Menu Zavřít

Bariéry pro postižené ve školách padají

5. 2. 2012
Autor: profit

Navštěvovat školu bez problémů stále není pro desítky dětí v Česku samozřejmost. Těm, které jsou po úrazu nebo následkem těžké nemoci upoutány na invalidní vozík, stále v mnoha školách překážejí schody a další architektonické bariéry.  

Foto: Profimedia

S jejich odstraňováním na základních a středních školách pomáhá od roku 2010 program Oranžové schody Nadace ČEZ. Ten již poskytl peníze patnácti školám, letos k nim přibydou další.

Díky tomuto projektu se před časem zbavil nepříjemných překážek i David Jiránek, který navštěvuje víceleté Gymnázium Jana Amose Komenského v Dubí. Kvůli svalovému onemocnění je upoutaný na vozík a každý den ve škole plné bariér a překážek pro něj dříve představoval problém.

„Musel jsem pořád někoho otravovat a obtěžovat,“ vzpomíná David. Na některé odborné předměty do specializovaných učeben ho totiž museli po schodišti přenášet spolužáci z vyšších ročníků. Od září roku 2010 se však může po škole pohybovat stejně samostatně, jako jeho spolužáci. Díky podpoře Nadace ČEZ totiž gymnázium získalo schodišťovou plošinu. „Užívám si  každý den, že nemusím nikomu říkat,“ dodává David.

Nadace ČEZ dosud podpořila bezbariérové přístupy ve školách částkou 8 milionů 293 421 korun. Podporu obdržely například také školy v Kostelci nad Černými Lesy, Českých Budějovicích, Chocni, Šumperku a dalších městech. Zařízení, kde bariéry zůstávají, je ještě spousta.

MM25_AI

„Starých školních budov, které by odstranění architektonických bariér potřebovaly, jsou v České republice stovky. Chceme dát šanci především těm, kteří nečekají pouze na cizí pomoc, ale snaží se problematiku aktivně řešit. Naším cílem je podpořit školy, které postižené žáky neodmítají, ale umožňují jim získat stejné vzdělání, jako mají ostatní děti,“ zdůvodňuje přínos projektu místopředsedkyně správní rady Nadace ČEZ Bohdana Horáčková. Podle jejích slov má přitom nějakou formu postižení téměř každý desátý obyvatel České republiky.

Plošiny a výtahy neslouží jen postiženým školákům. Podle nadace je mohou využívat například také rodiče s postižením, aby se mohli dostat na třídní schůzky. Základní, střední a vyšší odborné školy mohou o podporu až jeden milion korun požádat do konce února.

  • Našli jste v článku chybu?