Chlupatý zabiják & spol.
K tomuhle nákupu vás mohou motivovat snad jen tři důvody: 1. Nevíte, co s penězi, a jste rádi středem pozornosti. 2. Omrzelo vás, že všechno ve vašem okolí má jediný, a to pohříchu pragmatický účel. 3. Sháníte neobvyklý dárek k narozeninám, podobně maniakální, jako je sám dárce.
Pryč je doba, kdy hodinky s vodotryskem platily za symbol nedosažitelnosti a marnivosti. Nejrůznější technologické roztodivnosti se staly obyčejnými prodejními artikly, a tak nikoho nesmí překvapit: když mu doma zvoní plyšový budík na kolečkách, když televizní pořady sleduje na obrazovce vestavěné v letní kabelce, když chodí v botách, jež komunikují s počítačem a mohou předávat elektronické vizitky. Něco mezi vtipem a zbytečným utrácením… A pak je tu ještě poměrně početná skupina zákazníků: nic takového by si v žádném případě nekoupili, protože se jedná o loňské modely. Teď přeci frčí bunda s blikajícím LED nápisem na zádech.
Neoblomný zabiják
Klidnější povahy po první zkušenosti s jeho budícími metodami vyjmou z tohoto budíku jednoduše baterie a počkají na příležitost, kdy Clocky poslouží jako zlomyslný putovní dar. Horkokrevnější milovníci spánku však zřejmě budou muset součástky nebohého budíku zametat po celém bytě.
Princip buzení je v případě výrobku vědců z Massachusettského technologického institutu jednoduchý: první fáze by se dala charakterizovat jako andělská. Docela příjemným tónem se majiteli snaží dát najevo, že je čas opustit Hajany. Pokud však nešťastník poslepu našmátrá na dotek příjemného chlupáče a zamáčkne jej jako klasický budík v domnění, že se ještě trochu prospí, rozpoutá se opravdové peklo. Vmžiku pochopí, že kolečka nejsou jen na ozdobu a že ochlupení má také svůj účel. V tomto případě ochranný.
Clocky sjede z nočního stolku na zem, začne zběsile jezdit po ložnici a schová se každý den na jiné místo; přitom spustí hlasité zvonění podobné klaksonu automobilu v kombinaci s tovární sirénou. Polštáře na uších nepomohou, zvuk je natolik pronikavý, že nezbude než vstát a chytit nesnesitelnou záležitost do svých mstivých rukou a pokusit se najít tlačítko OFF. Clocky splnil svůj účel. Otázkou zůstává, zdali za to nezaplatí svým mechanickým životem.
Pořad, který vám zaručeně neuteče
Moderní technologie se prosadily i do intimní sféry. Například firma Visart podepřela svou marketingovou strategii všedním příběhem o napínavém televizním seriálu a biologické potřebě. V době ultratenkých LCD panelů není nic snazšího, než si bezdrátovou LCD obrazovku na kolečkách dovézt ke dveřím toalety a v klidu pořad sledovat dál.
Kromě mobilní TV ovšem Visart nabízí i další stylové variace. Potrpíte-li si například na barokní či rustikální nábytek, působí obyčejná plastová televize v obývací hale trochu nepatřičně. Lékem pro takový interiér je LCD displej z řady Classic, zasazený do dobového dřevěného rámu, který lze pověsit na zeď jako obraz. A ve chvílích, kdy nesledujete televizi, můžete nastavit jako šetřič třeba nějakou tu slavnou malbu od Rubense.
Firma se sídlem v Šanghaji nabízí i další zajímavé produkty. S důrazem na moderní design vytvořila dámskou kabelku s ultratenkou LCD obrazovkou obšitou kůží. Díky vestavěnému TV tuneru můžete sledovat televizi, displej ale může posloužit i k prohlížení fotografií nebo jako externí obrazovka k PDA.
Flirtujte prostřednictvím bot
Módní hodinky, módní boty, módní bunda. Vše, co se dá nosit na těle, prošlo zásadním vývojem. Zatímco základními hodnotami v tomto odvětví byly vždy pojmy jako praktičnost a estetika, dnes jako by nejvyšší hodnotu měla jedinečnost. Potom ani tolik nevadí, že z náramkových hodinek Pimp nikdo jiný než jejich majitel nevyčte, kolik je vlastně hodin, a i jemu to bude chvilku trvat. Ostatně sám výrobce argumentuje tím, že se přesný čas můžete snadno dozvědět z mobilního telefonu nebo přenosného počítače. Společnost Tokyoflash vyrábějící hodinky, jež mají místo ručiček nebo digitálního displeje barevné mini diody, razí jednoduché heslo: „Móda je fajn, ale lepší je být unikátní.“ Použití je prosté: ke každému modelu z limitované edice (ceny se pohybují kolem pěti tisíc korun) dostane majitel návod, jak dekódovat blikající světélka. Praktičnost opravdu dostává na frak, a tak vězte, že se u čitelnějších verzí těchto bláznivých hodinek dozvíte čas i každých 60 vteřin.
Podobného motta se drží vývojáři firmy VectraSense Technologies, spolupracující s významným institutem MIT. Jejich obuv Verb for Shoe, to jsou běžecké boty pro opravdu nejnáročnější. Zmizely tkaničky, přibyly baterie. Díky vzduchovým vakům se boty dokonale vytvarují podle křivek nohy, čip uložený v podrážce zase pomocí senzorů analyzuje pohyb a přizpůsobuje tvrdost materiálu v jednotlivých oblastech. Nasadíte-li sprint, počítač nastaví sportovní program a přifouknutím obuv zpevní. Když zvolníte nebo úplně zastavíte, boty nastaví vyšší komfort, jako kdybyste je rozvázali. Až sem to má hlavu a patu, ostatně něco podobného prodává renomovaná firma Adidas. Ale Verb for Shoe jdou dál. Díky softwarovému „doktorovi“ vás upozorní na zdravotní stav obuvi, bezdrátová komunikace s počítačem zase umožňuje sdílení dat nebo nahrání fitness programů, takže vlastně můžete s sebou pohodlně nosit nejrůznější soubory informací. Dovršením dokonalosti pak je jakýsi seznamovací běžecký program. Pokud v parku doběhnete atraktivní zástupkyni nebo zástupce opačného pohlaví se stejnými botami, můžete si s nimi vyměnit elektronickou vizitku. Nebo jakákoliv jiná data osobnějšího charakteru…
S dotazem na cenu však příběh o pohádkových sedmimílovkách končí. V přepočtu vyjdou Verb for Shoe na 25 tisíc korun, a to je opravdu drahý špás, zvlášť když většinu multimediálních funkcí zastanou daleko lépe novodobé hodinky nebo hudební přehrávač.
Nemluvit, blikat!
Kdo si však přeje kráčet s módou dostatečně rychlým tempem, může toho dosáhnout i přijatelnějšími způsoby. Hi-tech bundy společností Levi‘s, O‘Neill nebo Rosner (za nějakých patnáct tisíc korun) jsou „zasíťované“ bezdrátovými technologiemi, takže není problém připojit k nim libovolné externí zařízení v podobě mobilního telefonu, PDA nebo MP3 přehrávače. Tlačítka univerzálního ovládání obvykle naleznete všité do rukávu, sluchátka či mikrofon jsou ukryty v límci. Majitel potom nemusí hledat jednotlivé přístroje po kapsách, všechno má na svém místě a navíc vypadá „cool“.
Pokud vás ale zběsilá honba za nálepkou „IN“ tak nějak unavuje a chcete to dát patřičně najevo, oblékněte se do bundy Nyx s LED displejem na zádech (250 až 900 dolarů). Čitelné sdělení je sice určeno spíše na taneční party, ale lze díky němu výmluvně komunikovat i s venkovním světem. Co takhle blikající nápis „Fuck off“?