Menu Zavřít

Banky se polepšily. Inzerované sazby se výrazně přiblížily realitě

23. 6. 2010
Autor: profit

Hledáte nejvýhodnější hypotéku a při porovnání jednotlivých bank vycházíte z úrokových sazeb uváděných v sazebníku? Možná budete po návštěvě pobočky zklamaní. Většina bank totiž stále ve svých sazebnících uvádí pouze minimální úrokové sazby. O kolik se tyto sazby liší od skutečnosti a jak se tento rozdíl vyvíjí v čase?

Autor: sxc.hu

Hledání nejvýhodnější hypotéky začíná zpravidla porovnáváním nabízených úrokových sazeb. Proto první co nejspíš uděláte ještě předtím, než se do některé banky vypravíte osobně, je, že si porovnáte úrokové sazby publikované v sazebnících jednotlivých bank. Bohužel banky s výjimkou mBank a Wüstenrot hypoteční banky ve svých sazebnících uvádějí pouze tzv. minimální úrokové sazby.

Minimální vs. garantované**

Ač jsou za tento přístup publikování úrokových sazeb banky permanentně kritizovány, situace se mění pouze pomalu. Jedinými bankami, které částečně změnily svou cenovou politiku a úrokové sazby svým klientům do jisté míry garantují je Hypoteční banka a v případě Převratné hypotéky také UniCredit Bank. Ta navíc zvolila na našem trhu velmi netradiční přístup, když a úrokovou sazbu Převratné hypotéky uvádí naopak jako maximální. Klient pokud prokáže dostatečnou bonitu a sjedná si další produkty z nabídky UCB může získat sazbu ještě o 3 desetiny procentního bodu nižší.

Tyto dvě banky jsou však světlou výjimkou, zbývající banky stále publikují své sazby jako minimální, nebo také sazby „od“. Ještě do nedávna se jednalo o úrokové sazby, na které dosáhl pouze omezený okruh klientů s nadprůměrnými disponibilními příjmy, kteří navíc byli schopni za úvěr ručit nemovitostí výrazně převyšující částku úvěru a k úvěru si sjednali další produkty z nabídky banky (běžný účet, kreditní karta, spotřebitelský úvěr) nebo nabídky partnerských pojišťoven (pojištění nemovitosti, pojištění schopnosti splácet atp.).

Banky však na začátku roku stály tváří v tvář dalšímu výraznému poklesu zájmu o hypotéky a rozhodly se jednat. Od té doby jsme téměř nezaznamenali týden, kdy by některá banka nerozhodla o změně úrokových sazeb. Zostřená konkurence, ale na druhou stranu také pozvolné odeznívání finanční a ekonomické krize, mají za výsledek pokles úrokových sazeb na několikaletá minima. Průměrná úroková sazba poskytnutých hypoték klesla v květnu podle statistik FINCENTRUM HYPOINDEXu o 17 bazických bodů na 5,12 %. Rozdíl mezi nabídkovými sazbami a skutečností se ztenčuje Kromě poklesu úrokových sazeb však z dat FINCENTRUM HYPOINDEXu také vyplývá další zajímavá skutečnost. A sice, že průměrné úrokové sazby skutečně poskytnutých úvěrů se čím dál více přibližují nabídkovým úrokovým sazbám uváděným v sazebnících bank.

bitcoin_skoleni

Naposledy jsme se na našem serveru tomuto tématu věnovali v článku „Sazebníky bank a skutečnost? Nebe a dudy“ Tehdy se hodnota odchylky skutečných od nabídkových úrokových sazeb pohybovala kolem 4 desetin procentního bodu. Tentokrát průměrná odchylka celého trhu bez ohledu na fixační období klesla bezmála o dvě desetiny procentního bodu a činí 0,131 procentního bodu.

Více na Hypoindex.cz.

  • Našli jste v článku chybu?