NA VINICI
Od ledna zažívají vinice unikátního francouzského vinařského regionu Beaujolais, „podpírajícího“ svou polohou populární Burgundsko, téměř dokonalé podmínky ke svému růstu. Teplo a délka slunečního svitu v průběhu jara a léta, navíc v kombinaci s relativně dobrým podílem dešťových srážek, způsobily, že hrozny odrůdy Gamay, která je jako jediná přípustná pro výrobu Beaujolais, jsou letos perfektně vyzrálé a vybalancované co do své velikosti, šťavnatosti a chuti.
SENZORICKÉ VLASTNOSTI
Gamay je modrá odrůda určená pro výrobu lehkých červených vín, která připomínají svými vlastnostmi Pinot Noir neboli Rulandské modré. Téměř výjimečně se vyskytuje jinde než ve vinařské oblasti Beaujolais, kde probíhá 75 % její veškeré světové produkce. Gamay se vyznačuje jemnou květinovou vůní s náznakem zeminy, kterou doprovázejí stopy černého rybízu, malin, čerstvě natrhaných fialek, nebo dokonce banánů. V chuti je víno lehké, s vyšší kyselinkou, plné tónů červeného ovoce a jemnou příjemnou hořčinkou v závěru. Navíc má velmi široké možnosti co do párování s pokrmy. Doprovodí grilované ryby a maso, jemné sýry, ale i pečenou zeleninu s bylinkami.
VE SKLEPĚ
Po vinobraní se hrozny převážejí do vinařství, kde nastává stejně důležitá fáze, jako je ta předchozí na vinicích. Práce ve sklepě je náročná a v podstatě nekonečná. Vinař musí víno permanentně kontrolovat a řídit jej dle osudu, který pro něj zvolil. Můžete se spolehnout pouze na to, že každý rok přináší jiné senzorické zážitky, které je třeba vždy řádně prozkoumat, tedy ochutnat, a s tím také oslavit.
JAK VZNIKL „TŘETÍ ČTVRTEK V LISTOPADU“?
Svátek všech milovníků vína je oslavou konce sklizně. Vinaři z Beaujolais jej založili v roce 1937 a původně ustanovili datum 15. listopadu. Od sedmdesátých let se akce rozšířila za hranice Francie a pod tlakem marketingu se termín poupravil na třetí čtvrtek v listopadu, aby datum nebylo „plovoucí“ v týdnu a podařilo se využít k oslavám také nadcházející víkend.
BEAUJOLAIS X BEAUJOLAIS NOUVEAU
Často dochází k záměně pojmů či chybnému pochopení. Nápis „Beaujolais“ na lahvi znamená víno vyrobené z odrůdy Gamay, které se obvykle nelahvuje přímo po sklizni, ale prochází procesem delšího zrání v sudech, takže je zároveň vhodné k archivaci. Na rozdíl od toho je Beaujolais s označením „nouveau“ mladým vínem nalahvovaným přímo po sklizni a doporučuje se vypít relativně rychle, nejdéle do Velikonoc. Asi nejvýrazněji je s Beaujolais spojeno rodinné vinařství Duboeufových. Za svoji čtyřsetletou éru si vybudovalo jméno, které respektují milovníci vína a sommeliéři po celém světě, ale i umělci, se kterými vinařství každoročně spolupracuje na návrhu svých etiket. Po překladu příjmení Duboeuf navíc pochopíte, proč každou jejich etiketu zdobí minimalisticky navržený symbol hlavy skotu. •
www. beaujolais. cz