Ministr Palas šéfa Intervenčního fondu zatím podržel
Ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Jan Höck pravděpodobně setrvá ve funkci, ač byl policií obviněn z trestného činu (EURO 5/2003). Ministr zemědělství Jaroslav Palas, který předsedá prezidiu fondu, jej zatím podržel: „V tuto chvíli pokládáme celou věc za soukromou záležitost pana Höcka. Skutečnostmi, na nichž je obvinění postaveno, se již dříve zabývala vláda a neshledala na nich nic závadného. Teď bude záležet na orgánech činných v trestním řízení, my budeme respektovat presumpci neviny,“ řekl týdeníku EURO mluvčí ministra Martin Severa. Ministrův postoj je důležitý, jelikož ředitele fondu jmenuje a odvolává vláda na návrh prezidia. Kromě předsedy Palase a místopředsedy Jiřího Volfa (náměstek ministra financí) jsou členy prezidia fondu náměstek ministra průmyslu a obchodu Miroslav Somol, náměstci ministra zemědělství Karel Mach a Dušan Vaněk, Jan Sedmidubský ze Zemědělského svazu ČR, farmář z Chodouně na Berounsku Josef Stehlík, Jaroslav Šebesta z Masokombinátu Písek a Jan Záhorka z Agrární komory ČR. Nejbližší jednání prezidia se bude konat toto úterý (11. února).
Do nebíčka, do peklíčka.
Řediteli Höckovi bylo 14. ledna policejním radou Služby kriminální policie a vyšetřování pro Prahu 1 sděleno obvinění ze spáchání trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku (§ 255 Trestního zákona). Obvinění se opírá o závěry Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) z roku 2001, v nichž je uvedeno, že Fond vytvářel nerovné podmínky pro uchazeče o zakázky. NKÚ prověřoval způsob nakládání s finančními prostředky státu, zejména pak při regulaci trhu potravinářské pšenice v období 1998 až 2000. Shledal, že u vývozu pšenice byla protěžována firma AGF Trading (EURO 5/2003). Patří se dodat, že v inkriminovaném období vyvážela pšenici ve velkém do Lukašenkova Běloruska. Ředitel Höck se k věci už nechce vyjadřovat, prý všechno podstatné řekl. „Vím jenom, že v této kauze nejde o mě, ale o někoho úplně jiného,“ tvrdí. Na svou obranu ještě uvedl, že v době, kdy se kontrolní zprávou zabývali ministři, dostal od předsedy vlády prémie. Höck již předminulý týden podal stížnost k Obvodnímu státnímu zastupitelství prvního pražského obvodu. Vyšetřovatel může státnímu zástupci podat návrh na vznesení obžaloby, ale rovněž tak navrhnout zrušit sdělení obvinění.
Někdejší kolegové jsou na kordy.
Trestní oznámení podal na Jana Höcka předseda představenstva firmy Agropol Jiří Malúš. I ten ale raději mlčí: „Vyjádřit by se měl především ministr Palas, případně jeho předchůdce Jan Fencl. Chci říci, že jsem trestní oznámení určitě nepodával z nějakých komerčních důvodů, jak leckdo naznačuje. Agropol to nemá zapotřebí. Bylo to na základě důkladné ekonomické a právní analýzy,“ prohlašuje agrární velkopodnikatel, který byl v minulosti recipročně zažalován Janem Höckem.
Údajně zvýhodňovaná firma AGF Trading patří do skupiny Agrofert šéfované Andrejem Babišem. Tomu se ale spojování zemědělské kauzy s jeho jménem nelíbí. „Pod Agrofert patří asi šedesát firem. Nemohu znát podrobnosti o všech obchodech. Probíhaly plně v režii tehdejšího generálního ředitele AGF Trading Františka Janů. Když NKÚ kontrolu dělal, dostal jsem od pana Janů informaci, že tam žádný problém zjištěn nebyl. Nynější situace mě proto udivuje,“ řekl v rozhovoru pro týdeník EURO.
Františkovi Janů, který teď šéfuje ústecké Setuze, se zdá být nelogické, že orgány fondu a vládní kabinet žádné závažné pochybení nezaznamenaly, ale policie přesto vyrukovala s obviněním. S nelibostí také nese, že trestní oznámení je dílem Jiřího Malúše. „On má pořád nějaké problémy a bojuje se všemi kolem sebe. Když není po jeho, tak dává trestní oznámení, soudí se - to je jeho styl,“ prohlásil. Přitom Janů s Malúšem před lety v Agropolu spolupracovali. Když se ale nepohodli, odešel Janů s celou skupinou odborníků k Andreji Babišovi a loni pak přešel do Setuzy.
Byznys ale dělá pořád stejný. Svědčí o tom skutečnost, že Setuza letos poprvé ve své historii začala obchodovat s obilím. A opět spolupracuje s „Höckovým“ fondem na vývozu pšenice. Höcka s Janů pojí i čistě soukromé obchodní vazby. Janů je členem představenstva ZZN v Chrudimi, jemuž šéfuje Höckova dcera Jana. „Žádný zákon neporušuji,“ prohlašuje ale Höck.
K tomu ještě bionafta.
Malúšův Agropol bojuje s Janů a Höckem i na druhé frontě. Zapojil se totiž do ataku na Setuzu kvůli způsobu, jakým ústecký podnik využívá státní podpory (poskytované SZIF) na výrobu bionafty. Modernější technologie umožňuje firmě z levně nakoupené řepky vylisovat více oleje a „nadprodukci“ využívat k jiným účelům než k výrobě motorového paliva (k produkci stolních olejů). „Nemůžeme za to, že jsme efektivnější než konkurence,“ říká Janů. „Já se pouze zákonnou cestou bráním nekorektním způsobům konkurenčního boje, nic víc. Nepřijímám a nikdy přijímat nebudu nabídky typu domluvíme, vezměte to zpátky a budete mít také výhody,“ prohlašuje o svém podnikatelském stylu Jiří Malúš.