Všechny vyspělé akciové trhy skončily minulý týden v červených číslech. „Investoři jsou vyplašení a odmítají podstoupit riziko, vidí špatné zprávy za každým rohem a ignorují ty dobré, které pomalu převažují,“ charakterizoval situaci na burzách John Forelli, portfolio manažer Independence Investment.
Americké akcie zažívají nejdelší sérii poklesů za posledních pět měsíců. Největší vliv na snižování cen akcií má „módní“ zpochybňování věrohodnosti účetních knih. Posledními oběťmi obav z možných podvodů, které stály za pádem společnosti Enron, jsou především Tyco Corporation a výrobce domácí elektroniky Whirlpool.
Jako krátkodobý se ukázal pozitivní impuls největšího světového výrobce pro internet společnosti Cisco Systems, která vykázala oproti očekávání analytiků výsledky dvakrát lepší. Z této informace ale trh dlouho žít nedokázal. Ve čtvrtek byla zveřejněna příznivá statistika o vývoji na trhu práce a postarala se také o růst nejkvalitnějších emisí, nicméně v samém konci seance se investoři opět stáhli.
Frankfurtskou burzu srazilo na dvanáctitýdenní minimum varování koncernu DaimlerChrysler. Automobilka zaznamenala během středeční seance největší denní pokles za poslední čtyři měsíce. Způsobilo to varování před horšími výsledky, než firma předpokládala. Pesimistickou náladu investorů prohloubila i zpráva o nižší dividendě. Tu firma sníží poprvé od roku 1998, kdy se spojil německý Daimler a americkým Chryslerem. Dividenda klesne z 2,35 eura na jedno euro. Trh přitom očekával, že koncern bude vyplácet 1,5 eura na akcii.
Na konci minulého týdne trhům pomohl jiný výrobce automobilů. Německá společnost BMW oznámila celosvětové zvýšení prodejů o bezmála dvacet procent. Akcie automobilky si okamžitě po zveřejnění výsledků připsaly dvě procenta.
PX-50 -4,7
DAX -4,8
FTSE 1000 -0,7
Dow Jones Industrial -3,0
Nasdaq Composite -7,9
Nikkei 225 -4,1
Procentní změny vybraných akcií a indexů za týden od 1. 2. 2002 do 7. 2. 2002