Menu Zavřít

Babiš slíbil obcím plné dotace na výstavbu sociálních bytů

7. 9. 2018
Autor: čtk

Pokud se obce pustí do výstavby bytů a pětinu z nich vyčlení jako sociální, stát podle premiéra Andreje Babiše (ANO) na pořízení těchto sociálních bytů poskytne stoprocentní dotaci. Sociálních bytů je třeba zhruba 65 tisíc, stát by na jejich pořízení v příštích letech vyčlenil až 80 miliard korun, uvedl Babiš.

„Musíme motivovat obce, aby stavěly. Když se obec rozhodne postavit 50 bytů, stát na 20 procent z nich, které budou sociálními byty, poskytne nevratnou dotaci ve výši 100 procent,“ řekl předseda vlády. Podle něj s tím počítá projekt Výstavba o dostupném bydlení, který připravila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO).

Projekt byl podle ministryně připraven po dohodě se starosty, bude mít formu nařízení vlády, využity na něj budou i evropské peníze. Projekt vycházel z dosavadních žádostí obcí o dotace, které dohromady chtějí 2,2 miliardy korun ročně. Předseda Svazu měst a obcí (SMO) František Lukl potvrdil, že mezi starosty je o projekt zájem. Ocenil by také podporu vlády pro zajištění venkovských lékařů nebo financování poštovních služeb, pokud přejdou na obce.


Čtěte: Tahle země není pro chudý. Nová hypoteční pravidla diskvalifikují až třetinu žadatelů

 Rozestavěné rodinné domy - ilustrační foto


Babiš slíbil také změny stavebního zákona, které by zkrátily lhůtu pro výstavbu bytu v Praze z deseti let na jeden rok. Premiér připomněl rovněž potřebu výstavby dopravní infrastruktury, přičemž na investice by měly být využity evropské dotace. Vyslovil se i pro větší kompetence samosprávy, vláda by podle premiéra například neměla rozhodovat o platech místních politiků, což nyní stanovuje svým nařízením.

Babiš také uvedl, že za uplynulé čtyři roky se podíl obcí na rozpočtovém určení daní navýšil o 30 procent. Obce podle premiéra mají na účtech podle údajů k polovině letošního roku dohromady 162 miliard korun. „Ne všechny tyto peníze se nám podařilo přetavit do investic, aby se nevylidňoval venkov,“ poznamenal premiér.

Lukl k tomu poznamenal, že starostové se snaží obce spravovat jako rodinu. „A proto máme na účtech přebytky, zodpovědně se připravujeme na časy horší, až na řadu projektů nebudou finance z EU,“ vysvětlil.


Přečtěte si komentář: Regulace hypoték - před půstem hostina?

Makrooko Miroslava Zámečníka


Starosty na sněmu oslovili také další ministři včetně ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), který připomenul projekty na boj se suchem včetně výstavby retenčních nádrží. Ke starostům promluvili rovněž předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) nebo místopředseda Senátu Ivo Bárek (ČSSD).

MM25_AI

Odpoledne na sněmu vystoupil i prezident Miloš Zeman. Starostům řekl, že na každého z nich může „závistiví blbec“ poslat anonymní udání, ve kterém se bude „policie dlouho bahnit“ a k žádnému závěru nedojde. Poznamenal, že z 80 procent byli komunální politici soudy od tvrzení státních zástupců a policie osvobozeni. Do té doby si obvinění podle něj prošli peklem. Zeman využil svého projevu k útoku na média, šíří podle něj pomluvy a špínu. „Neznám větší hnojomet, než jsou česká média,“ řekl prezident.

Přečtěte si také:

Nemovitosti jsou předražené, nová pravidla pro hypotéky to nezmění, vyplývá z průzkumu

Komentář: Svéráz hypotečního trhu

V Česku startuje první fond investující do nájmů. Chce koupit nemovitosti za miliardu

Social Watch: Největšími problémy Česka jsou nedostupné bydlení a růst exekucí

Konec lichvy? Ještě ne. Některé firmy se naučily zákon o spotřebitelském úvěru obcházet

50 tisíc migrantů. Hypotéku letos refinancuje rekordní počet Čechů


  • Našli jste v článku chybu?