Menu Zavřít

Benešovský Mavel chce v Bosně investovat téměř sedm miliard

20. 10. 2016
Autor: ČEB

Česká společnost Mavel z Benešova chystá investici 250 milionů eur (cca 6,7 miliardy korun) v Bosně a Hercegovině. Na území balkánské země firmu zajímají energetické projekty.

Strojírenská firma Mavel by měla v autonomní části Bosny Republika srbská spolupracovat na výstavbě vodních elektráren. Projekt má podle portálu seenews.com podpořit spolufinancováním také Česká exportní banka. Ta údajně investiční záměr písemně podpořila.

„Společnost Mavel je významný český exportér, kterému jsme v minulosti pomohli úspěšně realizovat dodávku pro výstavbu vodní elektrárny. Naší dlouhodobé spolupráce si velmi ceníme, projekt v Bosně a Hercegovině je ale ve svém raném stádiu, a tak ho nemůžeme blíže komentovat,“ říká mluvčí ČEB Petr Križan.

Mavel začal loni spolupracovat se státní elektrárenskou společností Elektroprivreda RS. Společně s podporou ministerstev obou zemí mají rozvíjet vodní energetiku. V loňském roce obdržel Mavel souhlas ministerstva Republiky srbské ke vstupu do projektů čtyř vodních elektráren na řece Drina.

Se zástupcem společnosti Mavel se potkal přímo ministr průmyslu, hornictví a energetiky autonomní republiky Petar Djokič. „Jsme připraveni jednat o všech zájmových projektech, které respektují všechny zákonné postupy a každý jednotlivý projekt, jako jsou ty na bosenské řece Drina“ uvedl ministr na webu vlády Republiky srbské.

Šéf resortu vyzdvihl nutnost zahraničních investic v zájmu rozvoje vodních elektráren. „Loňské záplavy a způsobené škody připomínají význam těchto vodních systémů,“ uvedl Djokič.

FIN25

Mavel je strojírenská společnost, která vyrábí a montuje vodní turbíny pro malé vodní elektrárny. Vloni utržila podle účetní závěrky 447 milionů korun. V roce 2010 podpořila Česká exportní banka její projekt dodávky agregátů vodních turbín včetně montáže a zaškolení pro běloruskou elektrárna Grodno, v celkové hodnotě 11 milionů eur, tedy asi 300 milionů korun.


Čtěte také:

Dodavatelé energií: Eustream skrytě zvyšuje ceny plynu

Poláci chtějí jadernou elektrárnu

Nemilosrdný závěr. Jadernou elektrárnu nahradí větrníky

  • Našli jste v článku chybu?