Menu Zavřít

Babiš je spokojený s dohodou o brexitu. České zájmy jsou v ní zapracovány

12. 4. 2018
Autor: čtk

Český zájem na zachování současné úrovně práv českých občanů v Británii po brexitu se podařilo zapracovat do připravované rozvodové smlouvy mezi Evropskou unií a Británií. Uvedl to premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) po jednání s hlavním unijním vyjednavačem pro brexit Michelem Barnierem. Za důležité považuje, aby se do budoucna podařilo zachovat i obchodní vztahy mezi Českem a Británií. Barnier uvedl, že možné budoucí uspořádání mezi EU a Británií by mohlo být na bázi dohody o volném obchodu.

„My jsme spokojeni s vyjednáváním týmu pana Barniera. Všechny české zájmy byly zapracovány,“ řekl Babiš. Připomněl, že v Británii žije zhruba 50 tisíc českých občanů. Česko od rozhodnutí Británie opustit unii označuje za svou prioritu, aby se práva těchto lidí nijak nekrátila poté, co Británie z EU příští rok odejde.

Takzvaná rozvodová smlouva je podle Barniera dojednána ze tří čtvrtin. Mezi hlavní nedořešená témata patří budoucí režim na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem a také otázka toho, kdo bude v případě sporů rozhodovat o tom, zda je smlouva správně naplňována. Kromě dohody o britském odchodu bude ale třeba vyjednat také otázku budoucího uspořádání mezi Británií a EU, kde zatím vyjednavači nejsou tak daleko.

Babiš označil za významný bod budoucích vztahů z hlediska Česka zachování obchodní výměny. „Důležité je, abychom udrželi naše obchodní vztahy. Protože pro nás je Velká Británie exportní trh a my tam máme podstatně větší export než dovoz,“ řekl. Británie je podle něj důležitá zejména pro české automobilky.


Čtěte také:

Čistý průstřel vlastní nohy. Na „tvrdý“ brexit nejvíce doplatí jeho příznivci

 Brexit nejvíc postihne své příznivce


Barnier ale uvedl, že na základě britských požadavků očekává určitá omezení obchodních vztahů proti současnosti. „Jediný model, kde by kontroly a omezení nebyly, je model Norska. Tedy být členem společného trhu a celní unie. Ale požadavek ze strany Británie je jiný, oni nechtějí spadat pod Evropský soudní dvůr, nechtějí čtyři svobody, nechtějí přispívat (do evropského rozpočtu),“ řekl Barnier.

Barnier se sešel i s ministrem průmyslu v demisi Tomášem Hünerem (za ANO). Podle Barniera je třeba, aby české firmy čas před březnem 2019 maximálně využily a na možné překážky, které v souvislosti s brexitem vzniknou, se pečlivě připravily. Hüner zdůraznil, že jeho prioritou je, aby překážky na trhu zboží a služeb nebyly nepřekonatelné a neodradily firmy od působení ve Velké Británii.

Podle vyjednavače je tak jediným logickým vyústěním situace uzavření dohody o volném obchodu mezi EU a Británií. V jejím rámci by bylo možné zajistit i omezený pohyb osob, případně se dohodnout na bezcelním režimu. I to ale bude znamenat kontroly lidí a zboží na hranicích.

MM25_AI

Přečtěte si také:

Příliš drahý brexit. Tvrdý odchod z Unie by stál stál firmy desítky miliard liber ročně

Česko bude po brexitu do rozpočtu EU přispívat víc, myslí si Schillerová

Brexit podle Corbyna: Británie by měla zůstat v celní unii

Británii opouští nejvíce občanů EU za poslední desetiletí

 Londýnské metro, ilustrační foto


  • Našli jste v článku chybu?