Menu Zavřít

Avast si rozmyslel IPO, technologie netáhnou

30. 7. 2012
Autor: Euro.cz

burzy

Česká antivirová firma Avast Software nevstoupí na americkou burzu Nasdaq. Původní plány počítaly s tím, že nabídne investorům jedenáct procent akcií, celkem až za 100 milionů dolarů. Cena za akcii v rozmezí devět až jedenáct dolarů měla firmu ohodnotit na více než devatenáct miliard korun.

„Ve světle současné situace na trhu se společnost rozhodla k primárnímu úpisu akcií nepřistupovat,“ napsal minulý týden šéf Avastu Vincent Steckler v dopise americké Komisi pro cenné papíry.

„K primárnímu úpisu akcií by se mohli vrátit za několik měsíců, pokud se nervozita investorů uklidní a pokud se do té doby Avast nerozhodne k prodeji podílu společnosti investorům mimo burzu,“ uvedl Marek Hatlapatka, hlavní analytik společnosti Cyrrus.

Oznámení Avastu přišlo ve stejný den, kdy zveřejnila výsledky firma Zynga, producent her pro sociální síť Facebook. Její tržby za druhý kvartál ve výši 332,5 milionu dolarů nedosáhly očekávání analytiků, stejně jako ztráta 22,8 milionu za druhé čtvrtletí a celoroční výhled z 1,225 miliardy snížily o 75 milionů.

FIN25

Podobně nervózně se čekalo i na výsledky Facebooku, jehož akcie se od IPO, kdy byly k mání za 38 dolarů, prodávají v průměru zhruba o deset dolarů levněji. Ve čtvrtek Facebook oznámil tržby ve druhém kvartálu 1,18 miliardy dolarů. Meziročně si polepšil o 32 procent. Firma se sice propadla do ztráty, pokud by se ale odečetly náklady spojené se vstupem na burzu, přehoupla by se do plusu 295 milionů dolarů. Přesto ale výsledky nenadchly. Sociální síti se pořád nedaří popohnat hlavní zdroj příjmů – tržby z reklam. Ve druhém čtvrtletí rostly o 28 procent, v předchozích obdobích to ale bylo 36, respektive 48 procent.

Technologickým firmám se prostě pořád nevede tak dobře, jak by si přály. Podle analytiků je nynější doba pro primární úpisy akcií nepříznivá obecně. V případě technologických firem je problém ještě složitější v tom, že se jejich budoucí růst odhaduje hůř. Pokud si sám Avast nebo upisovatelské banky udělaly průzkum, nejspíše zjistily, že by akcie neprodaly za cenu, jakou si současní majitelé představují.

  • Našli jste v článku chybu?