Premiér Andrej Babiš (ANO) míní, že stát v minulosti podcenil boj s kůrovcem. Utlumení následků kalamity, kdy škodlivý brouk v posledních měsících napadá dřevo v lesích, podle předsedy vlády potrvá 15 až 20 let. Kůrovec v českých lesích gradoval především loni a letos, což ovlivnilo teplé a suché počasí.
„Je chyba, že jsme v minulosti neměli nějaký krizový plán, který teď máme. Ale bude to dlouhodobá a těžká operace. A bohužel, ten pohled na ty naše lesy teď nebude moc hezký,“ řekl Babiš v Českých Budějovicích při zahájení národních dožínek na výstavišti Země živitelka. Dodal, že strategie boje proti kůrovci je postavena na tom, aby se rozbíjely smrkové monokultury. Právě smrkové dřevo tento škůdce napadá.
Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) uvedl, že v minulosti byl smrk na řadě míst v lesích ve velké míře uměle vysazen. Postupně se stal dominantním druhem. „Chystáme lesnickou vyhlášku, v níž doporučujeme jinou strukturu lesa na úkor současného složení. To znamená, aby v lesích nebylo tolik smrků. Vrátit se k tomu původnímu různorodému složení,“ uvedl Toman.
Těžba dřeva v českých lesích loni stoupla o desetinu na rekordních 19,4 milionu metrů krychlových. Pokořila tak rekord z roku 2007, kdy lesníci likvidovali dřevo poničené orkánem Kyrill. Tři pětiny loni představovala nahodilá těžba, tedy zejména odstraňování stromů napadených kůrovcem a likvidace polomů.
Bezprecendentní ekologická katastrofa, hodnotí stav lesů náměstek
Čtěte také: