Menu Zavřít

Bankovní spor směřuje k soudu

20. 7. 2007
Autor: Euro.cz

ÚOHS neshledal ve výběru finančního manažera státu porušení zákona

Bezmála dvouletý spor o výběr nového finančního manažera ČR na správu a distribuci evropských peněz spěje do finále a zdá se, že loňské vítězství nejlevnější nabídky od konsorcia HVB Bank a České pojišťovny se již brzy stane nezpochybnitelné. Česká spořitelna totiž u Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) neuspěla se svým podáním, v němž na konci zimy zpochybnila volbu vítězného konsorcia. Antimonopolní úřad žádný z více než dvaceti podnětů nepotvrdil a řízení zastavil. Česká spořitelna však verdikt zpochybnila a podala k němu u ÚOHS rozklad. ÚOHS následně koncem června požádal o podání vyjádření k rozkladu vítězné HVB a ČP.

Ceny prudce klesly.

Není divu, že se spořitelna všemožnými právními prostředky brání. Sama totiž spravovala prostředky z EU a příspěvky státu na dotace nepřetržitě od roku 1997. V roce 2005 však vyvinuly banky v čele s Komerční bankou a ČSOB na ministerstvo financí tlak, jehož účelem bylo vypsání výběrového řízení na tuto zajímavou státní zakázku. Ministerstvo souhlasilo a na podzim 2005 soutěž vyhlásilo. Tendru se zúčastnily Česká spořitelna, ČSOB a HVB Bank. Výběrové řízení však bylo následně zrušeno. Dle vyjádření ministerstva financí proto, že vzhledem k nulové nabídkové ceně ČSOB nebylo možné provést hodnocení nabídek. Jen pro připomenutí, HVB Bank požadovala v prvním tendru po státu přes 57 milionů a Česká spořitelna 36 milionů korun.

Slevila 57 milionů.

Po zrušení tendru byla na konci roku 2005 správou unijních miliard znovu pověřena Česká spořitelna, a to až do vyhlášení nového. Kritéria druhého tendru byla proti prvnímu mírně změněna. Tím nejdůležitějším se stala cena za služby, s váhou 50 procent. V prvním řízení byla o pět procentních bodů nižší. Právě kvůli posílení cenového kritéria zvítězila v opakovaném tendru HVB Bank, která se poučila z taktiky ČSOB a do nabídky napsala cenu padesát haléřů za čtyři roky. ČSOB pravděpodobně, aby se vyhnula problémům s neadekvátně nízkou nabídkou, stanovila svou cenu v druhém tendru 1200 korun, Česká spořitelna dvanáct milionů a Komerční banka, která se do druhého tendru přihlásila, dokonce 100 milionů korun. Tento rozdíl už konkurenční banky nebyly v ostatních kritériích schopny vyrovnat. HVB totiž navíc svůj hendikep, pouhých 24 poboček proti třem tisícovkám ČSOB a stovkám KB a ČS, vyrovnala tím, že za svého partnera přibrala Českou pojišťovnu, jež disponuje více než 700 obchodními místy.

Ať to dělají všichni.

Česká spořitelna začala po prohře ve výběrovém řízení tendr zpochybňovat. Kromě rozkladu ÚOHS se do sporu snažila zatáhnout také Českou bankovní asociaci. „V minulosti ČS prosazovala myšlenku jediného poskytovatele. Své stanovisko jsme však změnili v souvislosti s námitkami EU ohledně exkluzivity, a protože se ukázalo, že otevřená platforma dobře funguje v mnoha zemích a že pro klienty je vhodnější mít možnost jednat s vícero poskytovateli a že pokračující právní spory by oddálily distribuci nezbytných prostředků,“ vysvětlil bývalý šéf spořitelny Jack Stack proměnu postoje své banky. Bankovní asociace se však odmítla do sporu nechat zatáhnout a žádným způsobem na výzvu nereagovala.

bitcoin_skoleni

Sporům navzdory.

Přestože se banky mezi sebou hádají, nově nastavený a proti minulosti výrazně levnější systém funguje. Podnikatelé, kteří zažádali v letech 2004 až 2006 o dotace ze strukturálních fondů EU a uspěli, již letos dostali prostřednictvím HVB Bank a ČP vyplaceno přes osm miliard korun. Ukončení sporu je navíc zřejmě již na dohled. „Podání vyjádření jsme odeslali 10. července. Jelikož spořitelna zopakovala jen své argumenty, proč s naším vítězstvím nesouhlasí, věřím, že rozhodnutí ÚOHS bude nyní rychlé a nejspíše se nebude lišit od prvoinstančního rozhodnutí,“ řekl týdeníku EURO ředitel divize korporátní klientely HVB Dušan Hladný. „Ze svých stanovisek jsme neustoupili, stále tvrdíme, že tendr neproběhl tak, jak měl. Jsme proto připraveni ve zpochybnění tendru pokračovat třeba i soudní cestou,“ řekla týdeníku EURO mluvčí České spořitelny Klára Gajdušková. V takovém případě by však spořitelna již nevedla spor s HVB, ale pře by se dostala na úroveň justičního boje s ministerstvem financí a ÚOHS. HVB by už subjektem sporu nebyla, soud by ji mohl předvolat maximálně jako svědka.

Tabulka: Za kolik Nabídky bank v loňském výběrovém řízení na správu dotací na příští čtyři roky Banka Nabídka (v korunách za čtyři roky ) HVB Bank a Česká pojišťovna 0,50 ČSOB 1200 Česká spořitelna 12 milionů Komerční banka 100 milionů Pramen: Banky

  • Našli jste v článku chybu?