Menu Zavřít

BABIŠ UŽ NENÍ ANI DRUHÝ

23. 9. 2019
Autor: Euro.cz

Pořadí nejbohatších Čechů a Slováků se letos výrazně proměnilo. Za Kellnerem jsou Vítek, Komárek a Babiš, těsně následovaný Křetínským.

Skokanem roku je dvojice majitelů Fio banky Pozice na prvních místech žebříčku nejbohatších Čechů a Slováků se většinou příliš nemění. Letošní rok patří mezi výjimky. Andrej Babiš ztratil své tradiční druhé místo, hlavně kvůli klesající ziskovosti a rostoucímu zadlužení Agrofertu. Nyní je podle propočtu týdeníku Euro až čtvrtý, předběhli ho Radovan Vítek a Karel Komárek. Jen těsně za Babišem skončil pátý muž v žebříčku - Daniel Křetínský.

Babiš není jediný, komu majetek v meziročním srovnání klesl. Pohoršil si také Oldřich Šlemr - kvůli padající ceně akcií textilky PFNonwovens, David Beran kvůli slabší ziskovosti Profl Creditu na klíčovém polském trhu či dvojice Jiří a Hana Písaříkovi v důsledku nižších marží na trhu s elektřinou a zemním plynem.

Tyto případy jsou spíše výjimečné.

Z pěti desítek nejbohatších Čechů a Slováků v žebříčku týdeníku Euro jich 36 za poslední rok zbohatlo, sedm zaznamenalo pokles a sedm zbývajících je na tom stejně jako o rok dříve. Někteří ze sledovaných přitom vykázali skokový nárůst hodnoty majetku - jmenovitě třeba Křetínský, Jiří Šmejc, Pavel Baudiš nebo vlastníci Fio banky Petr Marsa a Romuald Kopún.

Zhodnocení majetku deset procent

Týdeník Euro počítá a zveřejňuje žebříčky nejbohatších Čechů a Slováků už řadu let, letos jsme se však rozhodli změnit způsob jejich zveřejnění. Tradiční ročenku Top miliardáři s podrobnými výpočty, profily a příběhy si necháme až na začátek prosince. Ovšem přehled toho nejdůležitějšího, co jsme zjistili, si můžete přečíst už v tomto čísle týdeníku Euro.

Obecně lze říci, že ekonomický růst místním byznysmenům svědčí. Pět desítek nejbohatších podle aktuálního propočtu kontroluje majetek v hodnotě 1,32 bilionu korun ajen za poslední rok si v součtu polepšili o 125 miliard korun. Pokud by výsledek nekazil pád hodnoty koncernu Agrofert, mohl být tento přírůstek ještě o20 miliard vyšší. I tak lze říci, že padesátka nejbohatších dosáhla za poslední rok zhodnocení majetku o více než deset procent. Oborové zastoupení je přitom velmi pestré. Sedm byznysmenů z top 50 vydělalo peníze díky IT firmám a internetu, dalších sedm zbohatlo na finančních službách. Poměrně často se v žebříčku vyskytuje také energetika, hutnictví a development či investice do nemovitostí.

Naopak - navzdory dlouhé a bohaté tradici českého strojírenství - se v žebříčku objevují pouze dva zástupci tohoto oboru. Konkrétně majitelka Bonatransu Group Jitka Cechlová Komárková a vlastník Agrostroje Pelhřimov Lubomír Stoklásek.

Žebříček nejbohatších je značně genderově nevyrovnaný - objevují se zde pouze čtyři dámy. Mária Blašková a Jitka Cechlová Komárková samostatně, Hana Písaříková a Petra Kutnarová díky společnému vlastnictví firmy s manžely. Co se týká věku, setkáváme se zde hlavně se čtyřicátníky a padesátníky. Nejstarším zástupcem v top 50 je 81letý Karel Schwarzenberg.

Vzestupy a pády

Když jsme u rekordů, největší pád v odhadované výši majetku zaznamenal současný premiér a stále ještě reálný vlastník Agrofertu Andrej Babiš. Ještě před dvěma lety vjeho případě vycházela cifra 111 miliard korun, nyní je to už „jen“ 71 miliard. S ohledem na klesající ziskovost, rostoucí zadlužení a hrozící odstřižení od zemědělských dotací a investičních pobídek to snad ani nemohlo dopadnout jinak.

Oproti tomu jiní dravci míří rychle nahoru. Během posledních dvou let vylétl majetek Radovana Vítka podle propočtů týdeníku Euro z 53 na 89 miliard korun, Karla Komárka z 60 na 80 miliard a Daniela Křetínského z 45 na 68 miliard korun. Tito tři byznysmeni mají jedno společné - rychlá expanze je pro ně prioritou a nebojí se vyšší úrovně zadlužení.

Ostatně v době, kdy banky nabízejí úvěry skoro zadarmo, se tomu nelze ani moc divit.

Pomalejší, i když stabilní růst lze pozorovat v případě nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Jednou z byznysových událostí roku jistě bude vstup poskytovatele půjček Home Credit na burzu v Hongkongu, pokud se uskuteční. Vstup na pražskou burzu mezitím připravuje majitel České zbrojovky René Holeček (32. místo v žebříčku). Dlužno dodat, že ocenění podniku ze strany akciových trhů lze považovat za nejférovější ze všech metod; škoda jen, že se na vstup na burzu nechystá více byznysmenů.

V žebříčku nejbohatších padesáti Čechů a Slováků se objevilo jedno nové jméno. Tím je většinový vlastník společnosti Livesport Martin Hájek. Nepříliš známá pražská technologická firma se zaměřením na sportovní zpravodajství má globální záběr a je vysoce zisková. Její přístup k informování veřejnosti je však velmi svérázný, v účetní závěrce má místo čísel téměř všude zkratku OT - obchodní tajemství. Odhad Hájkova majetku ve výši 8,5 miliardy korun je tak opravdu jen odhadem, založeným na omezeném množství dostupných informací.

Úspěchy na internetu i v bankovnictví

Vzestup firem podnikajících v oblasti IT služeb, internetu a e-commerce je fenoménem posledních let. V českém prostředí je úspěch spjat hlavně se značkami Avast Software, Seznam.cz a Alza.cz.

Díky jmenovaným společnostem se čtyři byznysmeni zařadili mezi dvacítku nejmajetnějších. Vůbec nejvýše, na osmém místě, se umístil spoluvlastník Avastu Pavel Baudiš s částkou 36,5 miliardy korun. Za poslední rok si polepšil o 7,5 miliardy, hlavně díky růstu kurzu firemních akcií.

Jeho kolega Eduard Kučera může jen litovat, že prodal většinu svého podílu západním finančním investorům již v roce 2014, kdy hodnota Avastu nebyla zdaleka tak vysoko jako dnes. V pořadí skončil těsně za první dvacítkou s necelými 20 miliardami korun. Jediný akcionář vyhledavače Seznam.cz Ivo Lukačovič je na třináctém místě, vlastník známého internetového e-shopu Alza.cz Aleš Zavoral je pětadvacátý.

Vedle samotné hodnoty firmy je zde zapotřebí brát v úvahu i vysoké objemy vyplácených dividend.

Nelze říci, že by se vzestup omezoval na moderní odvětví ekonomiky a ta tradiční byla na ústupu. Slušný vzestup zaznamenala třeba čtveřice byznysmenů, která vlastní hutní skupinu Finitrading. I když se často hovoří o útlumu výroby železa a oceli v Evropě a nárůstu importu, Třinecké železárny nepříznivému trendu vzdorují, a jejich ziskovost loni dokonce narostla. Stejně tak k růstu majetku Tomáše Chrenka, Jána Modera, Evžena Balka a Márie Blaškové přispěla i vysoká loňská dividenda. V hutnictví podniká i Petr Otava, který jen za poslední rok vykázal nárůst hodnoty svého majetku z 10,3 miliardy na 13 miliard korun.

Opravdovými skokany roku pak jsou dva majitelé Fio banky Petr Marsa a Romuald Kopún. Na každého z nich podle aktuálního propočtu týdeníku Euro připadá majetek 7,5 miliardy korun, o dva roky dříve to bylo pouhých 1,5 miliardy korun. Nelze totiž přehlédnout masivní růst bilanční sumy a ziskovosti Fio banky, která si přízeň klientů získala nízkými poplatky i snadným přístupem k obchodování s akciemi.

Fio není jediná relativně nová banka, která uspěla na zdánlivě rozebraném trhu. Zmínit lze také rychlý růst Air Bank, jež je součástí Kellnerovy skupiny PPF, či Banky Creditas, kterou dnes již z více než 95 procent vlastní investor Pavel Hubáček. Ten v posledních letech prodal část firem z energetiky a zemědělství, prioritu má expanze banky. Ve srovnání s Fio bankou má zatím Creditas nižší ziskovost i objem vkladů, ale trumfne ji hodnotou vlastního kapitálu.

i mistr tesař se někdy utne

Zásadním předpokladem úspěchu v byznysu je mít čich na dobré příležitosti a umět je využít. Přesto i velmi zkušení matadoři českého podnikatelského světa dělají chyby a ztrácejí (občas i miliardy korun) na špatných rozhodnutích. Takový Andrej Babiš jistě dodnes lituje, že před sedmi lety dal souhlas s nákupem problémových německých pekáren Lieken.

Ty v posledních letech prodělávají miliardy korun a táhnou ke dnu výsledky celého holdingu Agrofert.

Připomenout můžeme také nevydařenou investici skupiny R2G do výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (nyní PFNonwovens). R2G před dvěma lety skoupila téměř 89 procent akcií Pegasu, což vyšlo na něco přes 7,8 miliardy korun. Jenže cena akcií spadla a dnes má zmíněný balík hodnotu už jen 5,35 miliardy korun. Špatná zpráva je to hlavně pro většinového vlastníka skupiny R2G Oldřicha Šlemra, který zde přišel o část výnosu z prodeje svého podílu v České gumárenské společnosti švédskému Trelleborgu.

Jistý údiv vyvolává v prostředí energetiky také cena, kterou letos zaplatil finančník Pavel Tykač za Teplárnu Kladno. Kupní cena 7,2 miliardy korun převyšuje ocenění teplárny podle všech hlavních kritérií, stejně jako nabídky jiných zájemců. Teplárna Kladno se loni propadla do ztráty a s budoucností uhelné energetiky to také nevypadá nijak skvěle. Jistým lákadlem snad může být vlastní kapitál, který díky nerozděleným ziskům z minulosti dosahuje 6,3 miliardy korun.

Své zkušenosti se ztrátovými projekty má i nejbohatší český byznysmen Petr Kellner. Výsledky poskytovatele peer-to -peer půjček Zonky jsou totiž mírně řečeno neuspokojivé. Loňská ztráta se vyšplhala na 275 milionů korun, o rok dříve to bylo podobné číslo. Firmu zatěžují vysoké náklady na marketing a mzdy. Silně ztrátové Zonky se tak neobejde bez pravidelných finančních injekcí od mateřské skupiny Home Credit Group.

Za globální slávou

Povedené investice však početně převažují.

Například až nyní, s odstupem tří let, lze poznat, jak výhodně koupil bývalý partner skupiny Penta Martin Kúšik poloviční podíl v obchodním řetězci Sportisimo. Hlavně díky růstu této maloobchodní skupiny se Kúšikův majetek zvětšuje zhruba o jednu miliardu korun ročně. Dalším stabilně rostoucím miliardářem v přehledu je například Jaromír Tesař, jehož skupina Energo-pro ovládá řadu energetických firem v Turecku, Gruzii a Bulharsku.

Se žebříčkem může v příštích letech výrazně zahýbat úspěch či neúspěch expanze do zahraničí.

Stále více zámožných Čechů a Slováků se pouští do nákupů velkých podniků v západní ajižní Evropě. Jako příklad uveďme Daniela Křetínského a Patrika Tkáče s nákupem akcií obchodních řetězců Metro a Casino či pokus Karla Komárka ovládnout řeckou loterijní společnost OPAP. Jedná se o rizikové projekty, na kterých lze zbohatnout, avšak úspěch není garantován.

1. Petr Kellner (55)

Majetek: 270 mld. Kč Zdroj: skupina PPF (finance, telekomunikace, reality) Některé jistoty zkrátka vydrží celá desetiletí.

Třeba ta, že Petr Kellner zůstává nejbohatším českým byznysmenem. Letos zatím jeho skupina PPF příliš neexpandovala, nicméně ve fázi přípravy jsou dvě velké transakce. Tou první je zvažovaný odkup televizních stanic skupiny Nova od americké CME. Druhou pak možné uvedení úvěrové společnosti Home Credit, což je nejhodnotnější firemní skupina pod kontrolou PPF, na burzu v Hongkongu.

Přípravy nezastavily ani tamní nepokoje.

Značnou pozornost vyvolalo v létě Kellnerovo vyjádření v úvodu výroční zprávy PPF. „Dnešnízápadní společnost je stále více ovládána ideologií individuální nárokovosti, rovnostářstvím a relativizováním tradičních hodnot,“uvedl. Strhl tím lavinu kritických komentářů, upozorňujících na závislost byznysu PPF na dobrých vztazích České republiky s Ruskem a Čínou.

2. Radovan Vítek (48)

Majetek: 89 mld. Kč Zdroj: CPI Property Group (nemovitosti) Svým neformálním vystupováním i odíváním nesplňuje typickou představu o miliardářích. Přesto je dnes Radovan Vítek druhým nejbohatším obyvatelem České republiky. Patří mu ohromné portfolio nemovitostí všech typů. Jeho firemní skupina CPI vlastní pražské kancelářské komplexy Quadrio a Zlatý Anděl, nákupní centra, hotely, byty i logistická centra, a to nejen v Česku, ale i v dalších zemích střední, jižní a západní Evropy. Podle ziskovosti i vlastního kapitálu vychází hodnota Vítkova 88procentního podílu v CPI podobně - zhruba na 90 miliard korun.

Nad touto hodnotou se však vznášejí dva otazníky. O miliardové částky se s Vítkem soudí americký fond Kingstown Capital Management (kvůli údajnému znehodnocení investice do Orco Property Group) a firma Investhold, za kterou stojí miliardáři Marek Čmejla a Jiří Diviš. Ti prý v minulosti pomohli Vítkovi v pozici tichých společníků a nyní se domáhají finanční kompenzace ve výši až 30 miliard korun. CPI jejich nároky popírá.

3. Karel Komárek (50)

Majetek: 80 mld. Kč Zdroj: skupina KKCG (sázky a loterie, těžba ropy a plynu, reality, IT)

Historicky vyrostl na investicích do plynárenských firem a těžební společnosti MND, ale dnes již hlavní část bohatství Karla Komárka tvoří jiný obor. Pod značkou Sazka Group buduje sázkové a loterijní impérium s mezinárodní působností. Zatímco mateřskou skupinu již vlastní stoprocentně (25 procent akcií dokoupil v březnu od Jiřího Šmejce), v Itálii, Rakousku a Řecku je zatím jen menšinovým akcionářem. Ale snaží se to změnit - například i díky nedávné nabídce odkupu akcií řecké společnosti OPAP od ostatních podílníků. Velké ambice má Komárek také v oboru IT služeb, kde své firmy nedávno sjednotil pod střechou holdingu Aricoma Group. Došlo i na dobré skutky; Karel Komárek patří mezi skupinu mecenášů, kteří zaplatili novou budovu John F. Kennedy Center for the Performing Arts ve Washingtonu.

4. Andrej Babiš (65)

Majetek: 71 mld. Kč Zdroj: Agrofert (chemický a potravinářský průmysl, zemědělství), fond Hartenberg

Dlouhé roky platilo, že Andrej Babiš zaujímal v žebříčku nejbohatších Čechů a Slováků druhé místo. Letos už jej neobhájil a meziročně se jeho odhadovaný majetek zmenšil o 20 miliard. Nelze totiž přehlédnout prudce se zhoršující finanční výsledky holdingu Agrofert, jehož čistý zisk se propadl ze 7,8 miliardy korun v roce 2016 na loňských 1,7 miliardy. Některé faktory jsou spíše dočasné (loňské zdražení zemního plynu, restrukturalizace německých pekáren Lieken), jiné nikoliv. Varující je též prudký skok v zadluženosti Agrofertu. Oslabený Agrofert omezil expanzi, za zmínku stojí z letošních transakcí jen převzetí pekáren United Bakeries. Aby problémů nebylo málo, auditoři Evropské komise v květnu rozhodli, že chemicko-potravinářský koncern nemá nárok na čerpání veřejných dotací a investičních pobídek. Důvod?

Andrej Babiš má i po převodu do svěřenského fondu nad Agrofertem nepřímou kontrolu.

5. Daniel Křetínský (44)

Majetek: 68 mld. Kč Zdroj: Energetický a průmyslový holding (EPH), EP Industries, Czech Media Invest (energetika, průmysl, média, e-commerce) Kdo je ten „Daniel Kretinsky“ aco tím sleduje? Dotazy tohoto typu občas dostávají čeští novináři od svých německých a francouzských kolegů. Těžko se na ně odpovídá, ale jedno je jisté: Křetínský rozjel expanzi v západní Evropě ve velkém stylu.

Energetický holding EPH jen od počátku letošního roku stihl převzít tři plynové zásobníky v Bavorsku, uhelnou a plynovou elektrárnu v Severním Irsku a široké portfolio elektráren koncernu Uniper ve Francii. Velkou pozornost dnes Křetínský věnuje oboru maloobchodu a médií.

Spolu s Patrikem Tkáčem zkouší postupným nákupem akcií ovládnout německý řetězec Metro (alias Makro) a francouzské Casino. Na nedůvěru narazil ve Francii poté, co koupil významný podíl v deníku Le Monde. Členové jeho redakce mají obavy, zda český „nájezdník“ nenaruší jejich autorskou svobodu.

6. Patrik Tkáč (46)

Majetek: 55 mld. Kč Zdroj: prodej podílu v EPH, investice do maloobchodu a médií Zatímco v případě Daniela Křetínského se mnozí pozastavují nad tím, kde na své nákupy bere peníze, u Patrika Tkáče je to jasné. Jeho bohatství pochází hlavně z prodeje podílu v energetické skupině EPH. Svých 37 procent akcií zpeněžil na počátku roku 2017 za 1,75 miliardy eur. Dostávat je bude ve splátkách po dobu nejméně deseti let. Uvolněné peníze nyní investuje spolu s Danielem Křetínským - hlavně do maloobchodu a médií. Na rozdíl od svého hyperaktivního kolegy si Patrik Tkáč užívá život rentiéra a finančního investora. Podle nedávné zprávy webu pluska.sk si nechal narůst dlouhé vousy a pořídil si vrtulník Airbus Eurocopter 145 v luxusním provedení.

7. ivan Chrenko (52)

Majetek: 39 mld. Kč Zdroj: HB Reavis (development, reality) Největší slovenský developer se pozornosti médií vyhýbá a nerad vidí své jméno v žebříčcích miliardářů. Naopak jeho firemní skupina HB Reavis se ráda pochlubí - třeba tím, že stojí za pěti z deseti největších kancelářských budov vEvropské unii ve fázi výstavby. Včetně té vůbec největší, kterou je komplex Nové Nivy v Bratislavě. Současně HB Reavis staví mrakodrap Varso Place ve Varšavě či komplex budov Agora v Budapešti. Ambiciózní plány má také na londýnském realitním trhu. Naopak z Prahy se HB Reavis podle oznámení z počátku letošního roku stahuje.

Chrenkova firma se v tuzemsku zviditelnila hlavně bouráním starého sídla Transgasu na Vinohradech. Tuto údajně významnou památku socialistického brutalismu 70. let chtěla část odborníků zachovat, ale neuspěla.

8. Pavel Baudiš (59)

Majetek: 36,5 mld. Kč Zdroj: antivirový software Avast Ještě před pěti lety bychom jeho jméno hledali v žebříčku dvaceti nejbohatších Čechů marně. Skokový nárůst majetku Pavla Baudiše se odehrál díky převzetí konkurenční antivirové firmy AVG Technologies a následnému uvedení akcií společnosti Avast na londýnskou burzu. Obchoduje se s nimi i na pražském parketu, kde od loňského května vzrostla cena jedné akcie z 69 korun na současných 107 korun.

Baudiš si na rozdíl od svého kolegy Eduarda Kučery, se kterým Avast v roce 1988 založil, ponechal ve firmě vyšší podíl (konkrétně 27 procent). Díky tomu je dnes výrazně bohatší. Oba zakladatelé Avastu investují část výnosu z prodeje akcií Avastu do jiných oborů. Spolu s Oldřichem Šlemrem a jeho investiční skupinou R2G například ovládli dva velké výrobce netkaných textilií - český PFNonwovens a americký First Quality Nonwovens.

9. Pavel Tykač (55)

Majetek: 30 mld. Kč Zdroj: skupina Sev.en (energetika, těžební průmysl) Finanční dravec s historií sahající do 90. let minulého století začal letos opět expandovat - v zahraničí i na domácím českém trhu. Svou energetickou skupinu Severní energetická (Sev.en) rozšířil nákupem tepláren v Kladně a Zlíně.

Švýcarskému holdingu Alpiq za ně zaplatil 280 milionů eur (7,2 miliardy korun) a výrazně tak přeplatil další zájemce - ČEZ a EPH. Již v únoru koupil poloviční podíl v energetické skupině InterGen, jež vlastní elektrárenské zdroje v Británii a Austrálii. Tykačova firemní skupina se též ucházela o uhelné elektrárny v Řecku, ale zatím bez konkrétního výsledku. Do konce tohoto roku se též dozvíme, zda ČEZ potvrdí prodej uhelné elektrárny Počerady o výkonu tisíc megawattů firmě ze skupiny Sev.en. Předem dohodnutá cena dvě miliardy korun zohledňuje fakt, že se jedná o starou elektrárnu na konci životnosti.

10. Jiří Šmejc (47)

Majetek: 28 mld. Kč Zdroj: Emma Capital (investice v oboru

financí, energetiky a sázek) Do žebříčku deseti nejbohatších Čechů a Slováků pronikl prvně. Za jediný rok zmnožil svůj majetek zhruba o deset miliard korun. Jak toho dosáhl? Letos v dubnu snížil svůj podíl ve skupině Home Credit o 2,5 procentního bodu, za něž od skupiny PPF dostal 5,5 miliardy korun. Za více než 16 miliard korun pak Šmejcova skupina Emma Capital prodala čtvrtinový podíl v Sazka Group. Šmejc od ní obratem koupil chorvatskou sázkovou kancelář SuperSport. Ani tím neukojil svůj nákupní apetit. K1. srpnu dokončil převzetí největší rozvodné sítě a prodejce elektřiny v Moldavsku. Tyto firmy koupil spolu s londýnským fondem Duet Private Equity. Jedná se o historicky největší českou investici v Moldavsku, jejíž hodnota ovšem nebyla zatím zveřejněna.

50 nejbohatších Čechů a Slováků

(hodnota majetku a meziroční změna v miliardách korun)

2019 2018 Změna Hlavní zdroj majetku

1 Petr Kellner 270 240 30 finanční služby

2 Radovan Vítek 89 75 14 nemovitosti

3 Karel Komárek 80 70 10 sázky a loterie

4 Andrej Babiš 71 91 -20 chemický průmysl

5 Daniel Křetínský 68 54 14 energetika

6 Patrik Tkáč 55 55 0 prodej firmy

7 Ivan Chrenko 39 36 3 nemovitosti

8 Pavel Baudiš 36,5 29 7,5 IT / internet

9 Pavel Tykač 30 31 -1 energetika

10 Jiří Šmejc 28 18,1 9,9 finanční služby

11 Marek Dospiva 27,5 23 4,5 různé obory

Jaroslav Haščák 27,5 23 4,5 různé obory

13 Ivo Lukačovič 25 23,5 1,5 IT / internet

14 Tomáš Chrenek 24,5 20,5 4 hutnictví

15 Jozef Tkáč 23 22 1 finanční služby

Ivan Jakabovič 23 22 1 finanční služby

17 Milan Filo 21 19 2 ostatní průmysl

18 Mária Blašková s rodinou20,2 15,8 4,4 hutnictví

Ján Moder s rodinou 20,2 15,8 4,4 hutnictví

20 Evžen Balko s rodinou 20,1 15,7 4,4 hutnictví

21 Eduard Kučera 19,9 17,3 2,6 IT / internet

22 Dušan Kunovský 19 16,2 2,8 nemovitosti

23 Zdeněk Bakala 18 18 0 prodej firmy

Jaromír Tesař 18 16,7 1,3 energetika

25 Aleš Zavoral 17,8 15 2,8 maloobchod

2019 2018 Změna Hlavní zdroj majetku

26 Tomáš Němec 15,5 15,7 -0,2 prodej firmy

27 Oldřich Šlemr 14,2 15,1 -0,9 prodej firmy

28 Petr Otava 13 10,7 2,3 hutnictví

29 Martin Kúšik 11,5 10,5 1 maloobchod

31 Marek Čmejla 10,5 10,5 0 prodej firmy

32 René Holeček 9,6 8,4 1,2 zbrojní průmysl

33 Miroslav Trnka 9,5 9,5 0 IT / internet

34 Rudolf Hrubý 9,2 9,2 0 IT / internet

Peter Paško 9,2 9,2 0 IT / internet

36 Jitka Cechlová Komárková 9,1 8,9 0,2 strojírenství

37 Pavel Hubáček 8,9 7,3 1,6 různé obory

38 Jiří Šimáně 8,8 9,1 -0,3 různé obory

39 Martin Hájek 8,5 7,5 1 IT / internet

40 David Beran 7,7 9 -1,3 finanční služby

41 Lubomír Stoklásek 7,6 7,2 0,4 strojírenství

42 Petr Marsa 7,5 3,2 4,3 finanční služby

Romuald Kopún 7,5 3,2 4,3 finanční služby

44 Pavel Bouška 7,3 6,6 0,7 ostatní průmysl

45 Jiří a Hana Písaříkovi 7,2 8,5 -1,3 energetika

46 Karel a Jan Schwarzenbergové7 7 0 nemovitosti

47 Jozef Oravkin 6,7 5,5 1,2 různé obory

48 Vít a Petra Kutnarovi 6,6 6,2 0,4 maloobchod

Alessandro Pasquale 6,6 6,4 0,2 potravinářství

50 Dalibor Dědek 6,4 6,2 0,2 elektro průmysl

ZDROJ: PROPOČET TÝDENÍKU EURO

Takový Andrej Babiš jistě dodnes lituje, že před sedmi lety dal souhlas s nákupem problémových německých pekáren Lieken. V žebříčku nejbohatších padesáti Čechů a Slováků se objevilo jedno nové jméno. Tím je většinový vlastník společnosti Livesport Martin Hájek.

MM25_AI

O autorovi| David Tramba, tramba@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?