Komise chce regulovat maloobchodní ceny za roamingové volání
Nejtvrdší kritici Evropské komise v tom pomalu vidí něco jako výstřel z Aurory. Tentokrát přímo v Bruselu. Komise se rozhodla podpořit plán své členky a šéfky přes telekomunikace Viviane Redingové a navrhla regulaci maloobchodních cen roamingového volání z mobilních telefonů. Lidé, kteří cestují z jedné země unie do jiné, mají v zahraničí telefonovat mnohem levněji. Je ale vůbec v moderní tržní společnosti přípustné regulovat ceny, které platí spotřebitelé? Není takové opatření typické pro zcela odlišný hospodářsko-společenský systém? To si zřejmě myslí komisař Peter Mandelson, který nedokáže pochopit, jak liberální šéf Evropské komise José Manuel Barroso může podporovat centralizované cenové stropy. Brusel každopádně zažil nebývale ostrou bitvu mezi jednotlivými komisaři. Redingová nakonec zvítězila nad takovými silnými váhami, jakými jsou Günter Verheugen či právě Mandelson. Musela však také ustoupit. Opatření, že maloobchodní ceny nesmějí překračovat o více než 30 procent velkoobchodní náklady, bude platit až půl roku po jeho případném přijetí. Dřívější radikální návrhy, dle nichž by ceny za volání ze zahraničí měly být stejně jako za domácí hovory, také padly.
Návrh Bruselu není prvním krokem ke komunismu v Evropě. Liberální Barrosova komise se ale pootočila více doleva. Brusel má dnes potíže přesvědčit lidi, že Evropská unie pro ně něco dělá. Pořád se mluví o krizi, která vznikla odmítnutím ústavní smlouvy. Redingová nyní nabízí něco, čím by si Brusel mohl zajistit sympatie občanů. Hlavně těch, kteří cestují na dovolenou do zahraničí.
Schvalování navrhovaného nařízení bude trvat ještě dlouho (možná déle než rok) a jeho dnešní podoba se asi změní. Spory budou pokračovat na úrovni zástupců členských zemí a evropských poslanců. Telekomunikační společnosti však budou roamingové ceny samy snižovat, aby vzaly vítr z plachet zastáncům regulace. Redingová se každopádně bude moci pochlubit tím, že její tlak na telekomy své ovoce přinesl.