Menu Zavřít

Audit poskytuje jistotu

2. 5. 2016
Autor: Euro.cz

Města si objednávají prověrky hospodaření předchozího vedení Vedle povinného auditu účetních uzávěrek roste v poslední době i zájem o nepovinné prověrky například při koupi podniku. „S příchodem zákona o trestní odpovědnosti právnických osob a medializovaných kauz si i někteří čeští podnikatelé více uvědomují rizika úplatkářství či kartelů pro svou společnost a začínají se intenzivněji věnovat prevenci takových praktik,“ uvádí další z trendů vedoucí partnerka EY v ČR a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy Magdalena Souček.

* Vaše společnost nabízí auditorské služby v oblasti účetních uzávěrek. Jaký zájem o ně zaznamenáváte?

Povinný audit účetní závěrky je služba, která je vyžadována zákonem. Zájem o ni je relativně konstantní. V poslední době však roste zájem i o nepovinné audity či o jiné služby auditorského charakteru. Jde například o audity rozvahy pro účely koupě podniku, kdy se mnozí prodávající a kupující naučili vyžadovat audit některých účetních výkazů, které mají vliv na odloženou kupní cenu. Takovýto audit jim může poskytnout přiměřenou míru jistoty ohledně daného podkladu pro kupní cenu a může vést k částečné eliminaci budoucích sporů. Co v této oblasti ovšem stále považujeme za problém, je nedostatečné vtažení auditora do procesu již při sepisování kupní smlouvy. Často se totiž setkáváme s tím, že kupní smlouva požaduje něco, co auditor není schopen splnit, popřípadě definuje principy přípravy účetních výkazů, které nejsou dostatečně jasné, či dokonce jsou ve vzájemném rozporu. Dalším trendem jsou rozšiřující se požadavky na auditorské či související služby ve specifických oblastech, například u obratově vázaného nájemného či u plnění podmínek smluv.

* Nakolik hraje v rámci auditu účetních závěrek roli kvalita vnitřního kontrolního prostředí klienta?

Naprosto zásadní. Kvalitní vnitřní kontrolní systém obecně snižuje riziko výskytu významných chyb a nepřesností v účetní závěrce a zároveň umožňuje auditorovi provést větší část auditorských prací ještě během účetního období, tj. před koncem roku. Pokud si auditor vnitřní kontrolní systém otestuje a neshledá v něm závažné nedostatky, dovoluje takový vnitřní kontrolní systém auditorovi omezit například velikost vzorků při testování detailních údajů. Zároveň dostatečný vnitřní kontrolní systém dokáže snižovat i riziko podvodů.

* Když jste se zmínila o podvodech, vaše společnost se zabývá také forenzními audity, které se zaměřují na vyšetřování korupčního jednání v komerční sféře. Vidíte v této oblasti nějaký trend posledních let?

S příchodem zákona o trestní odpovědnosti právnických osob a medializovaných kauz si i někteří čeští podnikatelé více uvědomují rizika úplatkářství či kartelů pro svou společnost a začínají se intenzivněji věnovat prevenci takových praktik. Nezahálí ale ani státní správa, která v posledních letech zavedla vnitřní protikorupční programy. Zaznamenáváme zvýšenou protikorupční aktivitu ve městech, která si objednávají forenzní audity hospodaření předchozího vedení měst a městských společností. Na druhé straně stále není příliš účinná kontrola v oblasti dotací EU, kde docházelo a stále dochází k manipulacím a trestné činnosti. Rostoucí trend zpronevěry či účetních podvodů vidíme také při akvizicích společností. Často hřeší staronové vedení.

* Jak mohou organizace předcházet podvodům a korupci?

Pečlivý výběr zaměstnanců a posilování jejich osobní integrity, loajality a motivace jsou v českých společnostech a zejména ve veřejném sektoru dlouhodobě podceňované preventivní nástroje. Zásadní vliv na prevenci podvodů ve společnosti má vedení, které by mělo nejen dostatečně a srozumitelně komunikovat odmítavý postoj k podvodům a korupci, ale zároveň důsledně prošetřovat případná provinění, trestat je a komunikovat o nich. Nejúčinnější metoda odhalování podvodů je oznámení podezření ze strany zaměstnanců.

* Společnost EY radí firmám ve všech oblastech jejich podnikání. Sdílení svého know-how nyní nabízíte i začínajícím podnikatelkám v rámci projektu Hodina s EY. Co je hlavním cílem tohoto projektu?

Podle účastníků soutěže EY Podnikatel roku, ale i z veřejně dostupných dat víme, že žen je v podnikání stále méně než mužů. Je to škoda, protože ženy do podnikání přinášejí jiné kvality než muži. Hlavním cílem projektu je pomoci jim v rozhodování zejména na začátku podnikání. Dáváme jim k dispozici čas a zkušenosti našich profesionálů a vnímáme to jako smysluplnou podporu podnikatelského prostředí a tím i celé společnosti. l

MM25_AI

Nejúčinnější metoda odhalování podvodů je oznámení podezření ze strany zaměstnanců.

O autorovi| Markéta Žižková, zizkova@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?