„Šetří to peníze a čas,“ uvedl bankéř, který si přál zůstat v anonymitě. Podobné jednoduché řešení se používá spíše pro hypoteční úvěry s nižší velikostí úvěru v poměru k ceně zastavované nemovitosti či při refinancování starších úvěrů. Banky však velmi nerady přiznávají, do jaké míry levných technologií využívají.
„Využíváme je jako přípravu pro místní šetření a jako součást dokumentace k vyhodnocení rizik spojených s nemovitou zástavou,“ uvádí Michal Teubner za Komerční banku. „V bance tyto aplikace využíváme jen okrajově. Nejčastěji je používají odhadci, kteří pomocí Street View plánují cesty nebo vyhodnocují širší okolí nemovitostí,“ říká Marie Mocková, mluvčí Hypoteční banky.
Podle Petra Plocka, mluvčího UniCreditu, nelze říci, že by služby jako Google Street View nahradily standardní postupy při odhadu ceny nemovitostí. „Digitální zobrazení dostupná přes internet jsou velmi cenná pro zjištění poměrů na konkrétním pozemku. Používají se zpravidla paralelně k fotografiím pořízeným odhadcem,“ říká šéf české a slovenské mBank Roman Truhlář.
Čtěte také:
Bezkontaktní platby, QR kódy. Banky rychle vstřebávají nové technologie
Biometrika ve službách bank. Signpady už míří i na pobočky GE