Menu Zavřít

Balíčky se vracejí

28. 2. 2002
Autor: Euro.cz

Všechna černá aktiva se nepodařilo převést

Ministr financí Jiří Rusnok nedávno ohlásil, že by Česká konsolidační agentura (ČKA) měla opět začít prodávat pohledávky ve velkých balících. První balík pohledávek v nominální hodnotě dvacet miliard korun byl prodán na jaře loňského roku. Nové vedení agentury v takto rozsáhlém prodeji aktiv nechtělo pokračovat a zdůvodňovalo to tím, že v portfoliu není dostatek aktiv pro vytváření dalších velkých balíčků.

Na prodej i konkursy.
Šéf ČKA Pavel Řežábek uvádí, že ministr obnovení této strategie projednával s dozorčí radou a představenstvem agentury. Představenstvo proto zpracovalo koncept vytváření a prodeje velkých balíků aktiv. Jejich objem by se měl pohybovat mezi pěti až pětadvaceti miliardami korun. Řežábek počítá s tím, že na rozdíl od dosavadní praxe budou prodávány i pohledávky za podniky v konkursu. Nejmenovaný investiční bankéř to sice označuje za krok vpřed, ale upozorňuje na úskalí. Spočívají v tom, že nový nabyvatel konkursní pohledávky nezíská pozici ve věřitelském výboru, kterou v něm měla ČKA, a nebude tak moci ovlivňovat průběh konkursu. Řežábek říká, že se teprve rozhodne, zda konkursní pohledávky budou namíchány v balíčcích s ostatními, či zda budou vytvářeny speciální konkursní balíky.
Vytváření balíků umožní především převod takzvaných černých aktiv po zkrachovalé Investiční a Poštovní bance z Československé obchodní banky, který je z naprosté většiny dokončen. Předtím měla banka na prodej pohledávky v objemu zhruba deset miliard korun a s prodejem konkursních pohledávek se nepočítalo.

Šance i pro domácí.
Investoři, kteří soutěžili o první velký balík, v připomínkách po soutěži konstatovali, že dvacetimiliardový objem pohledávek je asi tak minimem toho, o co projeví velcí světoví hráči zájem. Na tuto připomínku reagoval Řežábek: „Nikomu nic nebrání, aby kupoval najednou dva, či tři balíky. Proč se jim dvacet miliard zdálo málo, není moc jasné, protože sami pak tento balík rozprodávali v menších částech. Náš návrh postupu je průnik dvou koncepcí. Jednou je jeden extrém, hledat maximální výnos. Zde cena za velký balík nebyla tak zajímavá. Druhý pohled preferuje rychlý exit státu z těchto pohledávek. V tom případě je výhodnější co největší balík, nebo dokonce jeden jediný balík.“ Agentura však chce pokračovat i v prodeji menších balíčků, které vyvolávají zájem domácích investorů. Tyto drobné balíčky v řádech desítek milionů korun zatím přinesly výnos do šesti procent. Řežábek nízký výnos zdůvodňuje tím, že jde o pohledávky z leasingových smluv převzatých z České spořitelny, které jsou to nejhorší, co se dá v agentuře nalézt. Proto bylo překvapením, kolik se inkasovalo.

Rychlé dcerky.
Aktiva soustředěná v dceřiných společnostech agentury budou mít různý osud. Velmi rychle se má většiny svých aktiv zděděných po malých bankách zbavit Česká finanční. Většina pohledávek by měla být prodána. S restrukturalizacemi se v tomto případě nepočítá, protože nejde o významnější firmy. Řežábek tvrdí, že v České finanční by měly zůstat při vstupu do roku 2003 jen věci technicky problematické nebo nějakým způsobem neřešitelné. Realizace aktiv by se měla zrychlit také v Konpo. Nyní jsou připraveny dvě skupiny pohledávek k prodeji, další mají rychle následovat. Zhruba polovina pohledávek je přitom již v konkursu. V Sanakon také nejsou žádná aktiva, která by chtěla ČKA držet, takže by se i její portfolio mělo co nejrychleji rozprodat.
Dceřiné společnosti získaly svá aktiva převodem z České spořitelny a z Komerční banky. V obou případech ještě existují opce na převod dalších aktiv. Řežábek soudí, že už ale nic nenasvědčuje tomu, že by mělo jít o příliš velké objemy. Ze spořitelny bylo loni v létě převedeno za sedm miliard korun a zdá se, že celková částka nepřesáhne deset miliard. Z Komerční banky může být vyvedeno pohledávek až za dvacet miliard korun. Řežábek se domnívá, že celý rozsah takto garantovaných aktiv nebude zdaleka využit. Navíc v rámci této garance již byla část aktiv převedena.

MM25_AI

Černý zádrhel.
ČSOB měla do konce února převést do ČKA pohledávky a další aktiva v nominální hodnotě 46 miliard korun. To se zřejmě nepodařilo. Týdeník EURO má informace, že například v ČSOB zůstal úvěr Setuzy v rozsahu necelých dvou miliard korun. Pavel Řežábek se nechce vyjadřovat ke konkrétním případům, nicméně říká: „Naším zájmem bylo převzít všechna černá aktiva z ČSOB, jak bylo definováno ve smluvních dokumentech. Některé pohledávky ČSOB nepřevedla a ČKA k této situaci nyní připravuje stanovisko. V některých případech se objevily právní vady, v jiných se nám nezdá, že by vady byly až tak závažné. Vše je záležitost diskusí s ČSOB.“

Posvátné krávy.
Dostupné informace uvádějí, že nyní dosahuje bilanční suma České konsolidační agentury 270 miliard korun. Z toho část představují aktiva, která nelze prodat ani jinak je řešit. Jde například o pohledávky vůči Fondu národního majektu, úvěry na družstevní bytovou výstavbu z minulého režimu či aktiva spojená s revitalizací nebo s hospodařením obcí. Jiné záležitosti jsou velmi citlivé a také je nelze řešit prodejem pohledávky. Příkladem je úvěr Fakultní nemocnice Motol. Objem těchto „posvátných krav“, na něž nelze vztáhnout ruku, označuje dobře informovaný zdroje zhruba na 110 miliard korun. Další kategorií jsou úvěry, které jsou řádně spláceny. Přesto na prodej a vymáhání stále zůstává objem aktiv v řádu stovek miliard korun a dalších zhruba sto miliard by mělo přitéci při převodu takzvaných šedých aktiv z ČSOB. Dohoda o jeho zahájení však zatím stále neexistuje.

  • Našli jste v článku chybu?