Británie se nemůže spoléhat na to, že její finanční sektor bude součástí případné dohody o volném obchodu s Evropskou unií. Agentuře Reuters to řekli diplomaté EU po vypracování návrhu zásad pro jednání o plánovaném odchodu Británie z unie. Představitelé zbývajících 27 členských zemí EU by tyto zásady měli schválit na sobotním mimořádném summitu.
Britská premiérka Theresa Mayová označila bankovnictví a další finanční služby za jednu z priorit předpokládané obchodní dohody s EU. Podle Francie a dalších členů EU však musí jakákoliv dohoda zachovávající britskému finančnímu sektoru snadný přístup na evropské trhy vyžadovat, aby Británie dál podléhala regulaci a dozoru Bruselu.
Čtěte o předčasných volbách v Británii:
Mayová si chce upevnit pozici. Na červen chystá předčasné volby
„Sedmadvacítka nemusí nutně zahrnout finanční sektor do dohody o volném obchodu (s Británií), jak Theresa Mayová předpokládá,“ řekl agentuře Reuters nejmenovaný diplomat. Podle dalších diplomatů by zásady jednání o brexitu měly stanovovat, že budoucí podoba vztahů s Británii by neměla ohrožovat “finanční stabilitu“ ekonomiky Evropské unie. „Jakákoliv budoucí dohoda o finančních službách bude podléhat dozoru a regulaci EU,“ uvedl jeden z nich.
Pro Británii představuje budoucnost finančního sektoru zásadní otázku. V Londýně má své evropské sídlo mnoho velkých světových bank, některé již ale kvůli nejistotě kolem brexitu připravují přesun části londýnských aktivit do kontinentální Evropy. Finanční sektor v Británii zaměstnává více než dva miliony osob a tvoří téměř 12 procent ekonomiky.
Přečtěte si také: