Menu Zavřít

Batist Medical se vrací do českých rukou

12. 11. 2018
Autor: Euro.cz

Významný výrobce a distributor zdravotnických či hygienických produktů pokračuje v digitalizaci a směřuje k miliardovému obratu

Se společností Batist Medical se nejspíš potkáváte mnohem častěji, než tušíte. Co třeba taková „tetanovka“, tu jste v poslední době absolvovali? Pak je dosti pravděpodobné, že ji s vámi absolvoval i nějaký výrobek této firmy. A to velmi blízkým způsobem.

Z České Skalice do Červeného Kostelce

Historie tohoto tehdy a dnes již znovu rodinného podniku se začíná psát v roce 1992. První prostory v České Skalici, kde Batist kromě dnes již známých zdravotnických potřeb vyráběl třeba i textil, brzy vystřídal Červený Kostelec. Dnes špičkový a po všech stránkách moderní areál tehdy nebyl zdaleka v takové kondici. Část objektu, která sloužila jako strojní traktorová stanice, byla na spadnutí a mnozí si klepali na čelo, co s tím Batist

Čas ovšem ukázal, že šlo o správný krok. Brzy po přestěhování se totiž společnost začala věnovat sterilní výrobě, čímž řadě nemocnic vytrhla trn z paty.

Na přelomu tisíciletí navíc došlo k dalšímu zlomovému momentu: expanzi na zahraniční trhy. Zpočátku opatrné, jen do Německa a na Slovensko. Poptávka ale byla veliká. Zahraniční zákazníci oceňovali, jak rychle jsou jim z Batistu schopní zboží ve srovnání s asijskými dodavateli dodat, i skvělou kvalitu. Firmě se proto v zahraničí velmi dařilo. Výsledkem toho byla expanze do více než 30 zemí a také fakt, že firma již brzy v celkovém objemu utržila více v cizině než doma.

Z českých do švédských rukou…

Opravdu velký přelom však nastal v roce 2011, kdy do Batistu vstoupil švédský investor Onemed. Neměl zájem o českou výrobu, ale především o zákazníky a podíl na trhu. Batist byl v té době již poměrně etablovaný na řadě trhů, a přestože Onemed zajímala hlavně distribuce, byla to láska na první pohled.

Otec zakladatel Jaromír Mertlík se tehdy - kromě odchodu na zasloužený odpočinek - rozhodl firmu rozdělit na výrobní část Batist, s. r. o., a distribuční část Batist Medical, a .s. Právě v jejím čele stanul jeho syn Tomáš a právě tu Švédové koupili. Výrobu převzala jeho dcera, která v nastoleném trendu pokračovala.

Pro distribuci však nastal čas překotných změn. Ve firmě naplno zavládla švédská korporátní kultura, tolik jiná od dřívější atmosféry české rodinné firmy.

I zde máme ale luxusní odstup, který ukazuje, že šlo o skvělé rozhodnutí.

Firma za sedm let ve švédských rukou totiž dvojnásobně navýšila prodeje i šíři nabídky - to vše za cenu jen minimálního navýšení počtu zaměstnanců. Batist také začal mnohem výrazněji promlouvat do způsobu fungování zdravotnického systému. Do nemocnic začal přinášet inovativní řešení, pomáhal s efektivnějšími nákupy i logistikou. Narážel přitom často na zkostnatělý přístup i prachobyčejný klientelismus, vážnou nemoc českého zdravotnictví.

… a zase zpátky domů

Pod švédským dohledem dospěl jak i Batist Medical, tak jeho ředitel Tomáš I Mertlík. Ten nakonec došel k závěru, že společnost může růst rychleji, bude-li samostatná, než jako pouhá součástka v obřím švédském stroji. Na jaře letošního roku se proto odhodlal k odvážnému kroku: Batist zakoupit a vrátit jej zpátky do českých rukou. S podporou celé rodiny a - jak sám dodává - s jistou dávkou štěstí se to na konci září skutečně podařilo. Nezůstalo jen u toho. Od své sestry koupil zpět i výrobní část - dnešní Mertlin, s. r. o. Tím se kruh uzavřel.

Obě společnosti jsou zase v českých rukou. Jsou větší, silnější, dospělejší a hlavně mají obrovskou chuť hrát první housle nejen ve středoevropském měřítku, ale na celém starém kontinentu.

A co bude dál? Plánů je spousta.

bitcoin_skoleni

Pokračovat v digitalizaci, kterou potřebuje i celé české zdravotnictví. Pak také růst, již v roce 2020 by měl Batist dosáhnout na miliardový obrat. A samozřejmě vytrvat v tolik potřebné kultivaci zdravotnického trhu. K té vede spousta dílčích kroků, třeba i zdánlivě nesouvisející udržitelnost. Proto třeba již brzy obchodní zástupce Batistu přijede za svým zákazníkem v elektromobilu a vytáhne notebook nabitý sluneční energií. Plány jsou to smělé. Tak ať se vydaří! •

  • Našli jste v článku chybu?