Menu Zavřít

Aukce může být strhující podívaná

27. 4. 2020
Autor: Euro.cz

Většina aukcí se nadále koná, jen dražíme prostřednictvím naší internetové platformy, říká Michal Šimek ředitel pražské pobočky Dorotheum

Michal Šimek pracuje v pražské pobočce Dorotheum od roku 2010. ředitelem se stal vloni, v době, kdy se zásadně změnil její status. v podstatě samostatná pobočka, pořádající své aukce v Praze, se výrazně propojila s vídeňskou centrálou. > Proč jste se rozhodli pro změnu statusu?

Původně byla pražská pobočka na začátku 90. let zřízena jako přijímací kancelář pro vídeňské aukce, nakonec padlo rozhodnutí začít v Praze s aukcemi. To bylo ještě v době, kdy bylo dorotheum státním podnikem. Po jeho privatizaci došlo v mateřské společnosti k dynamickým změnám a mimo jiné i k jasně stanovenému systému fungování mezinárodních zastoupení. Pražské dorotheum se tomu systému vymykalo, což mělo své výhody i nevýhody. řešením se nakonec ukázala být opětovná přeměna na reprezentační kancelář přijímající předměty výhradně do vídeňských aukcí. Praha se tak dostala do společnosti Londýna, říma, Milána, Mnichova či Bruselu, ve kterých má dorotheum své další reprezentační kanceláře.

Co tato změna přinesla vašim klientům?

Ta změna znamená především mnohem jednodušší přístup do velkých mezinárodních aukcí pro prodávající, kteří se rozhodli naším prostřednictvím zhodnotit své cennosti. A jsem moc rád, že velký počet našich zákazníků již z této změny těží. I díky tomu, že záběr naší mateřské společnosti je mnohem širší, zaměstnává 100 expertů ve 40 různých segmentech trhu s uměním a starožitnostmi.

A plně k dispozici jsme samozřejmě i kupujícím z řad českých zákazníků. Těch máme ve vídni opravdu hodně napříč všemi kategoriemi, ve kterých pořádáme aukce. A rozhodně se nezaměřují jen na práce české provenience. Takže i jim se snažíme nabídnout maximální možný servis a nákupy ve vídni jim co nejvíce usnadnit.

Jak tedy dnes probíhá proces aukce cennosti klienta z Prahy? V podstatě velice jednoduše. V Praze či v rámci našich poradenských dnů, na které pravidelně jezdíme i do dalších českých a moravských měst, předmět vhodný pro některou z vídeňských aukcí převezmeme a postaráme se o vše, co je pro jeho prodej ve vídni nutné zařídit. Pro zákazníky je to opravdu velmi snadné, vyžaduje to jen několik podpisů. O zbytek se již postaráme my, ať se to týká administrativy s vývozními povoleními, či zařizováním dopravy do vídně.
A naopak co vše musí udělat zájemce z Prahy, aby se účastnil aukce Dorothea. Je třeba, aby cestovali do Vídně?

Kdepak. vše lze vyřídit elektronicky či osobně v naší kanceláři. Někteří kupující ani nejezdí na předaukční výstavy a nakupují výhradně na základě fotografií či námi vypracovaných condition reportů.

Navíc pořádáme v prostorách naší kanceláře setkání pro zákazníky, na kterých představujeme vybraná díla z našich nadcházejících aukcí. Takže klienti mají i možnost prohlédnout si předměty svého zájmu osobně v Praze. Ale vídeň je vlastně velmi blízko, cesta vlakem je opravdu skvělým a pohodlným řešením. Navíc v rakouské metropoli vždy najdete nějakou zajímavou výstavu, kterou můžete obohatit svůj denní program, i kdybyste jeli třeba jen na otočku. Takže i když naši zákazníci do vídně jezdit vlastně nemusejí, jezdí tam velice rádi.

Situace s konoravirem jistě zasáhla i váš aukční dům. Jak se to projevilo na aukcích?

Situace posledních týdnů omezuje asi každého a i naše společnost se musela nastalé situaci přizpůsobit. většina aukcí se nadále koná, jen místo klasických sálových aukcí je dražíme prostřednictvím naší internetové platformy myDOROTHEuM. Ale naše plánované aukce starých mistrů i obrazů z 19. století, které se měly konat na konci dubna, jsme raději přeložili na červen. Jde o významné aukce s důležitými položkami, které jsou současně společenskou událostí. A o tu nechceme naše zákazníky připravit. Nehledě na to, že nabízená významná díla je potřeba osobně vidět a zažít. Také pro nás to jsou vždy mimořádné chvíle, a to nejen díky atmosféře samotné aukce, ale i kvůli prostředí Palais dorotheum, kde se aukce koná.

Dorotheum se zaměřuje na širokou škálu cenností. Ročně pořádá až 700 aukcí. Přibližte systém, kterým se tyto veřejné prodeje řídí.

Pořádáme jak aukce sálové, tak i internetové.

čtyři týdny v roce jsou věnovány našim nejvýznamnějším aukcím, v dubnu a v říjnu to jsou aukce vybraných děl starých mistrů, umění 19. století a starožitností, v květnu a listopadu jde naopak o moderní, poválečné a současné umění. A vedle toho probíhá řada dalších velkých aukcí zaměřených například na design či historické automobily. Nejčastěji ale zákazníci najdou na našich stránkách aukce šperků, ty se konají s velmi dobrými prodejními výsledky. I proto máme pro naše zákazníky v Praze vlastní expertku na šperky.

Od založení Dorothea uplynulo přes tři sta let, zároveň patří k největším evropským aukčním domům.

Můžete připomenout některé významné transakce?

v loňském roce se nám podařilo prodat obraz Madony s ježíšem z blízkého okruhu italského renesančního génia Raffaela za částku přesahující 1,6 milionu eur a práci tureckého malíře Osmana Hamdiho Beye za více než 1,7 milionu eur. za sebe jsem moc rád, že jsem se těchto dvou prodejů mohl osobně zúčastnit. u Raffaelova obrazu jsem byl dokonce jedním z telefonistů, kteří obraz dražili pro zákazníka po telefonu. A byl to opravdu fantastický zážitek, byť ten poslední příhoz už byl nad rámec toho, co byl zájemce ochoten nabídnout. Na aukcích je krásné to, že málokterého kupujícího nechají klidným. Ať již kupují grafiku za pár tisíc korun, nebo obrazy za miliony. A když se třeba dva zájemci rozhodnou koupit si kus dějin, jako tomu bylo v případě prodeje portrétu císařovny Alžběty zvané Sisi od Karla Pilotyho v roce roku 2017, je aukce opravdu strhující podívaná.

Dorotheum nabízí nejen proslulé aukce, ale je i největším starožitnictvím ve Vídni a v jeho prostorách je i galerie.

Co vše může návštěvník, který nepřichází jen na aukci, vidět a případně získat?

Návštěva Palais dorotheum je opravdu zážitek, a to pokaždé i pro mě, byť jsem v něm byl už nespočetněkrát. Když si uvědomíte, že se jedná o stavbu z přelomu 19. a 20. století, kterou otevíral sám František josef i. pro společnost, která tam stále sídlí a stále provozuje identickou činnost, je to opravdu fascinující. vedle předaukčních výstav samozřejmě nabízíme i možnost zakoupit si zajímavý umělecký předmět či šperk bez čekání na aukci a v celém druhém patře je veliká prodejní galerie, nabízející v komisním prodeji předměty snad všech kategorií, ve kterých pořádáme naše aukce.

Prim samozřejmě hrají obrazy a šperky, ale skladba je opravdu tak pestrá, jako jsou naše aukce. A uměnímilovní i znavení návštěvníci naleznou osvěžení v naší kavárně, nabízející mimo jiné vynikající kávu a zákusky, takže v dorotheergasse 17 opravdu můžete strávit celou otevírací dobu, aniž by vám cokoli chybělo.

Takže Palais dorotheum by rozhodně neměl chybět v itineráři každého návštěvníka vídně.

Zmínil jste se o předaučních výstavách.

Jsou přístupné všem? Mohly by být i lákadlem pro návštěvníky Vídně?

určitě. Především předaukční výstavy jsou opravdu nádhernou podívanou.

Přijít se na ně zdarma podívat může opravdu každý, ať již je našim stávajícím zákazníkem, či jen zvědavým návštěvníkem vídně.

V hlavním městě Rakouska jste velice často a pohybujete se v oblasti umění a starožitností. Co byste doporučil turistům, zajímajícím se o tuto oblast, aby nevynechali při své návštěvě Vídně?

v okolí paláce se nachází bezpočet galerií i obchodů se starožitnostmi, takže vlastně ani nemusejí chodit daleko.

Palais dorotheum je skutečným centrem vídeňských aukcí a koncentrace ostatních podniků v nejbližším okolí to potvrzuje. Pro mě je srdeční záležitostí stálá expozice rakouského umění 19. století v belvederu, kam se vracím moc rád. byť člověk musí vystát frontu se všemi, kdo míří za Klimtovým Polibkem, vždy to stojí za to. i když reprodukce těchto obrazů se často objevují v knihách, stát před nimi je něco naprosto odlišného a neopakovatelného. •

WT100

O autorovi| Vlastimil Poliačik, poliacik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?