Přestože v Kraslicích funguje minipivovar už od roku 2015, jeho pivo se tu nečepuje nikde
Čím výše stoupáme, tím víc roste výška závěje na okrajích silnice. Atady, v Tisové na úplném konci Kraslic, odkud už je jen kousek na zasněženou Bublavu, se ledová vůně čerstvých vloček míchá s teplým a nasládlým odérem mláta z minipivovaru Krušnohor.
V budově bývalé prodejny potravin, za zamlženými okny právě sládek Josef Zatloukal připravuje další várku.
„Když jsou na něco lidi zvyklí, musí ta změna být postupná“ vysvětluje ze schůdků u měděné nádoby.
V Kraslicích působí teprve od konce letošního září - předtím několik let sládkoval ve Velkém Meziříčí -, a proto si řadu zdejších receptur upravuje podle sebe. Mění například používané chmely.
Půjde o poměrně náročnou práci, protože značka Krušnohor je proslavená svou různorodou produkcí - ročně tu udělají osmnáct druhů piv. „Hodně si sem jezdí zákazníci z Německa, mají rádi speciály“ popisuje Zatloukal.
Polovina zdejšího výstavu končí v sudech, druhá půlka v láhvích.
Spolumajitel minipivovaru Vlastislav Kopecký upřesňuje, že prodej v láhvích je pro Krušnohor zásadní. V Kraslicích totiž člověk nenarazí ani na jednu hospodu, kde by se čepovalo místní pivo.
Proto svůj byznys postavil na vývozu.
Kopecký si nezájem Kraslic o lokální značku vysvětluje přílišnou konzervativností místních výčepních a pijáků, kteří nechtějí zkoušet nic jiného než své oblíbené mainstreamové produkty. „Táhnou nás velká města jako Praha či Karlovy Vary“ vypočítává Kopecký, jaké trhy jsou pro Krušnohor nejdůležitější.
Vánoční směs
Z pivovaru a prodejny pod jednou střechou jsme si odnesli několik speciálů. Jedním z nich byla spodně kvašená třináctka Vídeňský ležák (1 litr v PET láhvi za 46 korun). Pivo s 5,3 procenta alkoholu tmavě zlaté barvy voní sladem, je velmi plné s velmi dobrým řízem a nevýraznou hořkostí.
Těžší speciál má (přesto, či proto?) velice dobrou pitelnost.
A když už se blíží konec adventu, nepohrdli jsme ani stejně silným Vánočním ležákem (1 litr v PET láhvi za 55 korun). Josef Zatloukal jeho recepturu neprozrazuje, na etiketě se mluví jen o směsi koření, skořice a badyánu. Pivo rubínové barvy voní mentolem a anýzem, větrovost až lékořicovost je znát i v chuti. Vánoční ležák je tak velmi lehký, mírná hořkost se projevuje až na úplný závěr ochutnávání.
Ať už si na Štědrý večer dáte Krušnohor, nebo jakékoliv jiné pivo, dej Bůh štěstí! 0
Pivovar Krušnohor
Tisová 1792, Kraslice
SLÁDEK: Josef Zatloukal NABÍDKA: svrchně a spodně kvašená piva
PRODEJ PIVA S SEBOU:
v PET láhvích v budově pivovaru CO DOPORUČUJEME: plný Vídeňský ležák OTEVŘENO: pondělí až sobota
(10.00 až 18.00, s polední přestávkou)
O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz