Menu Zavřít

Barel ropy za 150 dolarů? Podle analytiků z JPMorgan do dvou let realita, hrozba jménem omikron zřejmě kartel OPEC nijak neobměkčí

2. 12. 2021
Autor: Pixabay
  • Ceny ropy na světových trzích dosáhly během letošního podzimu několikaletých maxim. Aktuálně se pohybují na hranici 70 dolarů za barel

  • Někteří světoví lídři včetně prezidenta USA vyzývali v uplynulých týdnech kartel OPEC a jeho spojence k dalšímu navýšení ropné produkce. Ti se však chtějí držet dosavadního plánu

  • Neochota kartelu zvýšit současný objem těžby černého zlata by podle analytiků mohla vyhnat cenu ropy během dvou let na více než dvojnásobek aktuální hodnoty


Vývoj ceny ropy na světových trzích v průběhu uplynulých dvou let připomíná jednu velkou horskou dráhu. Pár měsíců před nástupem pandemie se tato strategická surovina prodávala v rozmezí od 60 do 70 dolarů za barel. Koncem dubna loňského roku se pak v důsledku lockdownů propadla k pouhým dvaceti. Tedy alespoň v případě severomořské ropy Brent, ta americká, lehká – označovaná jako WTI - byla dokonce v jeden okamžik udávána se zápornou hodnotou (prodávající platili kupujícím), což se stalo vůbec poprvé v historii.

Letošní rok se pro změnu nese v duchu neustálého zdražování, které v souvislosti s plynovou krizí v Evropě vyhnalo cenu černého zlata na mnohaleté maximum. Zdaleka nejdražší byla tato surovina koncem října, kdy barel ropy Brent stál necelých 87 dolarů a WTI jen zhruba o tři méně. Od té chvíle obě ceny lehce klesají. Dost možná to však k nelibosti nejen samotných řidičů nevydrží příliš dlouho.

Ropa během letošního roku citelně zdražila. Zdroj: Trading Economics Ropa během letošního roku citelně zdražila. Zdroj: Trading Economics

O scénáři, který počítá s dalším významným zdražováním, hovoří například analytici americké banky JPMorgan. Mělo by provázet de facto celý následující rok, přičemž v tom dalším by se pak ceny této strategické suroviny mohly pohybovat na hodnotě o sto procent vyšší, než za kolik je k mání nyní. To vše navzdory zprávám z minulého týdne, kdy vědci poprvé identifikovali novou koronavirou mutaci, nazvanou omikron, v důsledku níž zachvátila investory panika a hodnota černého zlata citelně poklesla.

„Věříme, že trhy během svátků v Americe přecenily dopady varianty omikron na cenu ropy,“ uvedla banka ve svém prohlášení zkraje tohoto týdne. Citoval ji web Business Insider. Tamní cestovní ruch v období kolem Dne díkůvzdání podle jejích analytiků žádné výraznější negativní změny nepocítil. A nejinak by tomu mělo být i do budoucna.

Víc navyšovat nebudeme, říkají členové OPEC+

Poptávka po ropě by se měla v nadcházejících měsících dle „Morganů“ ustálit, pro její cenu proto bude určující to, jak se bude vyvíjet strana nabídky. Ta je přitom v naprosté míře pod kontrolou kartelu OPEC, respektive jeho spojenců včetně Ruska, kteří dohromady tvoří uskupení OPEC+.

Během loňského dubna kartel omezil produkci ropy o rekordních 9,7 milionu barelů denně. V průběhu léta, respektive podzimu pak začal kohoutky opět postupně povolovat s tím, že od letošního srpna najel na strategii vytěžit každý měsíc o 400 tisíc barelů denně víc než ten předchozí.

Levná ropa v nedohlednu, shodují se přední bankéři. V příštích měsících by se mohla vyšplhat i k hranici 100 dolarů za barel
Přečtěte si také:

Levná ropa v nedohlednu, shodují se přední bankéři. V příštích měsících by se mohla vyšplhat i k hranici 100 dolarů za barel

Kvůli rapidnímu zotavování globální ekonomiky ze třetí vlny nákazy volala řada světových lídrů včetně amerického prezidenta Joea Bidena po ještě rychlejším navyšování těžby. Členovu OPEC+ nicméně jako by tyto výzvy neslyšeli a v průběhu uplynulých týdnů hned několikrát zopakovali, že od své aktuální strategie rozhodně upouštět nehodlají. To vede analytiky JPMorgan k přesvědčení, že během nacházejícího roku vyletí ceny ropy k hranici 120 dolarů za barel, a v tom přespříštím pak ještě o dalších třicet výš.

„Věříme, že OPEC+ bude bránit ceny ropy ustáleným navyšováním produkce, tak aby její zásoby byly nízké a trhy se nacházely v rovnováze,“ dodali bankéři.

Nevyzpytatelný omikron

Že výše uvedené ceny černého zlata rozhodně nemusí být nereálné, si myslí též hlavní analytik brokerské společnosti XTB Jiří Tyleček. Na rozdíl od kolegů z JPMorgan si ale nechává pootevřená zadní vrátka ohledně toho, jaké následky za sebou zanechá již zmíněná nová covidová mutace.

„Ohledně koronaviru Omikron panuje mnoho nejistoty,“ řekl Tyleček redakci Euro.cz. „Téměř každý souhlasí s tím, že je přenosnější než předchozí varianta. Existují však určité neshody týkající se závažnosti. Někteří výzkumníci tvrdí, že se zdá, že způsobuje jen mírné příznaky.“

Domluveno! Členové kartelu OPEC+ nalezli společnou řeč a zvýší objem těžby ropy, čeští řidiči by mohli ušetřit
Přečtěte si také:

Domluveno! Členové kartelu OPEC+ nalezli společnou řeč a zvýší objem těžby ropy, čeští řidiči by mohli ušetřit

Pakliže by platila první varianta, mohlo by dle jeho názoru dojít ke značnému omezení mobility – přesně tak, jak se stalo na samém počátku pandemie a jak se nyní opět děje v sousedním Rakousku. I tak je ale jakékoliv snižování současné produkce ropy ze strany kartelu OPEC+ velice nepravděpodobné. Jednotliví členové se budou „snažit minimálně udržovat cenu ropy na zvýšených úrovních i v dobách nepříznivé pandemické situace a snížené mobility.“ To ruku v ruce se zvyšující se inflací, která by v takovém případě reálně hrozila, vytváří ideální podmínky pro její další výrazné zdražování.

MM25_AI

„Na jaře, kdy se pandemická situace teoreticky může začít zlepšovat, se ekonomika opět může rozjet na plné obrátky, což může vést - v případě, že OPEC+ prudce nezvýší produkci, čemuž zatím nic nenasvědčuje - k prudkému nárůstu poptávky po ropě, jejíž cena se může klidně dostat nad hladinu 120 dolarů za barel,“ potvrdil Tyleček. Závěrem pak dodal: „Vezmeme-li v úvahu to, že koncem roku 2022 se situace může zopakovat a v roce 2023 dojde k opětovnému prudkému nárůstu poptávky po ropě, není vyloučeno, že se ceny černého zlata skutečně mohou dostat k úrovni 150 dolarů za barel.“

  • Našli jste v článku chybu?