Menu Zavřít

Bednářův pekař a pekařův Bednář

1. 4. 2004
Autor: Euro.cz

Dva z členů údajného kartelu směřují k fúzi pod lucemburskou vlajkou

Nad pokutou, kterou vyměřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) třem největším českým pekárnám kvůli údajné kartelové dohodě, mnohým spadla čelist. Pětapadesát milionů pro Delta Pekárny, 35 pro Odkolka a třicet pro společnost Penam dělá v součtu úctyhodných 120 milionů korun. Sankce je poměřitelná jen s pokutou 273 milionů pro kartel prodejců pohonných hmot. Vzhledem k nízkým maržím v oboru (řádově v procentech) se pekaři u pecí pořádně zapotí, než si na odvod peněz antimonopolnímu úřadu řízenému Josefem Bednářem vydělají. Pro největšího hříšníka, Delta Pekárny, znamená flastr celý zisk, který firma loni vykázala za rok 2002 (53 milionů při obratu 2,25 miliardy korun), když předtím byla dva roky v červených číslech. Je přirozenou obranou reakcí, že všichni tři členové údajného kartelu hodlají proti dosud nepravomocnému rozhodnutí podat rozklad.

Komando nedostalo e-maily.

Vše začalo v prvních dnech loňského roku, kdy největší výrobci naráz zvýšili ceny svého zboží zhruba o pětinu v reakci na zdražení mouky (která se do cen pečiva promítá 30 až 50 procenty), vyvolané nedostatkem potravinářského obilí. Antimonopolní úřad okamžitě zahájil šetření, protože pojal podezření, že se jedná o kartel. Společnost Odkolek argumentovala tím, že cenový růst avizovala s dvouměsíčním předstihem. „Jestli se někdo z konkurence chytil našeho záměru, není to naše záležitost. I my sledujeme konkurenci při tvorbě cen,“ řekl tehdy šéf Odkolku Ivan Flek. Bednář & spol. však na spontánnost trhu moc nevěří a 19. listopadu odstartovali správní řízení pro podezření z nelegálního jednání ve shodě. Týž den podle svědectví přímých účastníků vyrazilo úřednické „přepadové komando“ a vtrhlo do centrál všech tří firem. Několik hodin lidé z ÚOHS dělali probírku v kancelářích, listovali v dokumentech, prohlíželi počítače. Jako podezřelou prý identifikovali elektronickou poštu, protože mezi odesilateli a příjemci našli manažery konkurenčních pekáren. Firmy prý ale vyžádané obsahy e-mailů odmítly kontrolorům poskytnout s odůvodněním, že se jedná o soukromou korespondenci zaměstnanců. Delta Pekárny i Odkolek za svou nevstřícnost podle zdrojů týdeníku EURO dostaly pokuty ve výši 300 tisíc korun.

WT100

Zaděláno na fúzi.

Zda ÚOHS bude mít v rukou dost důkazů, které by v případě potřeby obstály i před soudem, je otázkou. Pouhé indicie stačit nebudou, ač mezi největšími dvěma společnostmi – Deltou a Odkolkem - vazby nepochybně existují. Spíše než klasický kartel je v nich možno vidět jakýsi předstupeň fúze, k níž se s velkou pravděpodobností schyluje.
Delta Pekárny jsou ovládány bratry Paříkovými. Zatím. Jak bylo na konci února oznámeno v Obchodním věstníku, úřad obdržel 13. února návrh na spojení soutěžitelů, který podala firma Bakeries International. Společnost sídlící v Lucemburku by měla získat akcie Delta Pekáren v takové výši, aby nad firmou převzala kontrolu. V tiskové zprávě, již k tomu následně Delta Pekárny vydaly, se píše, že jsou oběma stranami prověřovány různé způsoby propojení, přičemž je favorizována forma vzájemné výměny akcií. Informace je ale neúplná, pokud nepřipomeneme, že lucemburská Bakeries International je také jediným vlastníkem koncernu Ramill, do něhož spadají mlýny a pekárny Odkolek a další dceřiné firmy působící v oboru. Povolení fúze Delty s Bakeries International (za níž stojí jistí finanční investoři) by ve výsledku znamenalo akreditaci spojení jedničky a dvojky českého mlýnského a pekárenského trhu. Obě společnosti jsou tak dnes v rámci ÚOHS účastníky dvou rozličných řízení a je otázkou, zda rozhodování o fúzi může ovlivnit pohled regulátora na kartel, a naopak.

Spojení mlýnů a prodejen.

Prvními náznaky fúze bylo loňské spojení některých dílčích aktivit. Odkolek oznámil vložení svých maloobchodních prodejen do firmy Eureca Shops ze skupiny Delta. Eureca, která již předtím provozovala síť rychlého občerstvení Paneria, tak začala současně spravovat dva řetězce dvou konkurenčních pekárenských uskupení. Odkolek v ní získal podíl asi 40 procent. Skupina Delta zase odprodala své mlýny společnosti Unimills, patřící stejně jako Odkolek do koncernu Ramill. Zatímco ale odprodej mlýnů byl Bednářovým úřadem řádně schválen, o spojení prodejen údajně nebylo ani požádáno, což se může ukázat ve vztahu firem k ÚOHS jako další problém. Zatím není nic známo o tom, že by se do námluv Delty a Odkolku zapojil i třetí člen „kartelu“, brněnská firma Penam, ačkoliv i ona údajně hledá strategického partnera. Jde o subjekt, který vznikl v roce 1999 sloučením dvanácti samostatných moravských výrobních závodů. Vlastníky jsou české fyzické osoby. Největší majetkový podíl, zhruba pětinový, drží generální ředitel Penamu Rostislav Horčička.

  • Našli jste v článku chybu?