FINANCE Banky a pojišťovací společnosti operující v Evropě se připravují na možnost, že budou muset více platit na daních. Může za to rozsudek Soudního dvora Evropské unie z minulé středy.
Ve sporu americké společnosti Skandia America a švédského finančního úřadu totiž soud rozhodl, že Švédsko má nárok zatížit daní z přidané hodnoty služby, které tamní pobočce poskytuje mateřská firma se sídlem v zahraničí. Ve vztahu k DPH jsou přitom vnímány jako dva odlišné subjekty.
„Najednou se může interní obchod globálních institucí stát o 20 procent dražším,“ cituje agentura Bloomberg Garyho Campbella ze společnosti Deloitte, jenž je partnerem firmy v oddělení pro nepřímé daně v Británii.
Rozhodnutí evropského soudu se má podle Financial Times dotknout 15 zemí Evropské unie, kde se sazba DPH pohybuje mezi 15 a 27 procenty. Celkem by tak dotčené společnosti mohly potenciálně platit až miliardy eur. Zatímco třeba výrobní firmy mohou žádat o vrácení DPH, společnosti věnující se finančním službám takovou možnost nemají.
Zvlášť náročné období tak čeká londýnské City – kde má pobočky řada významných zahraničních společností a zároveň zde sídlí firmy operující po celé EU.
„Finanční dopad rozsudku může být nejtěžší právě v případě Británie, která má pozici globálního finančního centra,“ uvedl mimo jiné pro deník Telegraph Richard Iferenta, jenž má nepřímé daně na starost v poradenské firmě KPMG.
Úřady ve Velké Británii, stejně jako v dalších zemích, teď řeší, jestli a jak musejí zapracovat rozsudek do svého daňového systému.