Britská centrální banka učiní veškeré nezbytné kroky, aby po referendu zajistila měnovou a finanční stabilitu. Britové se ve čtvrtečním referendu vyslovili pro takzvaný brexit, tedy vystoupení Británie z Evropské unie, což vedlo k prudkému poklesu kurzu britské libry a k otřesům na finančních trzích po celém světě.
Podle guvernéra Marka Carneyho je centrální banka připravena vynaložit na podporu finančních trhů více než 250 miliard liber (8,4 bilionu korun). „Lid Spojeného království si zvolil odchod z Evropské unie. Po tomto výsledku nevyhnutelně nastane období nejistoty,“ řekl Carney. V počáteční fázi podle něj nedojde k žádným změnám v oblasti výměny zboží či služeb, ani v možnostech cestování pro občany Británie.
Aktuální vývoj po britském referendu sledujte na Euro.cz ONLINE
„Bude určitou dobu trvat, než si Spojené království vytvoří nové vztahy s Evropou a zbytkem světa,“ upozornil. Během tohoto procesu lze podle Carneyho očekávat určité výkyvy v ekonomice i na finančních trzích. „Bank of England vývoj pozorně sleduje,“ uvedla dnes centrální banka ve svém prohlášení. „Úzce spolupracujeme s ministerstvem financí, dalšími domácími úřady i se zahraničními centrálními bankami,“ dodala.
Britská měnová autorita již dříve varovala, že brexit by mohl tamní ekonomice způsobit značnou újmu a v důsledku oslabení libry zvýšit inflaci. Libra se dnes vůči dolaru propadla o více než deset procent až na nejnižší úroveň od roku 1985.
Carney již dříve brexit označil za největší domácí hrozbu pro finanční stabilitu v Británii. Varoval také, že odchod Británie z EU by mohl poškodit celou světovou ekonomiku.