O účast v aukci mobilních kmitočtů v pásmu 3,7 GHz určených pro rychlé sítě 5G má zájem sedm uchazečů. Vedle tří mobilních operátorů, tedy O2, Vodafonu a T-Mobilu, se do soutěže přihlásily firmy PODA, Suntel Net, Nordic Telecom a Radio Spectrum CZ.
ČTÚ dodal, že žádosti vyhodnotí z hlediska splnění všech stanovených podmínek účasti ve výběrovém řízení. Potvrzení zájemcům, kteří podmínky splní, bude vydáno příští pátek. Úspěšní zájemci budou následně pozváni do aukce. Zahájení ostré aukční fáze ČTÚ předpokládá v úterý 13. června.
Operátoři si od sítí na nových frekvencích slibují vyšší rychlosti a kratší dobu odezvy. Využití předpokládají pro lokální sítě. Vodafone podle mluvčí Markéty Kuklové překvapilo, že na spektrum, které je evropsky prioritní pro mobilní službu 5G, ukládá ČTÚ povinnosti pokrytí, které odpovídají poskytování pevného internetu. „Vzhledem k fyzikálním vlastnostem tohoto pásma se dá očekávat, že se bude jednat především o lokální sítě. Pro komerční spuštění budou kromě nových kmitočtových pásem potřeba také nová zařízení s podporou této technologie,“ podotkla mluvčí O2 Lucie Pecháčková. Také T-Mobile chce nové kmitočty využít pro 5G, jakmile bude technologicky dostupné. Zatím stále není schválený celosvětový standard.
Přečtěte si také o předchozí aukci kmitočtů:
Kmitočty pro sítě LTE se prodaly za 2,6 miliardy korun
Souhrnná vyvolávací cena je 145 milionů korun, dražit se bude pět bloků po 40 MHz. V aukci budou moci současní operátoři, tedy O2, T-Mobile a Vodafone, dražit maximálně jeden blok o velikosti 40 MHz. Podmínky aukce otevírají prostor případnému novému zájemci o poskytování vysokorychlostního internetu, pro kterého by bylo vyhrazeno pásmo dvojnásobné šíře, tedy 80 MHz.
Pásmo 3,7 GHz vymezené kmitočty 3600 MHz až 3800 MHz v současnosti není využívané. Návrh počítá s tím, že do pěti let od spuštění bude pokryto těmito rychlými sítěmi 40 procent malých obcí, respektive 45 procent středně velkých obcí do 10.000 obyvatel.
Původně chtěl regulátor aukci vypsat loni v prvním pololetí. Proti původnímu záměru ČTÚ zvýšil souhrnnou cenu pěti bloků dohromady o 60 milionů korun.
Sítě 5G slibují přenosové rychlosti v řádu jednotek Gbit/s, což je výrazně více, než dokáže nyní využívané LTE. V současnosti ale ještě neexistuje mezinárodně přijatý standard pro jejich parametry a koncová zařízení. S jeho přijetím se počítá v roce 2018 nebo 2019. První komerční sítě operátoři oznámili na rok 2020.
Přečtěte si také: