Menu Zavřít

Azyl pro Šojdrovou?

6. 1. 2011
Autor: Euro.cz

Bývalá šéfka KDU-ČSL se nechala zaměstnat u své někdejší poradkyně

Česká školní inspekce (ČŠI) se stala útočištěm pro bývalou úřadující předsedkyni KDU-ČSL Michaelu Šojdrovou. Po neúspěšném tažení do čela lidovců se nechala zaměstnat jako poradkyně ústřední školní inspektorky Olgy Hofmannové.

Lidovecký background

Na první pohled by na tom nebylo nic překvapivého – Šojdrová se v posledních letech etablovala jako expertka na školství ve straně a s inspekcí dlouhodobě spolupracovala už v minulosti. Jenže současná šéfka ČŠI Hofmannová byla až do svého nástupu do čela úřadu v roce 2005 členkou KDU-ČSL a dlouholetou poradkyní právě poslankyně Michaely Šojdrové. Mohlo by se tak zdát, že obě dámy si pouze „vyměnily role“.
Podle tiskového mluvčího České školní inspekce Libora Vacka není za přijetím Šojdrové žádné politické pozadí. „Ve chvíli, kdy Česká školní inspekce spíše redukuje počet zaměstnanců, protože na ně zkrátka nemá kapacitu, se nedá říct, že bychom poskytovali záchrannou síť bývalým lidovcům,“ sdělil Vacek pro týdeník EURO. Možnost, že za obnovenou spoluprací s Hofmannovou je společné angažmá ve straně lidovců, odmítla i Šojdrová. „Paní Hofmannová byla sice členkou KDU-ČSL, ale před nástupem do funkce své členství ve straně pozastavila,“ řekla týdeníku EURO bývalá poslankyně. Tvrdí, že Olga Hofmannová jí byla doporučena jako jedna z desítek poradkyň v době, kdy byla ředitelkou střední sklářské školy ve Valašském Meziříčí.

bitcoin_skoleni

Zkušenosti chybí

Do České školní inspekce dříve zamířil také jiný bývalý politik. Náměstkem ústřední školní inspektorky, který má na starost vnější vztahy, je Tomáš Zatloukal, bývalý europoslanec za SNK ED. Ovšem i jeho zaměstnanecký poměr a bývalá politická minulost je podle mluvčího Libora Vacka náhoda. „Jeho vazby na ČŠI jsou dlouhodobé, ještě před zvolením do Evropského parlamentu byl Zatloukal úspěšným ředitelem zlínského gymnázia. V té době pro nás pořádal velice zajímavé přednášky,“ sdělil týdeníku EURO Vacek.
Zatloukal tedy může vykázat zkušenost v oboru, Šojdrové však podobná opora chybí. Jakkoliv se totiž bývalá úřadující předsedkyně KDU-ČSL v minulosti politicky angažovala v oblasti školství, z jejího životopisu je zřejmé, že kvalifikovanou pedagožkou není – vystudovala sadovnictví a krajinářství na Vysoké škole zemědělské v Brně a poté čtyři roky učila francouzštinu na gymnáziu, ale pouze externě. Potřebnou kvalifikaci si Šojdrová podle vlastních slov před vstupem do vysoké politiky nestihla doplnit. „Stihnout se to dost dobře nedalo. Do Poslanecké sněmovny jsem kandidovala v roce 1996. Ale u politika se předpokládá, že si informace umí získat. Proto jsem potřebovala mnoho poradců z pedagogické praxe, mimo jiné paní Hofmannovou,“ zdůvodnila Šojdrová.

Poradenstvím se živí i další bývalé lidovecké špičky – tedy ty, které včas nepřeběhly k TOP 09. Například bývalý předseda Cyril Svoboda, pod jehož vedením se strana v loňském roce poprvé nedostala do Poslanecké sněmovny. V současnosti pracuje jako poradce sekretariátu ministerstva zahraničí a rád by v Černínském paláci založil prestižní školu pro diplomaty. Ta by měla nahradit diplomatickou akademii, kterou ministerstvo před časem v rámci škrtů zrušilo. „Taková instituce v České republice chybí. Jednání je úplně na počátku a zatím nenacházím velkou podporu tam, kde bych ji očekával. Je to ale otázka jednání,“ uvedl pro týdeník EURO Svoboda, který zatím shání na svůj projekt finance.

  • Našli jste v článku chybu?