Zdroj Odposlechu získal přísně tajné informace o pravé motivaci Andreje Babiše k jeho vstupu do politiky. A nejsou to ani peníze, ani touha po moci, ani nuda v Agrofertu. Se svými opravdovými důvody se šéf ANO svěřil jednomu ze svých vládních kolegů. Skutečnou motivací Babišova úspěšného tažení českou politikou je pokus o návrat k bohu.
Někdejší byznysmen a mediální mogul si je údajně podle svého vyjádření vědom všech svých hříchů z dob divokého budování kapitalismu na Slovensku i v Česku a chce to vše odčinit co nejlepší službou vlasti. Inspirací mu je podle zdroje Odposlechu jeho zakarpatoruská babička Scheibnerová, která v Jasině, tehdejší nejvýchodnější výspě první republiky, svědomitě pěstovala pevnou víru. Nevíme sice, zda katolickou, evangelickou či pravoslavnou, ale vnuk Andrej si na ni při svém vstupu do politiky vzpomněl a snaží se začít žít podle jejích zásad. Ovšem i tyto zásady si šéf ANO vykládá po svém, jak je jeho dobrým zvykem. Evidentně mezi ně nepatří pravdomluvnost, slušné vyjadřování nebo placení daní.
Doba ledová je doba ledová
První tuhá zima za posledních pět let nese „ovoce“. V metropoli by měly vyrůst hned tři nové zimní stadiony a nemylme se - nejde o nápad zpovykaných populistických politiků, nýbrž o ryze soukromé investice (tedy alespoň z počátku, než se jim podaří napojit na dotace a státní školy). Objevovat a vychovávat nové Jágry a Katariny Wittové (myšleno výkony na ledě, nikoli v Playboyovi, samozřejmě…) se chystají podnikatelé ve Strašnicích, na Barrandově a na Opatově. Evidentně věří, že ledové plochy jsou přesně to, co tu chybělo - plánované investice do stadionu přesahují stovky milionů. Jeden investor dokonce nabízí možnost „být u toho“. A slibuje šestiprocentní zhodnocení investice během tří let těm, kteří jim svěří peníze.
Nechoď Vašku s pány na led, napadne jednoho při takových nabídkách další pořekadlo… No, nemusí to být tak zlé. Byť se veřejně neprezentují, za projektem ve Strašnicích stojí advokáti, kteří mají docela dobré jméno. A kdo čte pravidelně týdeník Euro, ví, že globální oteplování je mainstreamová chiméra a přichází globální ochlazování. Takže: nejvyšší čas učit se bruslit.
Policejní honěná
Ani lobbista Marek Dalík si před nástupem do ruzyňské věznice nevykoledoval takovou pozornost policie jako jeden ze zakladatelů firmy Oleo Chemical Kamil Jirounek. Ten byl před časem pravomocně odsouzen k šestiletému trestu za držení padělané směnky za přítelem současného ministra financí a spolumajitele firmy Ravak Jindřicha Vařeky, kterou ovšem Jirounek koupil, a když zjistil, že je cinklá, sám ji předal policii.
Zakladatelé Olea Chemical jsou delší dobu pěkně nalitým puchýřem pro Vařekova kamaráda Andreje Babiše, který chtěl firmu vyrábějící biopaliva druhé generace uchvátit, nicméně majitelé mu ji neprodali. Od té doby začaly pro zakladatele Olea velké oplétačky včetně soudu, kde stanuli s lobbistou Ivo Rittigem a jeho právníky kvůli poradenství za 20 milionů. Soud nakonec rozhodl, že Rittig ajeho lidé jsou volní, zakladatelé firmy ovšem svou vlastní firmu tunelovali. Jirounek byl sice odsouzen, ale kvůli předchozímu trestu si zprávu o dalším pobytu ve vězení nevyslechl.
Několik dní před blížícím se koncem procesu Jirounka v domě, který má pronajatý jeho přítelkyně, několikrát navštívili detektivové z bývalého ÚOOZ. Jirounek byl v té době nemocný a u přítelkyně nebyl.
„Třetího února buší na dveře mojí družky plukovník Holinka z ÚOOZ a chce vědět, zda jsem doma a kde jsem, že se mnou musí nutně mluvit,“ popsal Jirounek návštěvu policisty, přestože už byl pravomocně odsouzen a čekalo se na verdikt v kauze Oleo. „Šestého února znovu buší na dveře, já tam nejsem. Sedmého února volají advokátovi a chtějí mě vlákat do léčky.
Začíná nám s advokátem docházet, že jde o to, aby mne dodali do výkonu trestu a k pátečnímu vyhlášení rozsudku v kauze Oleo Chemical by mě dovedli v klepetech,“ pokračoval Jirounek, který ke konci minulého týdne řádně nastoupil trest v pražské ruzyňské věznici.