Spojené státy minulý týden napjatě čekaly na rozhodnutí Orgánu pro řešení sporů (DSB) při Světové obchodní organizaci (WTO) o svých sankcích vůči dovozu z Evropské unie. USA daly jasně najevo, že jsou připraveny uvalit na EU sankce okamžitě po chystané středeční schůzce DSB. Rozhodnutí však bylo přesunuto na konec března, vzhledem k nedostatečným informacím, které by vedly k přesnému vyčíslení škody, a to z obou stran.
Sankce ve výši 520 milionů dolarů ročně, které stanovily Spojené státy na základě ztrát amerických vývozců banánů v čele s Chiquita Brands či Dole Food, představují v případě zavedení ztrátu tisíce pracovních míst ostrovních zemí v Karibiku a nepříznivě se dotýkají rovněž výrobních sektorů států EU. Sankce v podobě stovky dovozních cel silně pocítí například italští vývozci šunky, některých druhů ovčích sýrů, čokolády nebo hraček. Podobně na tom bude německá káva, skotský kašmír či francouzské kabelky.
Spojené státy obviňují Evropskou unii z toho, že její režim dovozu banánů nelegálně preferuje import z malých karibských zemí a diskriminuje její obchodní firmy dovážející banány z Latinské Ameriky. Členové EU argumentují tím, že dovozní licence a kvóty garantované bývalým karibským koloniím umožňují vyrovnat vyšší ceny banánové produkce Karibiku, která je až dvaapůlkrát dražší než ovoce z Latinské Ameriky. Rozhodčí panel WTO, který má sdělit, zda pozměněný režim dovozu banánů do EU vyhovuje pravidlům WTO, vynese svůj soud nejdříve 12. dubna.