Menu Zavřít

Bankéř z Hongkongu

17. 4. 2003
Autor: Euro.cz

Šéf české ING Bank relaxuje při maratonu

Dlouholetý ředitel české ING Bank Jan Struž opustil na konci loňského roku funkci a na jeho místo byl zvolen Švéd Jan Hillered, který doposud řídil aktivity ING Bank na Slovensku. V nové pozici je Hillered v rámci výkonné rady ING zodpovědný za české a slovenské korporátní aktivity skupiny a zároveň řídí českou i slovenskou ING Bank. Pro ING nejde o žádného nováčka, Hillered v oranžových barvách působí již od roku 1995. „Když jsem nastoupil do nové pozice, poměrně jasně jsem věděl, co chci dělat. Základní strategie spočívá v další penetraci tržních segmentů, kde již ING působí, a zároveň ve hledání nákladových úspor a synergií v rámci globální skupiny,“ řekl Hillered týdeníku EURO.

Z Asie do Prahy.

Po studiích na univerzitě v rodném Švédsku a následně ve Francii Hillered krátce pracoval v Moskvě. Vyzkoušel si i místo ve švédské agentuře na podporu exportu, avšak na delší čas zakotvil až ve skandinávské finanční skupině Nordea. Díky znalosti ruštiny byl pověřen řízením aktivit banky ve východní Evropě a následně byl „odvelen“ do Hongkongu. „Asii zbožňuji. Oženil jsem se tam (se Švédkou – pozn. red.) a založil rodinu. Práce mě velice bavila a díky ní jsem dobře poznal celou jihovýchodní Asii,“ říká Hillered. Hongkong čas od času navštěvuje i dnes, protože v něm bydlí část jeho příbuzenstva. „Když přešel Hongkong pod Čínu, žádné razantní změny se nekonaly. Ty totiž probíhaly postupně celou dobu od prohlášení Margaret Thatcherové o vrácení Hongkongu. Pro zahraniční zaměstnance nemuselo jít vždy jen o změny pozitivní, ale dá se obecně říci, že pro obchodní aktivity bylo připojení k Číně pozitivní. Zmizela totiž určitá nejistota ohledně budoucího vývoje, věci jsou dnes jasnější a předvídatelnější,“ popisuje Hillered.
Švédský bankovní sektor procházel v první polovině devadesátých let krizí, která ovlivnila i zahraniční aktivity tamních bank. Jednou z obětí byly i asijské operace, takže se Hillered po několika letech vrátil zpět do Evropy, a to přímo do jejího srdce. „V Praze jsem byl poprvé na oslavách Silvestra v roce 1978. K tomuto regionu mám dlouhodobější vazby, jejichž počátky se datují do doby, kdy jsem pracoval v Moskvě a následně zodpovídal v rámci skupiny Nordea za její aktivity ve východní Evropě,“ vysvětluje, proč nabídku ING rychle přijal. V Praze Hillered začal jako náměstek šéfa ING Bank, kterým byl v té době Jan Struž. „Jan Hillered je klidný Švéd, který má dobré znalosti místního prostředí,“ charakterizoval Struž pro týdeník EURO.

Jsme spokojeni.

Globální výsledky ING Group za rok 2002 mohly překvapit. Účetní standardy US GAAP vykazují, že skupina vykázala ztrátu ve výši 9,6 miliardy eur, čímž by suverénně překonala i konkurenční Credit Suisse, která se topí ve více než dvoumiliardové ztrátě. „Příčinou jsou pouze změněná pravidla pro účtování goodwillu v rámci US GAAP. Nově se totiž požaduje, aby jeho účetní hodnota odrážela hodnotu tržní. ING v minulosti provedla velké množství akvizic a celkový objem goodwillu v účetnictví tak činil přibližně šestnáct miliard euro. Vzhledem ke špatné situaci na trzích byla aktuální hodnota goodwillu ke dni sestavení výkazů znatelně nižší a proto jsme museli v souladu s US GAAP vytvořit patřičné opravné položky,“ vysvětluje Hillered. Na základě holandských účetních standardů přitom skupina ING vykázala zisk ve výši 4,5 miliardy eur. Hillered nepopírá, že toto výrazné snížení hodnoty goodwillu cosi vypovídá o aktuální hodnotě provedených investic, avšak tvrdí, že na tyto věci je třeba pohlížet z dlouhodobější perspektivy. Tato „technická“ ztráta podle US GAAP se nijakým způsobem nedotkne aktivit české a slovenské ING, která si navíc loni vedla poměrně dobře. „Jsme velice spokojeni, protože v meziročním srovnání se nám v roce 2002 podařilo zvýšit zisk téměř o procento,“ říká Hillered. Na českém trhu však ING až tak viditelná není, alespoň to tvrdí konkurenční bankéři. „Na trhu jsem se s nimi nepotkal, nikdy jsme proti sobě například nesoutěžili v nějakém tendru. Přičítám to tomu, že hodně pracují se svými globálními klienty,“ říká šéf eBanky Radomír Lašák.

Růst po produktech.

Česká ING Bank má poměrně dobrou pozici v korporátním bankovnictví a další větve oranžové skupiny si dobře vedou v pojišťovacích službách. Slabší je naopak působení v oblasti malých a středních podniků a retailové bankovní. ING nemá pobočkovou síť, což lze jednak považovat za nevýhodu, jednak za možnou budoucí příležitost. V této souvislosti Hillered mluví o akvizicích a strategických aliancích s jinými bankovními subjekty. „Na evropském trhu očekávám postupující konsolidaci, při které ING jistě nezůstane pozadu,“ říká Hillered. Co se týče aliancí, banka například nedávno uzavřela dohodu s J.P. Morgan Chase o spolupráci ve střední a Evropě. Konkrétně jde o poskytování služeb jako regionální cash management pro korporátní klienty J.P. Morgan, kteří působí i v našem regionu. Stejně tak i v rámci aliance s Bank of New York poskytuje služby jako global custody. Není tajemstvím, že absence pobočkové sítě omezuje pozici banky v retailovém bankovnictví. „Samozřejmě uvažujeme i o tom, že by bylo dobré mít silnější pozici v tomto segmentu. Za současné situace jsme ale docela spokojeni s tím, co máme,“ tvrdí Hillered. Banka před časem uvedla na trh produkt s názvem Oranžové konto, který funguje jako spořící účet. Informace z trhu však říkají, že jeho úspěšnost zůstala trochu za očekáváními. „Tento produkt jsme zavedli, protože naši vlastní klienti z oblasti pojištění o něj měli zájem,“ říká Hillered. Dodává, že na trh budou uvedeny další produkty, které budou naplňovat strategii hlubší penetrace již obsluhovaných klientských segmentů. „Půjde například o hypotéky, které chceme představit někdy v průběhu příštího roku,“ doplňuje.

MM25_AI

Zachovat diverzitu.

„Mým krédem je k věcem přistupovat z pohledu selského rozumu,“ vysvětluje Hillered svůj základní postoj k řízení společnosti. Úspěch či pád prý závisí pouze a jen na týmu lidí, kteří pro danou instituci pracují. „Myslím, že jsem schopen budovat týmy, které jsou úspěšné. Vždy se snažím vytvořit nějaký rámec aktivit, upozornit na důsledky určitého jednání a potom už jen dát lidem co největší volnost pro realizaci jejich záměrů,“ říká. Z pohledu motivace se prý jeho čeští kolegové výrazněji neliší od všech ostatních. Nejvíce je motivuje pocit účasti na věcech, pocit možnosti ovlivňovat chod událostí. Pak je tu samozřejmě klasická kombinace peněz, kariérního postupu a dalšího odborného rozvoje. Hillered tvrdí, že jako vrcholový manažer banky tráví v práci přibližně dvanáct hodin denně. Relaxuje zejména při běhání na dlouhé tratě. „Přežít maraton je mnohem snazší než ho uběhnout a zároveň být v cíli schopen normálně fungovat a komunikovat,“ tvrdí. Kromě běhání rád hraje golf. „Ve Švédsku je tento sport snad ještě masověji rozšířen než například ve Velké Británii. České prostředí je v tomto trochu jiné,“ říká Hillered, který hodně hrával na hřišti u Karlštejna. Kromě individuálních sportů se ve volném čase věnuje svým dvěma dcerám a také typicky americké mužské zábavě - grilování. Občas prý jde i tak daleko, že vyžene svoji ženu z kuchyně. „Rád vařím například různá asijská zeleninová jídla,“ svěřuje se. V našich podmínkách může jeho slogan „než si dát pivo, raději si něco přečtu“ znít jako rouhání. Harryho Pottera prý sice celého nepřečetl, ale rozhodně se v něm orientuje lépe než v tajích různých druhů piv.

  • Našli jste v článku chybu?