Menu Zavřít

Banky poskytly v prvním čtvrtletí hypotéky za 53,5 miliardy. Jejich počet se zvýšil o pětinu

4. 5. 2017
Autor: Michael Tomeš - Mladá fronta

Tuzemské banky poskytly v letošním 1. čtvrtletí občanům 26.752 hypotečních úvěrů za celkem 53,5 miliardy korun. V porovnání se stejným obdobím loni jde o nárůst počtu o 20,9 procenta a objemu o 11,5 procenta, uvedlo ministerstvo pro místní rozvoj. Jeho záznamy obsahují údaje od devíti bank, které představují 90 procent trhu. V roce 2016 poskytly banky rekordních 112 tisíc hypoték za 218,3 miliardy korun.

Zájem o hypotéky je přes rostoucí úroky značný i podle údajů Hypoindexu společnosti Fincentrum. V březnu si do bank přišlo pro hypotéku 10 388 klientů, což je nejvíce za poslední čtyři měsíce. Podobně rostou objemy. Ve třetím měsíci si lidé sjednali hypotéky za 21,131 miliardy korun, což bylo o 2,2 miliardy korun více než v únoru. Březnovým objemům pomohly podle analytika Fincentra Josefa Rajdla jak stále ještě přijatelné sazby, tak uspíšení obchodů před omezením hypotečních úvěrů k hodnotě nemovitosti na 90 procent.

„První kvartál 2017 byl z pohledu zprostředkovaných hypoték rozhodně velmi silný, ale výsledek může být zkreslený. Ještě se v něm stále dotahovaly hypotéky, kdy žádosti byla podány ještě na konci roku 2016, když banky měly různé marketingové kampaně a spousta z nich byla ještě před zdražením. Dále hodně klientů chtělo využít podmínek do 1. dubna od kdy začala platit druhá vlna doporučení České národní banky,“ komentovala čísla analytička Partners Lucie Drásalová.


Chcete hypotéku? Spočítejte si její výši na webu Finance.cz


Banky omezením reagovaly na doporučení ČNB. Vedle toho, že nesmí poskytnout více než 90procentní hypotéku, mohou v rozmezí od 80 do 90 procent hodnoty zástavy nemovitosti poskytnout jen 15 procent nových úvěrů. Zároveň ČNB počátkem dubna ukončila svůj kurzový závazek. Z těchto důvodů banky začaly zdražovat hlavně hypotéky s vyšší hodnotou zástavy nemovitosti.

MM25_AI

Tato doporučení ČNB budou mít podle Drásalové poměrně značný vliv na to, jak se budou hypotéky vyvíjet po 1. dubnu. Úrokové sazby, byť jsou vyšší než před pár měsíci, jsou stále velmi přijatelné a nízké, takže zásadní ochladnutí poskytování nečeká. Pokud podle výkonného ředitele realitní kanceláře Reality IQ Ondřeje Mašína centrální banka více zpřísní podmínky schvalování, nejspíš klesne poptávka po nemovitostech a zpomalí se také růst jejich cen.

Čtěte také:

Hypotéky loni dosáhly rekordu. Banky půjčily přes 200 miliard

Hypotéky dále zdražují, průměrná sazba se blíží ke 2 procentům


  • Našli jste v článku chybu?