Menu Zavřít

Banka jako restaurace

5. 3. 2003
Autor: Euro.cz

Michel Fenot

Při setkáních zejména se svými mladšími kolegy vždycky říkám, že banka je jako restaurace. Můžete mít nejlepší prostory, nejkvalitnější obsluhu a nejlahodnější kuchyni, ale pokud nepřijde zákazník, je to celé k ničemu. To jsou slova Michela Fenota, náměstka generálního ředitele Komerční banky, který přišel do Česka hned po jejím převzetí francouzskou Société Générale (SoGe). Ve Francii strávil řadu let prací jak v pobočkové síti, tak v centrálních řídících pozicích. V Komerční bance odpovídá za řízení distribučních kanálů, tedy za všechno od pobočkové sítě až po přímé bankovnictví. Hovořil o tom nad kávou s týdeníkem EURO.

EURO: V Komerční bance působíte přes rok. Práce na zkvalitňování a zefektivnění distribuční sítě pokračují?
FENOT: Máme za sebou poměrně slušný výsledek. Vytvořili jsme novou klientskou segmentaci, kde má každý zákazník svého osobního bankéře. Před vstupem SoGe jej přitom mělo pouhých deset procent klientů. S tím je samozřejmě spojeno rozsáhlé školení zaměstnanců a také částečná reorganizace. Kromě osobních bankéřů jsme připravili modifikace v pobočkové síti a obchodních skupinách. Do roku 2004 chceme otevřít padesát nových poboček, některé přemístit a některé i uzavřít. S uvedenými změnami souvisí i delegace širších pravomocí směrem k pobočkám.

EURO: Které pravomoci máte konkrétně na mysli?
FENOT: Například limity pro rychlé poskytování úvěrů. Je určitě zajímavé vědět, že loni jsme poskytli čtyřicet procent všech spotřebních úvěrů přímo na pobočkách, zatímco v roce 2001 to byla nula. Musíme být zkrátka rychlí a často se rozhodovat i na místě. Klient dnes může přijít na jakoukoliv naši českou pobočku a hned se dozví, zda mu banka poskytne požadovaný úvěr. Základním předpokladem však je, že limity jsou přesně stanoveny a v bance výborně funguje řízení rizik.

EURO: Co říkáte na vývoj přímého bankovnictví? Nemyslíte, že s obrovským rozmachem jeho používání ztrácí rozšiřování pobočkové sítě částečně smysl?
FENOT: Ve Francii jsme před časem debatovali o tom, jak má vypadat nejlepší distribuční síť. V té době byl velice módní ebanking, jehož prostřednictvím se s bankou můžete spojit kdykoliv a kdekoliv. Nakonec jsme se v rámci SoGe rozhodli, že budeme rozvíjet obě cesty – přímé bankovnictví i pobočkovou síť. Naši politiku lze shrnout do hesla: „kdy chcete, kde chcete a jak chcete“. Každý musí mít možnost si vybrat, co mu nejlépe vyhovuje.

EURO: Zaznamenal jste změnu, když jste z francouzského bankovního trhu přišel na ten český?
FENOT: První věc, kterou byla chybějí propracovaná segmentace klientů, jsem již zmínil. Další rozdíl mě dost potěšil. Francii lze totiž považovat za neoficiálního mistra světa v používání všemožných šeků, což tady není naštěstí zdaleka tak rozšířené. Naopak je pozoruhodné, že velmi oblíbené jsou tu pokladní přepážky. Lidé na nich většinou provádějí operace, jež mohou klidně dělat prostřednictvím platební karty. To je také jeden z důvodů, proč se snažíme rozšiřovat naši bankomatovou síť. Problémem je dále pomalost a byrokratičnost vnitrofiremních procesů - otevření účtu ještě donedávna trvalo několik dní. Rovněž není možné, abyste na platební kartu čekali měsíc, když ji dokážou vyrobit za týden.

EURO: Jak se díváte na to, že ve francouzsko-české Komerční bance je oficiálním jazykem angličtina?
FENOT: Angličtina se zkrátka stala celosvětovým obchodním jazykem. Francouzština byla kdysi jazykem diplomacie, ale angličtina ji stále více vytlačuje. Musím říct, je i já jako otec rodiny trvám na tom, aby moje děti mluvily anglicky. V práci také diskutujeme v angličtině. Když se sejde osm Francouzů a jeden Čech, mluví se samozřejmě anglicky.

EURO: Jak hodnotíte našeho nového prezidenta?
FENOT: volby prezidenta jsem od počátku velice sledoval. Přece jenom teď žiji v Česku, takže se zajímám, co se děje okolo mě. Bývalý prezident Havel má ve Francii velice dobré jméno, je známý a obdivovaný. Nástupce takového prezidenta se hledá velice těžko. Stejná situace se řešila, když odcházel generál de Gaulle. První věc, která mě po pátečním vyhlášení výsledků napadla, byla: konečně je prezident. Co se týče pana Klause, znám ho jen z novin a časopisů. V mých očích je to především velice zkušený člověk. Pro mě osobně bude důležité, jak se nový prezident postaví k otázce vstupu do Evropské unie.

bitcoin školení listopad 24

EURO: Kromě prezidenta jistě sledujete i místní gastronomické služby. Kolik hvězdiček byste dal?
FENOT: Musím říct, že nejsem žádný fanatik posedlý třemi hvězdičkami z Michelinova průvodce. Každý víkend se tu snažím poznávat nové a nové restaurace a momentálně se zajímám o ty pravé české, kam ani nechodí příliš turistů. Pár takových skvělých míst jsem našel stejně jako podniků, kde vaří západní a francouzskou kuchyni. Z té české mám rád zejména kachnu. V Praze mi však chybí dostatečně pestrý výběr mořských ryb a rybích restaurací.

  • Našli jste v článku chybu?