Menu Zavřít

Bauhaus pro královnu

25. 3. 2005
Autor: Euro.cz

Česká stopa uprostřed chilské divočiny

Když na konci třicátých let minulého věku přecházel český běženec Guillermo (tehdy ovšem ještě Vilík) Pollak se ženou Catalinou (Kačenkou) Andy, toužili po nalezení svého malého koutku uprostřed divočiny. Co netušili, že vstupují alespoň jako epizodní postavy do velké historie.

Zastavili se pod chilským vulkánem Villarica. Nadšen zdejší přírodou a posílen podporou tehdejšího chilského prezidenta hledal Vilík Pollak partnera pro realizaci svého snu. Našel jej v osobě Jorgeho Eltona, proslulého chilského architekta, vyznavače výmarského Bauhausu. V roce 1945 započali se stavbou zcela ojedinělou, „přírodním“ hotelem, kde skála a vzácné květy i dřeviny vstupují přímo do interiéru, přitom ve stylu tak přísném, že doposud používá reklamního sloganu „Bauhaus uprostřed divočiny“ a je součástí učebnic architektury. Po pěti letech tak vznikl nedaleko letoviska Pucón objekt Antumalal, jeden z prvních hotelů dnes módní kategorie zvané „luxusní, butikový“. Zalíbilo se tam řadě politických a kulturních celebrit v čele s britskou královnou Alžbětou II. a princem Filipem, v apartmánech osazených dřevem a kožešinami se uzavíraly významné obchodní i politické dohody.

MM25_AI

Nastal čas pro druhou generaci vlastníků. V éře dcery Rony už se dá o Antumalalu hovořit spíše jako o hotelu s patinou, zejména interiéry by potřebovaly poněkud oprášit, a kromě stále vynikající kuchyně je tam cítit hlavně zašlá sláva. Tempo se změnilo: klid uprostřed divočiny vystřídal v oblasti Pucónu ruch adrenalinových sportů počínaje lyžováním na ledovci přes rafting, paragliding až po řádění na lanových drahách ve větvích stromů. Nejatraktivnějšími turistickými cíli v Chile jsou Ohňová země na jihu či poušť Atacama na severu. Catalina Pollaková loni zemřela a dvaadevadesátiletý Guillermo Pollak se uchýlil do ústraní; žije v haciendě přímo na úpatí sopky Villarica. Rony Pollaková umí z češtiny jen několik vulgarismů a vnuk pana Guillerma sice studuje na hoteliéra, ale - snad aby připomněl úsloví o třetí generaci majitelů - díky penězům, které vydělal rodinný klenot, si může dovolit studium ve Spojených státech. A doma nepanuje právě jistota, že by se jednou vrátil a převzal žezlo.

  • Našli jste v článku chybu?