Po zavedení elektronické evidence tržeb (EET) podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) počet restaurací neklesl. Otevřeno bylo loni v prosinci víc restaurací, než jich bylo zavřeno, řekl dnes Babiš na kongresu tradičního maloobchodního trhu Samoška v Olomouci. Prohlásil, že restauracím loni v prosinci meziročně vzrostly tržby o sto procent. Konkrétní čísla neuvedl.
Sdružení místních samospráv České republiky s poukazem na průzkum mezi starosty obcí na začátku prosince oznámilo, že při spouštění EET zaniklo zhruba 700 hospod zejména v malých obcích. Podle Babiše to není pravda.
„Je to lež. Zavřelo za prosinec 108 hospod a otevřelo 370,“ prohlásil ministr financí. Podrobnější statistiky zveřejní ve čtvrtek na tiskové konferenci v Praze. Podle Babiše tisíce restaurací zanikly a vznikly i v předchozích letech, kdy EET v Česku nefungovalo.
Opačný trend, než o jakém hovořil ministr, vykazují v oblasti živnostenských oprávnění pro provozování hostinské činnosti statistiky společnosti CRIF - Czech Credit Bureau. Loni v prosinci podle nich bylo nově založeno nebo obnoveno 2099 živností a přerušeno či ukončeno 2882 živností.
Elektronická evidence tržeb (EET) začala loni 1. prosince, kdy se týkala podnikatelů v pohostinství a ubytovacích službách. Do EET je podle údajů serveru etrzby.cz zatím zapojeno 42 803 podnikatelů. Podle dřívějších odhadů správy se měla první vlna EET pro hotely a restaurace od loňského 1. prosince týkat zhruba 40 tisíců podnikatelů.
Od 1. března letošního roku se EET dotkne největší skupiny podnikatelů - velkoobchodních a maloobchodních firem, tedy asi 250 tisíc subjektů. Poté v roce 2018 budou postupně následovat i další obory podnikání.
Vláda si od EET slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků.
Čtěte dále: