Menu Zavřít

Až čtyři procenta HDP do výstavby bytů. Mexiko se snaží udržet krok s poptávkou po bydlení

2. 6. 2022
Autor: Depositphotos
  • Mexiko čelí nedostatku bytů. Ten musí řešit rozsáhlými investicemi do jejich výstavby

  • Aby země pokryla poptávku, bude v následujících dvaceti letech muset postavit na 800 tisíc nových bytů ročně

  • Náklady na realizaci projektu odpovídají zhruba čtyřem procentům tamního hrubého domácího produktu


Jestli je něco v posledních letech opravdu choulostivé téma, je to rozhodně otázka bydlení. A to nejen toho vlastního, na které například v Česku lidé s průměrnými příjmy kvůli vysokým cenám i přísným podmínkám hypoték kolikrát vůbec nedosáhnou. Ukazuje se totiž, že problém bude v budoucnu představovat také nedostatek bytů k pronájmu.

Tomu v tuzemsku momentálně přispívá i válka na Ukrajině a s ní spojená uprchlická vlna. Ovšem ani jinde ve světě není situace o mnoho lepší. Ba naopak, poptávka převyšující nabídku bydlení je aktuálním tématem i daleko za oceánem, kam kroky Ukrajinců prchajících před konfliktem míří jen stěží, například v Mexiku.

Spolu ve vlastním. Komunitní bydlení může podle TAČR vyvést Čechy z bytové krize
Přečtěte si také:

Spolu ve vlastním. Komunitní bydlení může podle TAČR vyvést Čechy z bytové krize

Zájem o bydlení tam rapidně stoupá, zatímco počet lidí žijících v jedné domácnosti pro změnu klesá. „V roce 1990 připadalo v Mexiku na jeden dům pět lidí. V roce 2020 jich bylo pouze 3,6,“ komentuje pro zpravodajskou agenturu Reuters Albert Saiz, docent Massachusettského technologického institutu (MIT). Z jeho studie vyplývá, že aby bylo Mexiko schopné vysoké poptávce čelit, bude muset ročně postavit na 800 tisíc bytů. A to v následujících dvou desetiletích.

Konec amatérsky postaveným domům

Do výstavby bydlení musí zaoceánská země investovat částku odpovídající necelým čtyřem procentům svého HDP. To podle Světové banky v roce 2020 představovalo 1,076 bilionu dolarů (zhruba 24,9 bilionu korun). „Je to ambiciózní, ale proveditelné,“ říká Saiz v reakci na studii financovanou startupem z oblasti bydlení La Haus. Ta byla představena na realitní konferenci v Mexiko City.

Problém podle Saize představují i některé starší domy. Řadu z nich bude nutné v následujících letech zbourat, protože nesplňují stavební podmínky. Což je dáno mimo jiné i tím, že si je necelých 60 procent obyvatel postavilo vlastníma rukama. „Musíme konstruktivně přemýšlet o tom, jak nalákat i tyto majitele,“ doplňuje.

WT100

Kup teď, nebo vůbec. Češi v obavách, že nedosáhnou na vlastní bydlení, slevují ze svých nároků
Přečtěte si také:

Kup teď, nebo vůbec. Češi v obavách, že nedosáhnou na vlastní bydlení, slevují ze svých nároků

Co se týče další fáze studie, přesune se pozornost nyní k politickým podmínkám a možným řešením, která by stavbu umožnila. Následovat bude zkoumání a realizace případné strategie. „Neděláme to dostatečně rychle,“ myslí si Saiz, podle kterého mají pravomoc řešit problémy s bydlením spíše místní samosprávy než federální vláda.

  • Našli jste v článku chybu?