Menu Zavřít

Básnil o něm i Kerouac

16. 9. 2019
Autor: Euro.cz

Zemřel fotograf Robert Frank, který definoval Spojené státy padesátých let souborem The Americans

„Jistě k těmhle fotkám můžu něco napsat,“ byla první slova Jacka Kerouaka, když mu fotograf Robert Frank (9. listopadu 1924 až 9. září 2019) na jednom newyorském večírku v roce 1957 ukázal obrázky ze svých cest po Spojených státech. O rok později pak výpravná publikace The Americans vyšla z tiskárny a světu ukázala, jak rasismus či konzumní styl života ovlivňují každodenní realitu na americkém venkově a v provinčních městech.

Dar vidět Spojené státy jaksi z odstupu a všímat si věcí, které jiným unikají nebo je považují za automatické, měl především díky tomu, že tam byl hostem.

Robert Frank se narodil v Curychu do dobře situované židovské rodiny. Jeho matka pocházela ze Švýcarska, otec byl Němec a po konci první světové války tak neměl žádnou státní příslušnost.

Požádal o ni právě v alpské zemi. Zatímco se Evropa lámala pod tlakem nacistického Německa, židovská rodina Franků v neutrálním Švýcarsku větší potíže nepociťovala. Robert studoval fotografii a grafiku v Curychu, Ženevě a Basileji a postupně začal propadat umění Henriho Cartiera-Bressona, spoluzakladatele známého fotokolektivu Magnum. Později Bressonovu práci zavrhl. Prý proto, že reprezentovala všechno, pro co byla fotožurnalistika zlehčována.

Fotky Roberta Franka se začaly objevovat ve všech významných obrazových magazínech poválečné doby. První šanci mu dal Alexey Brodovitch, art director Harper’s Bazaar, odkud pak Frankovy fotografie pronikly i do takových periodik, jakými byly Life, Look či Fortune.

Mezi léty 1949 a 1952 podnikl cesty po Walesu a Peru a pořídil rozsáhlou fotoreportáž v Londýně. Z každé výpravy sestavil vlastní publikaci, kterou pak dával svým blízkým. Kromě Brodovitche se fotoalba svázaná kovovou spirálou dostala i k Edwardu Steichenovi, řediteli newyorského Muzea moderního umění, takže když Robert Frank žádal v roce 1955 Guggenheimovu nadaci o grant na fotografickou dokumentaci Spojených států, Steichen jej doporučil. Frank si pak mohl obstarat ojetý Ford Business Coupé a hromadu filmu a se dvěma fotoaparáty se vydal pročesávat zemi. Ujel více než šestnáct tisíc kilometrů a pořídil přes 27 tisíc snímků. Výsledkem byla dodnes aktuální a oceňovaná publikace The Americans s 83 fotografiemi.

„Ten bláznivý pocit zAmeriky, kdy slunce pálí a z jukeboxu nebo blízkého pohřbu je slyšet muziku. To Robert Frank zachytil do senzačních fotografií,“ napsal Jack Kerouac do úvodu knížky.

Fotograf se pak zaměřil i na film; stojí například za kontroverzním snímkem Cocksucker Blues zachycujícím divoké řádění kapely Rolling Stones na turné. V nedožitých 94 letech zemřel v Kanadě. •

bitcoin_skoleni

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?