Menu Zavřít

Bagdádský sniper

3. 11. 2006
Autor: Euro.cz

Vypukla "svatá válka" na síti

Válka s teroristy se přesunula na internet. A Američané v ní na celé čáře prohrávají. Proti propagandistickým videonahrávkám Bagdádský sniper I, Bagdádský sniper II nebo Nejlepší zásahy, které šíří islamisté po síti, totiž nemají prakticky žádnou šanci. „Filmy“ z různých iráckých měst nejsou hrané a je na nich vidět vše od začátku do konce - od přípravy ostřelovače až po zabití vybraného nic netušícího amerického vojáka. Mají „probudit“ další bojovníky proti „křižákům“. Stejně jako instruktážní texty Jak vychovat ze svého syna teroristu nebo Jak vyrobit bombu a stát se sebevražedným atentátníkem.

Džihád, nebo trest.

Teroristé se naučili používat internet ke komunikaci i k propagandě. A vyrábějí nová a nová díla, které Američané ani při nejlepší vůli a technickém vybavení nedokážou cenzurovat.
Scéna z Bagdádského snipera II: Do dveří malého anonymního pokoje vchází muž ve světlých kalhotách a vybledlé košili s koženým řemenem kolem pasu a kuklou přes hlavu. V místnosti jsou jediné dva kusy nábytku, stůl a židle. A vlastně ještě malá nástěnka. Muž se neposadí, postupně pokládá na stůl ostřelovací pušku, náboje, revolver, nůž a vysílačku. Přechází k nástěnce a kreslí další, už asi třicátou čáru. Ty starší už jsou přeškrtnuté. Pak začne psát do sešitu, který si přinesl s sebou. Například „Když se nevydáš cestou džihádu, Alláh tě krutě potrestá“. Dopíše, zavře sešit, vezme pušku, nabije a namíří na americkou hlídku na ulici. Jednoho z vojáků zastřelí ranou do hlavy. Pak se objeví tabulka s přehledem Američanů zastřelených islamistickými snipery. Za poslední rok, od ramadánu do ramadánu, jich prý bylo 668. A dalších 206 vyvázlo se zraněním.
Půlhodinový snímek Nejlepší zásahy má podobný scénář. Divák uvidí sérii úspěšných akcí islamistických ostřelovačů. Děj se odehrává v několika západoiráckých městech včetně Bagdádu, Faludžy, Sámarry a Mosulu. Film doprovázejí zvuky střel, výbuchů, arabská hudba a verše z koránu.
Normální člověk ze Západu, který neumí arabsky a nesleduje denně několik desítek islamistických internetových stránek, nemá šanci Nejlepší zásahy ani Bagdádského snipera vidět. Organizace jménem Middle East Media Research Institute se sídlem ve Washingtonu (údajně má jít o „neziskovou a nezávislou“ instituci) však začala před necelými dvěma měsíci stránky teroristů soustavně monitorovat a překládat do několika světových jazyků pod názvem „Islamist Webstites Monitor“. Sledování stránek institutu na www.memri.org je nesmírně poučné a někdy i hodně dramatické. Při prvním zhlédnutí sniperské série opravdu mrazí… Na stránkách Memri je toho ale k nalezení mnohem víc, přestože některé snímky už Memri kvůli jejich brutalitě raději dobrovolně cenzurují.

Receptář prima nápadů.

Monitor Memri číslo 13 z 25. října přináší převzatý šestiminutový snímek s názvem Útok Abu Hajira Al-Azize Al-Muqrina. Al-Muqrin ze Saúdské Arábie je takový islamistický domácí kutil. Nejprve s radostným výrazem přichází ke své bílé, byť už poněkud zašlé dodávce. Natáhne se přes přední sedadla a něco kutí pod volantem. Ukazuje nejrůznější dráty a vysvětluje, jak je navzájem propojit.
Instruktáž je opravdu detailní a názorná. Muž se stále usmívá, jako by měl radost, že jeho dílo diváky zajímá. Pak dodávku obchází a otevírá zadní dveře. Prostor je narván plastickou trhavinou. Bomby jsou vyrovnány vedle sebe a propojeny tlustým červeným drátem omotaným místy šedou lepicí páskou na koberce. Kamera dlouho zabírá každý detail a Al-Muqrin s nadšením vysvětluje, jak na to. Střih. Al-Muqrin nasedá do svého auta a vyráří do akce. Kamera zabírá dodávku zezadu. Auto nabírá rychlost a blíží se k velké budově obehnané vysokou zdí. Zazní výbuch a vyšlehnou zhruba dvacetimetrové plameny. Hlasatel říká: „Al-Muqrin je odvážný bojovník džihádu. Chtěl bojovat s Američany v Afghánistánu, ale nevyšlo mu to. Bylo mu to hodně líto. Proto se vydal do Iráku.“ Na konci října se na monitorovaných internetových stránkách objevily záběry hořící americké vojenské základny Falcon v Bagdádu. Za autora záběrů - i útoku - se prohlásila islamistická organizace Islamistická armáda (Al-Jaysh Al-Islami). Hlasatel osmiminutové video komentuje: „Každý vojenský expert by vám řekl, že dvě rakety kaťuše a tři stodvacetimilimetrové minomety nedokážou takhle rozlehlou základnu zničit. To, že se tak stalo, vede k nezpochybnitelnému závěru, že šlo o boží pomoc. Alláh nám ukázal význam verše koránu: 'Nebyl jsi to ty, kdo je udeřil, byl to Alláh.' Nepřátelská základna byla kompletně zničena, škody jdou do stovek tisíců dolarů. Přitom mudžahedíni dali za zbraně, které při útoku použili, pouhých tři sta dolarů.“

Laserové děti.

Dva z islamistických internetových příspěvků se týkají „práce s dětmi“. Ten s názvem Jak vychovat ze svého syna teroristu obsahuje sérii instruktážních fotografií. Obrázek malého chlapce s bin Ládinem vás může inspirovat třeba k tomu, že budete svému dítěti dávat na hlavu zelený šátek příslušníků Brigád Al-Kassam (vojenská odnož Hamásu). Může být rovněž užitečné pouštět dětem na monitoru počítače výchovné filmy typu Bagdádský sniper.
V říjnu se na několika islamistických internetových diskusních fórech rozběhla debata o tom, jak účinně ohrozit provoz amerických stíhaček a naváděných střel. Jeden z účastníků doporučil použít laserové ukazovátko (zelené je prý nejlepší). Mudžahedíni si mají stoupnout do kruhu o poloměru 500 metrů a současně zamířit lasery na prolétající nadzvukový letoun. To může přerušit rádiovou komunikaci letounu a narušit i systém navádění raket. „Jinou možností by bylo rozdat laserová ukazovátka dětem a říct jim, ať s nimi svítí na letadla. Z dětí házející kameny se rázem stanou laserové děti.“ Islamisté si přes své internetové stránky nevyměňují jenom drsné filmy a fotky dětských mudžahedínů, organizují přes ně i nábor nových sil. „Můj vzkaz se týká všech, kdo mají zvláštní schopnosti a kvalifikaci v chemii, fyzice, elektronice, komunikaci… Hlavně ale hledáme experty na jadernou fyziku a výbušniny,“ uvedl 28. září v audionahrávce umístěné na islamistické servery předák al-Káidy v Iráku Abu Hamzi Al-Muhajira. „Říkám vám, nutně vás potřebujeme. Džihád uspokojí vaše ambice. Americké vojenské základny jsou ideálním prostředím pro vyzkoušení vašich biologických a špinavých bomb,“ pokračuje Al-Muhajira. Následuje další výzva, tentokrát k bojovníkům džihádu v Iráku: „Musíte zajmout co nejvíce křesťanských psů, abychom je mohli vyměnit za uvězněného šejka Abda Al-Rahmana.“

FIN25

Alespoň zničit.

Výzvy ke zničení něčeho nebo někoho se na islamistických stránkách objevují poměrně často. Například 10. října byli muslimové vyzváni k likvidaci nového obchodu firmy Apple v New Yorku. Tomu se pro podobnost s Kaabou v Mekce (pro muslimy posvátný střed světa - pozn. redakce) říká „Apple Mecca“. „Obchod má být otevřen čtyřiadvacet hodin denně stejně jako Kaaba,“ píší islamisté, „uvnitř mají být i bary prodávající alkoholické nápoje, což hrubě uráží islám.“ Bojovat se má nejen v Americe, ale i v Evropě. V polovině října uveřejnili teroristé na svých stránkách seznam německých a rakouských webových serverů, které údajne poškozují islám. „Není mezi vámi někdo, kdo by provozovatele těchto stránek zlikvidoval stejně, jako byl zlikvidován holandský režisér Theo Van Gogh?“ ptá se pisatel. A dodává: „Když už je nemůžete povraždit, alespoň jim zničte jejich internetové stránky.“ Objevil se ještě jeden likvidační seznam: přehled všech „amerických a sionistických“ firem v Iráku. Jeho autor vyzývá čtenáře, aby seznam rozšířili na co nejvíce e-mailových adres a dalších internetových stránek. Proč? „Každý člověk s arabskou a muslimskou krví musí udělat maximum, aby tyto firmy vypudil z Iráku,“ zní vysvětlení.
Objevují se ale i výzvy k finanční podpoře mudžahedínů. Saúdský šejk Sulejman Ulwan například prohlásil, že „kdo nebojuje, měl by alespoň pomáhat vojenské operace a nákup zbraní financovat. Nebo přispívat na osobní potřeby bojovníků džihádu“.
Provozovatelé a autoři islamistických webových stránek začínají prokazovat až překvapivě dobrý smysl pro propagaci a marketing. A také smysl pro humor, i když poněkud zvláštní. Před několika dny například uveřejnili zprávu, že při pátečních modlitbách (27. října) v jedné z mešit ve městě Al-Ramadi oznámila postarší Iráčanka, že dá pětasedmdesát milionů dinárů (asi 50 tisíc dolarů) tomu, kdo jí přivede živého amerického vojáka. Co s ním bude dělat? Chce si ho prý vlastnoručně zabít.

Tým rychlé reakce.

Na počiny provozovatelů islamistických internetových stránek bude těžké nějak efektivně odpovědět. Americké ministerstvo obrany zatím plánuje sestavení „týmu rychlé reakce“, který by měl slovy mluvčího pentagonu Erica Ruffa „co rychleji vyvracet nepřesná tvrzení“. Reakce amerických úřadů by měl šířit i přes „online nová média“, tedy zpravodajské kanály a internet.
Jak ale tvrdí izraelský expert na komunikaci a autor knihy Teror na internetu Gabriel Weinmann, dnes můžete najít skoro čtyři a půl tisíce webových stránek sloužících cílům teroristů. Terorismus je proto „méně centralizovaný, méně strukturalizovaný, méně organizovaný, ale více nebezpečný v porovnání s koncem minulého století.“ Weinmann uvádí, že teroristé postupují velice promyšleně a dynamicky. Zcela změnili způsob, jakým komunikují, získávají informace, zveřejňují propagandu, a také způsob, jakým vyhrožují. Islamisté z al-Káidy, Hizballáhu nebo Hamasu, stejně jako například revolucionáři z Kolumbie, mají celá oddělení pro multimédia, jež produkují videa, internetové konverzace, odkazy na spřízněné stránky nebo fotografie, jež si můžete stáhnout, nebo dokonce šetřiče obrazovky, říká Weinmann. Na internetu jsou celé manuály a knížky praktických instrukcí. Al-Káida tam má dvouměsíčník s názvem Výcvikový tábor Al-Battar. Kybernetickým prostorem se odevzdávají také důležité zprávy a povely. Oznamují se v něm operace na různých úrovních a koordinují se aktivity jednotlivých skupin.
V mediální válce zatím vyhrávají islamisté. Stejně jako ve válce skutečné. Jen v říjnu se rebelům v Iráku podařilo zabít 104 amerických vojáků.

  • Našli jste v článku chybu?