Menu Zavřít

BBC: Proč potřebuje Německo imigranty více než Británie

7. 9. 2015
Autor: čtk/ap

Fakt, že Německo se otevírá současnému přílivu uprchlíků daleko víc než Británie, má několik racionálních důvodů. Zatímco počet obyvatel ostrovní země rychle roste, v nejlidnatějším státě EU je tomu právě naopak. Německo navíc potřebuje produktivní pracovní sílu, neboť tam se daleko rychleji než v Británii zvyšuje poměr seniorů závislých na penězích z veřejných rozpočtů.

Podle demografické projekce Evropské komise klesne do roku 2060 německá populace ze současných více než 80 milionů na přibližně 70 milionů, zatímco Británie se za stejnou dobu stane nejlidnatějším státem unie. Žít by tam v té době mělo zhruba 80 milionů lidí, místo současných asi 64 milionů.

Velkou zátěž pro německý sociální systém bude navíc znamenat fakt, že na 100 lidí v produktivním věku bude v roce 2060 připadat 59 seniorů nad 65 let, podotýká zpravodajský server BBC. V Británii tento počet proti dnešku rovněž vzroste, avšak „pouze“ na 43 osob. Pro srovnání, v Česku budou v tu dobu dva produktivní na jednoho seniora.

Záchrana sociálního systému?

V Německu tedy výrazně více vzroste poměr peněz vydávaných ze státního rozpočtu na důchody. I to je možná jeden z nezmiňovaných důvodů, proč se německá kancléřka Angela Merkelová právě teď staví tak vstřícně k přijímání uprchlíků ze Sýrie i odjinud. Viděno z druhé strany, pro Berlín může být velmi užitečné přijmout hromadu mladých vděčných syrských rodin, které se budou snažit dokázat, že nejsou pro svou novou zemi zátěží.

Podle některých si Merkelová také dobře vybrala, když se rozhodla přijmout ty uprchlíky, kteří podstoupili strastiplnou cestu, mnohdy riskovali život a nakonec se dokázali do Evropy dostat. Příklady z minulosti ukazují, že právě tito lidé budou schopni nejrychleji si najít práci a budou pro Německo či jiné země, které se jich ujmou, nejmenší ekonomickou zátěží.

Britský premiér David Cameron naopak vyhlašuje, že se Londýn ujme uprchlíků z táborů na Blízkém východě. Zatímco řada lidí to patrně ocení jako morálně hodnotnější přístup, Británii to ve výsledku nepochybně přijde dráž než Německo.


Čtěte také:

Brusel navyšuje uprchlické kvóty. Česko má přijmout skoro tři tisíce lidí

Visegrád o uprchlících se blíží. Francie označila přístup spojenců za skandální

Podepsán kačer Donald. Klausovu výzvu proti migrantům zaplavili trollové

Tusk: Státy EU by si měly přerozdělit alespoň sto tisíc uprchlíků

bitcoin školení listopad 24

Do Německa přijíždějí tisíce migrantů, Merkelová čelí kritice

Česko přestane zadržovat Syřany, uvolní jim cestu do Německa

  • Našli jste v článku chybu?