Menu Zavřít

Babiš: Hlasování europoslanců proti Maďarsku bylo zbytečné

13. 9. 2018
Autor: čtk

Premiér Andrej Babiš (ANO) je kritický ke středečnímu rozhodnutí Evropského parlamentu (EP), který vyzval země EU, aby zahájily řízení proti Maďarsku kvůli vážnému ohrožení hodnot Evropské unie. Od europoslanců ANO bude chtít slyšet, proč usnesení podpořili. Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) se od hlasování vlastních europoslanců distancoval. Výsledek hlasování Evropského parlamentu kritizovaly ODS a SPD, postavili se za něj naopak Piráti, STAN a TOP 09.

Babiš považuje za zbytečné, že europoslanci hlasovali pro zahájení řízení s Maďarskem, když poslední slovo budou mít členské země EU. Evropa se podle něj nemá rozdělovat, problémy unie jsou jinde, řešit by měla například brexit. Kritiku Maďarska a Polska, která řadu měsíců zaznívá kvůli údajnému porušování evropských hodnot, odmítl.

Česko má v europarlamentu 21 zástupců. Pro usnesení jich hlasovalo devět: Dita Charanzová, Martina Dlabajová (obě ANO), Petr Ježek, Pavel Telička (nestraníci zvoleni za ANO), Stanislav Polčák (STAN), Luděk Niedermayer, Jiří Pospíšil a Jaromír Štětina (všichni TOP 09) a Miroslav Poche (ČSSD), který je nominován na funkci ministra zahraničí. Proti byli všichni tři zástupci KDU-ČSL, všichni tři europoslanci KSČM, dvojice zástupců ODS, Jan Keller (ČSSD) a Jiří Payne (Svobodní). Zdržel se Pavel Poc, hlasování se nezúčastnila Olga Sehnalová (oba ČSSD).

Babiš chce se zástupci ANO o jejich hlasování mluvit. Teličku a Ježka, kteří se s hnutím rozešli, označil za zrádce. Místopředseda Evropského parlamentu (EP) Telička se proti Babišovým slovům ohradil a uvedl, že on se od programu ANO pro evropské volby neodchýlil. Ježek vyjádřil zděšení nad agresivní rétorikou, která se v Česku po hlasování europoslanců objevila, zmínil výhrůžky konopným provazem.


Maďarský premiér věří, že země východu budou udávat trend:

Orbán: Starý pořádek se zhroutil, nový řád budou určovat východní státy

Stávající premiér Viktor Orbán


O výsledku hlasování se dnes vedla debata i na půdě Sněmovny. Jan Skopeček (ODS) označil za skandální hlasování některých českých europoslanců proti Maďarsku, jak uvedl, českému spojenci. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura řekl, že spuštění řízení s Budapeští není v českém zájmu.

Předseda SPD Tomio Okamura označil doporučení EP za skandální. Kritizoval i hlasování českých europoslanců, kteří usnesení podpořili, podle něj to je porušení jednoty visegrádské skupiny, které míří proti zájmům Česka.

Také předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek považuje za krajně nešťastné Maďarsko trestat.

Poslanec Pirátů František Kopřiva uvedl, že rozhodnutí vítá. „Maďarská vláda narušuje principy právního státu a omezuje občanské svobody vlastních obyvatel. Je lepší, když dostane včasné varování, než abychom pak všichni plakali nad rozlitou demokracií,“ uvedl.

Předseda poslanců STAN Jan Farský napsal, že EU je prostor sdílených hodnot a pokud některý z členů tyto hodnoty porušuje, ohrožuje celou unii. Upozornění Maďarsku je podle něj na místě.

Podle poslance KSČM Jiřího Dolejše návrh narazí na potřebu jednotného hlasování v Evropské radě. Také bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) si je jist, že řízení s Maďarskem zahájeno nebude.

bitcoin_skoleni

O situaci v Maďarsku dále čtěte:

Vítejte v Orbánországu. Maďarský premiér směřuje k absolutní moci

Maďarské nevládní organizace kritizují situaci v zemi. Vyzývají europarlament k akci

Státní ideologie v praxi: Orbánova vláda přestane financovat genderová studia

Komentář: Zaslouží si Maďaři jeden druhého?

Přisadil si i Obrán. Vidím v tom Sorosův rukopis, řekl k situaci na Slovensku

Bruselská inkvizice neuspěje. Orbánovo Maďarsko stojí za Polskem

Vesnická megalomanie i mistrovství světa. Orbán loví body sportem

 Maďarský premiér Viktor Orbán při slavnostním otevření Pancho Areny ve vesnici Felcsút


  • Našli jste v článku chybu?