Menu Zavřít

Benelux nad Želivkou

23. 11. 2020
Autor: Euro.cz

Mladý Rodinný pivovar Švihov to rozjel ve velkém Na nákup těchto lahváčů autor dlouho nezapomene. Pořídil je předposlední říjnovou sobotu v černém stánku rodiny van der Weerdenových na trhu na pražské Náplavce, kterou jen několik hodin poté premiér a řada médií označili téměř za semeniště čínské chřipky. Ačkoli realita byla jiná a lidé veškerá opatření dodržovali.

Nicméně zpátky k důležitým věcem.

Za Rodinným pivovarem Švihov, jenž se naplno rozjel v uplynulých měsících, stojí bývalá advokátka Anna a její manžel Martijn van der Weerden, který se dřív v Nizozemí živil jako softwarový inženýr. Oba ale kancelářím řekli sbohem. Předloni si pořídili starý statek v Němčicích a pustili se do práce. „Chtěli jsme vytvořit místo, kam se budete vracet za dobrým pivem, poctivou kuchyní a domácí pohodou.

Místo, kde děti uvidí, odkud pochází jídlo, které mají na talíři,“ popisují van der Weerdenovi ve svém příběhu. „Na jaře 2019 začal dědeček Tomáš s budováním pivovaru. Nazvali jsme ho podle blízké vodní nádrže Rodinný pivovar Švihov. Holandský dědeček Gerard se vrhnul na pěstování bylin a superovoce, přidala se kamarádka Evča s myšlenkou vést farmářský obchod, pořádat trhy a dožínky. Kolem pivovárku začala vznikat širší rodina.“

V Němčicích kousek od dálnice D1 se tak rodí místo, které je zaslíbeno nejen pivu, ale i tomu potřebnému pábení, bez něhož není pivní požitek úplný. Sládek Martijn prošel kurzem a ve varně se specializuje na staré holandské a belgické styly, čímž si na tuzemském trhu hned od startu vydobyl zajímavou pozici.

Kölsch i witbier

Ze zajímavé nabídky jsme jako první otestovali „gerstebier“, tedy svrchně kvašený Švihov Ale 11° zapadající do stylu kölsch.

Světlá jedenáctka si v sobě nese 4,6 procenta alkoholu a příjemnou hořkost v hodnotě 40 IBU. Po nalití ze sklenice vystoupá výrazná sladová vůně (i díky pšeničnému zrnu), pivo má zakalenou barvu zralých pomerančů. Chuť je poměrně suchá s příjemnou hořkostí, mezi nakyslým závanem probleskuje ovocitá šťavnatost, což švihovskému „gerstebieru“ dodává na čerstvosti a způsobuje extrémně dobrou pitelnost. Jde o řemeslně velmi dobře zvládnuté pivo.

Další na řadu přišla švihovská pšenice, tedy Švihov Witbier 11°. Těmto vyvoněným a sytým pšeničným „bílým“ pivům se dlouhodobě v rubrice vyhýbáme, protože jejich zlaté časy jsou už dávno pryč, ale proč se alespoň jednou nevrátit do minulosti. Pivo se 4,7 procenta alkoholu a hořkostí 35 IBU voní banánem a hřebíčkokoriandrovou směsí, sládek prý u jeho vaření využil „koření a bylinky“. Witbier má silně zakalenou mandarinkovou barvu, v plné šťavnaté chuti je nejvíc znát pomerančovou limonádovost. Pitelnost je dobrá a tento witbier patří k těm lepším „pšenicím“ vařeným v Česku.

Rodinný pivovar Švihov

Němčice 23, loket Založeno: 2020 Sládek: martijn van der Weerden Nabídka: svrchně kvašená piva a speciály Co doporučujeme: šťavnatý Švihov Ale 11° Otevřeno: úterý až pátek (9.00 až 17.00), sobota

(14.00 až 16.00)

WT100

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?