Menu Zavřít

BĚH PŘES PARAGRAFY

20. 9. 2001
Autor: Euro.cz

Vznik největší banky ve střední Evropě mají v rukou právníci

Dvě z polské desítky hlavních bank už udělaly téměř vše, aby se mohly spojit. Vloni v červnu Bank Handlowy (tržní kapitalizace 963 milionů dolarů) a Bank Rozwoju Eksportu (BRE, 722 milionů dolarů) oznámily, že mají v úmyslu se sloučit, a v prosinci nakonec přesvědčily akcionáře obou bank, aby s tím souhlasili. Zdálo se, že nic nebrání tomu, aby v Polsku proběhla historicky největší podniková fúze a vznikl největší peněžní ústav s aktivy ve výši 1,1 miliardy do larů. Jeden háček však cesta k novému bankovnímu domu má.

Potíže jsou spojeny se státními podíly ve větším z obou peněžních domů, v bance Handlowy. Pojišťovna PZU, částečně dosud vlastněná státem, a ministerstvo financí mají v tomto finančním ústavu dohromady deset procent a tvrdí, že f úzí by byly poškozeny zájmy minoritních akcionářů.

V rámci fúze by za 2,6 akcie banky Handlowy její akcionáři získali jednu akcii BRE. Akcionáři, kteří jsou spojeni se státem, považují tento poměr za nevýhodný a navrhují, aby stačila jen 1,7 akcie banky Handlowy. S tím však nesouhlasí majoritní akcionář BRE, kterým není nikdo jiný než německý gigant Commerzbank se 49procentním podílem. Pokud by však fúze proběhla podle navrhovaného scénáře, německá banka by dostala akcie banky Handlowy více než levně.

Stát a jeho spojenci.

Velké drama se odehrálo už začátkem prosince na valné hromadě Bank Handlowy. Hrozilo, že akcionáři spjatí se státem a jejich spojenci budou disponovat více než čtvrtinou hlasovacích práv a jejich pomocí jednoduše fúzi zablokují. Majoritní akcionáři - investiční dům J. P. Morgan, Swedbank a Zurich Financial Services - však tomu tech nickým trikem zamezili. Zpochybnili opční práva minoritních akcionářů, a tak snížili jejich hlasovací sílu na polovinu. Sami dali dohromady nutných 75 procent kladných hlasů.

Tento technický postup však minoritní akcionáři vzápětí napadli u soudu. Při zdlouhavosti polské justice je jasné, že bude trvat měsíce, než padne konečné rozhodnutí. Právníci však upozorňují na to, že akcionáři spojení se státem nepostupovali rovněž dvakrát čistě. Před valnou hromad ou totiž nakoupili další akcie banky Handlowy nad deset procent. Přitom tento nákup, na který se už vztahuje ohlašovací povinnost, nezveřejnili.

Kdyby nebylo této soudní pře akcionářů, fúze BRE a Bank Handlowy by zřejmě byla završena nejpozději letos v létě.

Třídění silných.

Konsolidace polského bankovního sektoru začala před deseti lety, ve druhé polovině 90. let zintenzivněla. Doprovázela ji privatizace státních bank a příliv zahraničního kapitálu. Chystaná fúze by se mohla stát milníkem v polské m bankovnictví, privatizace je totiž z velké části u konce. „Vstupujeme do třetí fáze postkomunistického vývoje v bankovním systému, která následuje po liberalizaci zahájené v roce 1989 a první vlně privatizace z roku 1994, řekl v listopadu Krzysztof Pietraszkiewicz, šéf polské bankovní asociace ZBP.

Výzkumná organizace The Economist Intelligence Unit (EIU) se domnívá, že hnací silou tohoto procesu je dnes snaha zahraničních investorů konsolidovat svoje podíly v polském bankovnictví, které se považuje za relativně učesané, zbavené většiny mrtvol ve skříni. Podle představitelů velkých západních finančních institucí se počet hlavních bank v Polsku sníží v dohledné době na deset až patnáct z nynějších více než sedmi desítek.

Dnes podle tržní kapitalizace 57 procent polského bankovního trhu a třetinu aktiv ovládají cizí investoři - v čele s italským Unicredito Italiano a německou pojišťovací skupinou Allianz. Všechny banky s kótací na varšavské burze cenných papírů mají s jedinou výjimkou - BIG Bank Gdański - zahraniční majoritní akcionáře a státní pokladna drží podíly už jen ve třech významnějších bankách: PKO BP, Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) a Bank Gospodarki Zywnosciowej (BGZ).

Privatizace posledních.

Minoritní akcionář banky Handlowy, polostátní pojišťovna PZU, která tak vehementně oponuje fúzi s BRE, si dělá jiné plány: čeká na jednu z posledních bankovních privatizací, před níž stojí spořitelna PKO BP.

bitcoin_skoleni

Cezary Stypu lowski, prezident banky Handlowy, se však domnívá, že jsou to jen vzdušné zámky. Podle něj PZU nemá alternativu k fúzi. Dosvědčují to poslední zprávy, které pronikly do tisku na konci prosince. Podle nich se prý PZU snaží prodat svůj podíl v ba nce Handlowy investiční skupině Nomura Securities, a umýt si tak nad osudem banky ruce.

K tomu všemu pojišťovna vyhrožuje, že když fúze projde proti její vůli podle představ majoritních akcionářů, prodá své akcie banky na zahraničním trhu pod cenou. Tak by „potrestala akcionáře nového domu. Potrestala by však také sama sebe.

  • Našli jste v článku chybu?