Společnost AVG Technologies, poskytovatel internetové a mobilní bezpečnosti, dnes oznámil vydání Příručky pro práci v pohybu. AVG sestavila tuto příručku na základě zjištění o stoupajícím trendu práce v pohybu.
Foto: Profimedia.cz
Příručka obsahuje znalosti získané od bezpečnostních profesionálů, které shrnuje do deseti rad pro výkonné manažery, kteří se podílejí na mobilní revoluci. Používají totiž množství mobilních zařízení v souvislosti s jejich prací. Zpráva odráží soustavnou snahu AVG pomáhat společnostem a malým a středním podnikům, aby se vyhnuly zničujícím následkům ztráty nebo krádeže dat.
Dnešní manažeři se na email nejčastěji připojují z několika různých přístrojů. Obsah bývá většinou zabalen pro použití na mobil do aplikací a doručen z cloud serverů. Způsobů, jakými je možné se chránit, je mnoho a mohou být matoucí. Zatímco je většina uživatelů seznámena s jednoduchou antivirovou ochranou, ne každý rozpozná phishing nebo jiný malware, kterým se útočník dostane do vašeho přístroje. Zločinci často získají přístup k obchodním tajemstvím, produktovým plánům, operačním příručkám, obchodním strategiím a množství dalších tajných dat, aniž by o tom uživatel napadeného zařízení věděl.
Dokonce i lidé, kteří by měli o takovýchto nebezpečích vědět, nechávají dokumenty, laptopy a složky na veřejných místech. Přestože se malé a střední firmy nezabývají národní bezpečností, jsou i tak v hledáčku kyberzločinců. Ti se snaží získat přístup k čemukoliv, co má nějakou cenu, od produktových map po cenová data a informace o firemních bankovních účtech.
Jako pomoc podnikům v jejich internetové ochraně publikovala AVG Příručku při práci v pohybu obsahující následující desatero:
- Spočítejte si množství předmětů, které vytahujete ve veřejné dopravě – a spočítejte je, když je dáváte zpátky do tašky.
- Zamyslete se nad tím, kam jste se posadili. Může se vám někdo dívat přes rameno?
- Vyvarujte se free wifi spotů, pokud nejsou označené podnikem, kterému věříte. Když nevíte, odkud vaše připojení pochází, nevíte, ke komu se připojujete.
- Vypněte si na veřejnosti bluetooth, abyste předešli tzv. bluejackingu a bluesnarfingu.
- Pokud musíte použít veřejný počítač (např. info kiosek), ujistěte se, že nebudete v té době manipulovat s vašimi bankovními účty, platit cokoliv přes online platební systémy nebo vstupovat na jakékoliv osobní stránky.
- Povolte filtry a další ochranné prostředky pro připojení smartphonů na internet.
- Nežádejte nikoho cizího, aby vám pohlídal počítač, když si musíte odskočit na toaletu nebo si zajít k baru v internetové kavárně.
- Užívejte ochranu s heslem na laptopech i smartphonech.
- Zapište si číslo horké linky, abyste mohli okamžitě nahlásit ztrátu vašeho telefonu.
- Nejdůležitější ze všeho je, abyste měli neustále aktualizovaný antivirový software na vašem počítači i v telefonu.
„Mobilní pracovní síla má mnoho tváří,“ říká Robert Gorby, šéf sekce malých a středních podniků u AVG Technologies, „Od neustále připojeného komanda až po frustrovaného technofoba, od wi-fi závisláka po odmítače, malé a střední podniky musejí vybavit všechny zaměstnance zařízeními, která jsou chráněná. V některých případech stačí jedno pochybení, které zničí dlouze budovaný projekt. Naše Příručka kombinuje dvacet let internetové bezpečnosti s tím, co jsme se naučili z různých zdrojů, abychom si byli jistí, že malé a střední podniky získají ty nejlepší možné rady, jak se chránit při práci v pohybu.“
Příručku pro práci v pohybu lze stáhnout na AVG stránce věnované malým a středním podnikům: AVG Business Resource Center http://www.avg.com/ww-en/business-guides.