Menu Zavřít

AWD: Až 86 procent Čechů se obává dopadů současné ekonomické situace na svoji domácnost

29. 2. 2012
Autor: profit

Velká většina (86 procent) Čechů se obává dopadů současné ekonomické situace na svoji domácnost, více než pětina lidí (22 %) se bojí ztráty zaměstnání. Vyplývá to z průzkumu společnosti AWD ČR, jehož výsledky dnes oznámila.

Foto: Profimedia.cz

Dopadů současného ekonomického vývoje na českou ekonomiku se obává 92 procent Čechů, dopadů přímo na vlastní domácnost potom 86 procent. “Není překvapením, že Češi sledují současné problémy předlužené eurozóny s obavami. Jsme racionálně založený národ, takže je logické, že nežijeme v iluzi, že se nás situace na těchto trzích netýká,“ komentoval výsledky průzkumu Pavel Manhalter, výkonný ředitel AWD ČR.

Průzkum dále napovídá, že Češi s vyššími příjmy zřejmě mají finanční rezervy a se svými financemi obecně nakládají velmi rozumně. Možných negativních dopadů na svou domácnost se obávají o poznání méně, než lidé s nízkými příjmy,“ doplnil Manhalter.

Současnou ekonomickou situaci vnímají Češi jednoznačně jako hrozbu (78 %), ovšem část respondentů (9 %) bere nynější situaci naopak jako příležitost, například k výhodné investici nebo získání zajímavého místa. Ve skupině Čechů s vysokými příjmy takto krizi vnímá dokonce dvojnásobný počet lidí (18%).

MM25_AI

Teprve ekonomické problémy často odhalí, jak si skutečně stojíme. Platí to stejně tak pro lidi i pro firmy. Krize skutečně může představovat ideální příležitost k expanzi na trhy, které uvolnili naši konkurenti v problémech, nebo k získání kvalitnějšího pracovníka či naopak pracovního místa,“ zdůraznil Manhalter.

Češi se v souvislosti se stávající ekonomickou situací nejvíce obávají ztráty zaměstnání (22%), neschopnosti splácet své finanční závazky (22%) a neschopnosti hradit pravidelné platby, zejména za energie nebo léky. Češi s nadprůměrnými příjmy dále v porovnání s ostatními více vnímají strach ze snížení mzdy nebo neschopnosti spořit a investovat tak jako doposud.

  • Našli jste v článku chybu?