Menu Zavřít

Bavím se, píšu, organizuji

8. 6. 2005
Autor: Euro.cz

Při CZECH TOP 100 vystoupí Eben a Dvorský

Manažer Jan Struž dává před kávou přednost čaji. Ještě raději má ovšem víno a nejraději skotskou. Nicméně při ranním posezení s týdeníkem EURO připomíná, že bonton londýnské City kdysi připouštěl pití whisky teprve od jedenácti dopoledne a hraní golfu už od poledních hodin. Dnes i zvyklosti největšího světového finančního centra, v němž Struž po dlouhá léta pracoval jako ředitel Živnostenské banky, připouštějí, nebo naopak nedovolují to, co kdysi bylo tak přísné, nebo naopak benevolentní.

EURO: Nestýká se vám po práci v nějaké bance? STRUŽ: Odpovím krátkou vzpomínkou na schůzku s panem Salzmannem, bývalým generálním ředitelem Komerční banky. Před dvěma lety jsem se s ním setkal v kavárně Obecního domu v Praze, a protože jsme se neviděli téměř rok, první jeho slova jako obvykle zněla velmi zdvořilostně: „Ahoj Honzo, co děláš? Vypadáš dobře“. A já na to: „Richarde, nedělám nic, odpočívám, bavím se, píšu, organizuji, prostě se raduji ze života.“ A nebyla to nadsázka. Po třiceti letech zápřahu v bankovnictví jsem to tak cítil. Pak začal rozhovor, který měl být prvním ze série interview s vrcholovými manažery doby minulé, které jsme s týdeníkem EURO plánovali. Projekt se nepodařil. Důvody není nutné nyní uvádět. Zmínit se však chci o závěru setkání, při kterém mi Salzmann řekl: „Nic nedělat je dobré zaměstnání, ale můžeš si to dovolit až po tom, když už jsi něco dokázal.“ V životě jsem už něco dokázal, ale mé představy ještě nejsou úplně naplněny. Proto dále pracuji, ale dělám - až na výjimky - pouze to, co chci. Vím, zní to pro některé mé kolegy manažery nesrozumitelně nebo nadneseně, ale až dorostou do mého věku, věřím, že mi dají za pravdu.

EURO: Vracíte se občas k otázkám kolem bankovnictví? STRUŽ: Bez peněz se žít nedá, takže se čas od času objevím v některé bance jako obyčejný klient a pozoruji, jak se služby mění či změnily, jak se úřednice už téměř vždy usmívají, předhánějí se v nabízení bankovních produktů a jak si všechny banky přisvojily marketing. Kolegové, novináři nebo politici se mnou diskutují na aktuální téma vysokých bankovních poplatků, jiní vyžadují můj názor na další vývoj eura nebo na českou penzijní reformu. Bez skrupulí jim říkám: Poplatky bank jsou vysoké, ale co klienti dovolí, to firmy využijí. Euro už je součástí světové finanční soustavy a nelze je vymazat. Věřím, že ještě znovu posílí, a jsem pro jeho urychlené zavedení i v České republice. A reforma penzí? Vždyť už jsem téměř důchodce, tak proč bych nebyl pro změnu, byť by byla jakákoliv. Horší než dnes to už ani nemůže být.

EURO: Je známo, že po ukončení činnosti v čele ING Bank jste se věnoval psaní knihy o zlatě spolu s někdejším šéfem Deutsche Bank Bohumilem Studýnkou. Ale české finanční kruhy vás vnímají hlavně jako předsedu sdružení CZECH TOP 100. Stačí to? STRUŽ: Nedávno jsem na ulici zahlédl bývalého ministra Vladimíra Dlouhého. Vypadal spokojeně. Můj přítel Bohumil Studýnka také pracuje na volné noze několik let. Pokud bychom si chtěli dát tu práci a spočítali, kolik politiků, bankéřů či manažerů se už zabývá něčím jiným než dříve, byl by to dlouhý seznam. Změna mně prospěla také. Na rozdíl od let, kdy jsem se angažoval v CZECH TOP 100 jako generální ředitel banky, mám nyní více času na to, abychom z žebříčkového fenoménu přešli k širšímu pojetí a na individuální bázi aktivizovali kontakty s manažery nejvýznamnějších firem. Poznal jsem, že manažer neholduje příliš seskupování se do klubů, spolků či asociací, pokud jsou organizovány na pevných, byť i minimálně stanovených, principech a na časových frekvencích.
Proto CZECH TOP 100 v posledních dvou letech nabízí volné sdružování manažerů na bázi zájmového setkávání, kde vedle profesionálních otázek přináší hlavně témata oddechová. Chceme se stát takzvaným liberem v sestavě institucí, které manažery oslovují. Vydávaní čtvrtletníku Czech Business Forum, kulinářské kurzy, regionální setkání podnikatelů, fotbalové utkání, poznávání české krajiny, setkání na neobvyklých místech.

MM25_AI

EURO: Kde například? STRUŽ: Třeba v kanceláři generálního ředitele Národní galerie nebo v luxusním vlaku Orient-Express. To jsou novinky, které budeme rozšiřovat.

EURO: Ve čtvrtek 16. června bude již po jedenácté vyhlášen žebříček 100 nejvýznamnějších firem České republiky ve Smetanově síni pražské Obecního domu. Prý očekáváte plný sál. Nebude však plno spíše kvůli tomu, že večer bude moderovat Marek Eben a zpívat bude slavný tenor Peter Dvorský než zásluhou samotného syžetu setkání v podobě předávání diplomů úspěšným firmám? STRUŽ: Nepopírám, že změna scénáře vyhlášení žebříčku a jeho přenesení do důstojných prostor vzbuzuje oprávněné očekávání. Ale věřím, že i program sám a jedno velké překvapení na závěr večera přinese organizátorům i účastníkům večera nezapomenutelný zážitek.

  • Našli jste v článku chybu?