Menu Zavřít

„Aukro“ pro nemovitosti. Portál Realitní tržnice spouští online aukční síň

23. 9. 2021
Autor: Archiv Aleše Flígra
  • Služba Realitní tržnice nově nabízí možnost dražit domy a byty online

  • Ke vstupu do aukční síně stačí ověření totožnosti, registrace a splnění podmínek vyhlašovatele aukce, jako je například poplatek a vyplnění patřičných dokumentů

  • Přihazování probíhá online a je plně automatizované, výsledky přijdou účastníkům e-mailem a do budoucna Realitní tržnice plánuje i online předschválené hypotéky


Pět milionů poprvé! Pět milionů po druhé! Potřetí? Prodáno! Tohle v aukcích na Realitní tržnici neuslyšíte. Probíhají totiž online, můžete do nich přihazovat z pohodlí svého gauče a o výsledku vás informují e-mailem. Takovou službu spustil Aleš Flígr z internetového portálu na obchodování s nemovitostmi před pár dny.

Na webu mohli jednotlivci i realitní kanceláře prodávat či pronajímat domy a byty již dříve. Inzerce přes Realitní tržnici funguje v Česku i v zahraničí zcela běžným způsobem, ale online aukci – nikoliv dražbu, protože tu může provozovat jen certifikovaný dražebník – zkouší Realitní tržnice jako jedna z prvních. „Zatím jsou v aukcích tři nemovitosti, ale začali jsme tento týden. Nabízíme možnost prodat nemovitosti formou aukce také pro banky, insolvenční správce, státní instituce, soukromé osoby, společnosti a samozřejmě pro realitní kanceláře,“ popisuje redakci Euro.cz Aleš Flígr, generální ředitel Realitní tržnice.

Sekyra Group zahajuje stavbu Rohan City. Čtvrť pro 11 000 lidí vyroste na pražském ostrově do roku 2033
Přečtěte si také:

Sekyra Group zahajuje stavbu Rohan City. Čtvrť pro 11 000 lidí vyroste na pražském ostrově do roku 2033

Ke vpuštění do aukční síně stačí pouze registrace na stránku. Přihlásit se mohou fyzické osoby, kterým stačí pro ověření totožnosti kopie občanského průkazu a selfie. Právnické osoby pak potřebují plnou moc, případně výpis z obchodního rejstříku. „Aukce nemovitostí jsou trendem poslední doby, proto jsme se rozhodli nabídnout je také na našem realitním portálu. Aktuální situace, kdy je na trhu omezené množství nemovitostí, může díky aukčnímu systému prodejci pomoci získat za jeho nemovitost vyšší cenu,“ říká Flígr.

Online portál může využít buď jednotlivec, který chce prodat svůj dům či byt bez účasti realitních kanceláří, nebo právě zprostředkovatelské firmy. Pokud má realitka více inzerátů, může si vytvořit vlastní aukční síň a dražit vše najednou pod svou značkou. Pak společnost smí „vymalovat“ aukční síň svými barvami a umístit tam své logo. Naopak na vlastní web může vložit přímý odkaz do síně.

E-mail místo kladívka

Když člověk projde ověřením a má zájem přihazovat, prostě klikne u příslušné nemovitosti na tlačítko „Vstoupit“, a rozbalí se mu podmínky pro danou aukci. Pokud je splní, počká na schválení vyhlašovatelem, který přijímá účastníky do aukce na základě žádosti, jež se vyřídí po e-mailu. Mezi nejčastější podmínky patří kauce, vyplnění příslušných papírů, případně poplatek za dokumentaci. Pokud uživatel, i když ověřený, tyto požadavky nesplní, systém ho nepustí dál. Jakmile se začne dražit, ukážou se na stránce jednotlivé příhozy i přehled, jak si stojíte vy jako zájemce. Po skončení aukce obdrží účastníci kompletní výsledek e-mailem. Všichni zúčastnění mohou posléze také nahlédnout do aukčního protokolu, jenž ukazuje příhozy dražitelů na časové ose.

Dům ve Stráži nad Ohří se aktuálně draží v jedné ze tří aukcí na Realitní tržnici. Foto: Transparent Reality

Systém aukcí běží bez přispění lidské práce. Server sám tvoří protokol, hlídá, kdo se přihlásí v kolik hodin, započítává příhozy a zaznamenává ID účastníků i to, kolik peněz nabízí. „My do systému nezasahujeme, vše je plně automatické a transparentní. Na nás je pouze schvalování uživatelů a jejich ověření,“ tvrdí Flígr. Zbytek mají klienti portálu ve vlastní režii. Realitní tržnice přijímá domy v jakémkoli stavu a zadavatel rozhoduje i o tom, zda je možné si na aukci vzít hypotéku, což vyhlašovatelé většinou povolují. Portál jako takový si za zprostředkování prodeje nebere provizi. Paušální cena za vklad inzerátu do aukční síně činí 500 Kč a pak následuje poplatek 10 korun za každý další den inzerce. „Pokud by prodávající měl zájem spolupracovat formou provize, tak se vždy můžeme dohodnout a prodej nemovitosti realizovat tímto způsobem. Provize se běžně pohybuje v rozpětí 3-5 %,“ říká šéf firmy.

Dlouhodobá investice

On sám má s realitami bohaté zkušenosti, v oboru se pohybuje patnáct let. Když začínal jako makléř, plánoval, že jednou umožní lidem všechny varianty prodeje a nákupu různých druhů nemovitostí. „Přemýšlíme i nad klasickými dražbami, ale také nad další sekcí s online rezervací,“ vypočítává Flígr.

Cílem Realitní tržnice je, aby si lidé mohli všechno zařídit z domova a na jednom místě. To v praxi znamená, že brzy si online na webu vypočítají hypotéku s předschválením, díky níž získají jistotu, že na nemovitost finančně dosáhnou. V příštím roce také Flígr hodlá rozšířit nabídku nemovitostí a zahrnout do ní například rekreační objekty.

Prestižní časopis Time Out vyhodnotil Prahu jako sedmé nejlepší město na světě. Zaujala svou krásou i dostupností
Přečtěte si také:

Prestižní časopis Time Out vyhodnotil Prahu jako sedmé nejlepší město na světě. Zaujala svou krásou i dostupností

Už nyní spolupracuje s chorvatskými partnery. „V kolonce Zahraniční máme asi sedmdesát nemovitostí z Chorvatska. V nejbližší době plánujeme nabízet nemovitosti ještě ze Španělska. V budoucnu se chceme dále zaměřit na Řecko, Bulharsko, Itálii a Rakousko,“ vysvětluje ředitel. Do dalších dvou let by se také rád ocitl v zisku, co se týče aukcí: „Službu jsme spustili v září a bereme ji jako investici do budoucna.“ Aukce jsou tak slibné proto, že v době, kdy je nemovitostí nedostatek a lidé za ně platí vysoké částky i během přímého prodeje, umožňují prodejci vyšroubovat cenu ještě výš.

bitcoin_skoleni

Aleš Flígr si myslí, že ceny nemovitostí se budou ještě chvíli držet na stejné hladině, ale pokud jich lidé nepostaví víc, jejich hodnota dál poroste. „Na druhou stranu na vývoj cen má vliv několik faktorů, jako je např. nenastartovaný trh s dražbami, prodeje v insolvenčním řízení, úroková sazba na hypotečním trhu, ale také vývoj covidové situace společně se solventností kupujících,“ vypočítává makléř možnosti, které mohou nastat. „Může se stát, že za dva roky půjdou ceny nemovitostí dolů, jako jsme to již zažili během hospodářské krize. Netroufnu si to nyní odhadnout,“ připouští, ale na závěr tvrdí, že investice do nemovitostí je z dlouhodobého pohledu správná.

  • Našli jste v článku chybu?