Menu Zavřít

BASF ČEKÁ HUBENÝ ROK

10. 8. 2001
Autor: Euro.cz

Chemický   průmysl

Největší evropský výrobce chemikálií, německý koncern BASF, vyjádřil minulý týden obavy z hospodaření v roce 1999. Očekává pokles zisku jako důsledek snižujících se cen chemických produktů. Stejný osud podle něj čeká ostatní firmy v odvětv í.

Německý chemický koncern BASF (v České republice je zastoupen třemi subjekty - BASF, Wintershall Gas a Knoll ) vloni dosáhl čistého zisku ve výši 3,32 miliardy marek, což bylo o 2,7 procenta více než v předchozím roce. Současně ale zpráva i nformuje o poklesu provozního zisku, což management považuje za určitý nepříznivý signál.

Proto také oficiální zpráva, kterou koncern minulý týden uveřejnil, varuje, že letošní rok pro něj může být ještě horší. Podle vyjádření generálního ředitele společnosti Jürgena Strubeho zůstane obchodní obrat firmy letos patrně stejný jako loni, ale zi sky se sníží.

Teprve v roce 2000 by se měly podle prognóz podmínky na evropském chemickém trhu zlepšit a výrobci chemikálií, tedy i BASF, obnovit svou prosperitu.

Potíže má celé odvětví

Management firmy vidí hlavní důvody slabších hospodářských výsledků v neustále se zhoršující situaci celého chemického průmyslu v Evropě. Chemické společnosti sice mají k dispozici levnější suroviny, zejména ropu, ale stále se potýkají se slabší celosvětovou poptávkou. Ceny chemických výrobků v důsledku silného konkurenčního prostředí šly dolů a to se nutně začalo projevovat na příjmech výrobců, respektive na jejich čistém zisku.

Začátkem března uveřejnil výsledky hospodaření také další německý koncern, Bayer. Pokles jeho obratu byl o něco menší než firmy BASF, což odborníci vysvětlují tím, že aktivity Bayeru jsou téměř rovnoměrně rozděleny mezi chemikálie a farmaceuti cké výrobky, kdežto BASF vydělává daleko více na chemikáliích a odvozených produktech. To v praxi znamená, že je mnohem citlivější na cenové tlaky a pohyb petrochemických marží, které v poslední době klesaly s pádem cen ropy.

Nicméně snížení celkového obratu evropského chemického obra, jakým je BASF, o více než tři procenta na 54,06 miliardy DEM (a v samotném Německu dokonce o 4,6 procenta na 13,71 miliardy DEM) hodnotí pozorovatelé sice jako významné, ale nik oliv kritické. Firma s tak obrovským „záběrem - pokud jde o chemický sortiment - se s touto skutečností dokáže podle nich vyrovnat.

J. Strube na tiskové konferenci v Ludwigshafenu, kde má firma sídlo, uvedl, že podnikání koncernu se letos setká s více potížemi. Podle prvních zpráv se tržby v prvních dvou letošních měsících propadly o deset procent. Avšak i p řes poměrně negativní letošní výhled firma očekává zlepšení v divizi farmaceutické produkce. Ta tvoří zhruba dvacet procent jejího obratu a ten se loni zvýšil na 9,97 miliardy DEM (dosáhl největšího růstu v rámci koncernu).

Pomoci má úsporný program

Letos hodlá firma zahájit úsporný program, který by měl pozitivně ovlivnit její letošní výsledky. Připravované kroky spočívají ve snížení nákladů asi o 900 milionů marek. Úspory se dotknou všech podnikových segmentů i regionů. Zlepšení v t omto směru se očekává v logistice, ale i ve výrobě a marketingu.

V opatřeních na zlepšení výsledků koncernu se hovoří i o případném převzetí některých firem z oboru. BASF má například zájem o některé pobočky britské společnosti Zeneca. Nechce ovšem podle informací, které kolují v Ludwigshafenu, ku povat celou divizi, ale chtěl by převzít jen některé specifické výroby (jejich prodej plánuje Zeneca v rámci své fúze se švédskou Astrou AB). Rovněž uvažuje o koupi některých chemických divizí, které prodává ropný gigant Royal Dutch/Shell. Stej ně jako jeho hlavní konkurenti, ke kterým se řadí Imperial Chemical Industries a Dow Chemical, se BASF chce přeorientovat na speciální chemikálie, které přinášejí větší zisky, a spíše utlumit výrobu některých výrobků, jejichž ceny stlačil levný dovoz z Asie.

Zároveň BASF hodlá v Asii realizovat do roku 2010 pětinu svého odbytu. V Japonsku podle sdělení zahraničního tisku údajně připravuje velkou akvizici.

Aktivity po celém světě

bitcoin školení listopad 24

S celkovým obratem kolem 55 miliard DEM patří BASF k největším světovým chemickým seskupením. Do jeho sortimentu patří kromě základních chemických produktů i ropa a zemní plyn. Své výrobní závody má asi ve 40 zemích a prodejní místa v e více než 170 zemích. Zaměstnává ve světě téměř 106 tisíc pracovníků. Na výzkum ročně vydává přes 2,5 miliardy DEM.

V České republice působí prakticky od roku 1979, kdy jako první německá chemická firma zahájil činnost na území tehdejší ČSSR otevřením obchodního zastoupení v Praze. V roce 1991 následovalo založení společnosti BASF Československo a po rozdělení státu vznikly v Česku a na Slovensku samostatné společnosti.

  • Našli jste v článku chybu?