Česká účast na mezinárodní výstavě EXPO 2017 v kazašské Astaně získala první zakázku. Benešovský výrobce vodních turbín společnost Mavel se dohodla s kyrgyzskou firmou Kyrgyz Gramnat na dodávce vodní elektrárny dosahující téměř 2 mililiony euro (52,6 milionu korun). Na financování zakázky se chce podílet Česká exportní banka.
„Chceme pomoci českému výrobci vodních turbín, aby mohl uskutečnit obchod v hodnotě 1,8 milionu eur,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEB Karel Bureš. „Takový obchod se bez podpory při financování neobejde,“ dodal Jan Šíp, člen představenstva firmy Mavel. Zájem o české produkty z energetického sektoru hlásí i další potenciální partneři. „Před před podpisem je velká zakázka v oblasti obnovitelných zdrojů,“ naznačil šéf ČEB Bureš.
EXPO 2017 v Astaně, jehož českou část zahájil 10. června přistřižením pásky prezident Miloš Zeman, je pro tuzemské vystavovatele příležitostí představit vyspělé technologie i uzavřít kontrakty pro jejich využití. Společnost Mavel dovezla do Astany vodní turbínu MT – jde o násoskovou Kaplanovu turbínu. Její hlavní výhodou je rychlá a nenáročná instalace, která nevyžaduje výstavbu objektu elektrárny. Návštěvníci si jej mohou prohlédnout v reálné podobě, nejde o prototyp, nýbrž o funkční turbínu. Vyrobena byla v Benešově za zhruba milion korun. „Věříme, že si na EXPO najde budoucího majitele,“ sdělil Jan Šíp z Mavelu.
Trendem české hydroenergetiky posledních let je nejen vývoz turbín, servis a engineering, ale také investice do vodních elektráren ve světě. „V Gruzii provozují Češi nejen 15 elektráren, ale také distribuční soustavu. Česko má v hydroenergetice dobrý zvuk ve světě, dlouholetou tradici a objevy světového měřítka. Také proto jsme se na tento obor na EXPO zaměřili,“ shrnul Jan Krs, komisař české účasti na EXPO.
Příležitost na Expo |
---|
Českou účast na mezinárodní výstavě EXPO 2017, která potrvá do 10. září, připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Prostřednictvím týmu komisaře nabízí v českém pavilonu několik forem prezentace, kterou mohou využít i společnosti, jež v expozici nevystavují. „Chceme otevřít českým vývozcům dveře k novým partnerům a kontaktům – z řad světové energetické elity i zemí SNS. Jsme připraveni nabídnout konferenční prostory a pomoci jejich prezentaci vůči světové energetické špičce,“ vysvětlil František Masopust, koordinátor podnikatelského programu české expozice na EXPO. |
Vlastní způsob modernizace uhelných elektráren s modelem Ledvické elektrárny, která je referenční zakázkou firmy, představuje společnost Škoda Praha. Šanci na uplatnění vidí v samotném Kazachstánu, který provozuje desítky zastaralých uhelných bloků z dob SSSR. „Kazachstán, který disponuje obrovskými zásobami uhlí, chce tento sektor modernizovat. Podobně uvažují některé další asijské státy. Další země v regionu by uvítaly modernizaci paroplynových elektráren, s nimiž máme také zkušenosti. Z tohoto pohledu vnímáme účast České republiky jako významnou součást našeho úsilí o obchodní průnik do této části světa,“ říká člen představenstva Andrej Žiarovský.
O zakázky na Expo usiluje společnost Hedviga Group, která láká na výsledek vlastního výzkumu a vývoje – technologii PTR. Ta spojuje materiálové a energetické využívání organických odpadů (pryže, plasty, biomasa, TAP). „ EXPO 2017 je pro nás obrovská výzva. Začínají se nám ozývat firmy z Číny, Ruska, Indie, Irán, I v Kazachstánu se už rodí projekt PTR. Rádi bychom tady postavili pilotní jednotku na výrobu elektrické energie, dalším cílem je centrální Rusko,” říká Monika Pullmanová, ředitelka pro vývoj a výzkum Hedviga Group.„Je vždy velkou výhodou, když je podnikatelský subjekt podpořen v daném teritoriu účastí na prestižním sympoziu či výstavě jako je právě EXPO 2017 v Astaně. Srovnání s energetickými špičkami je nezbytné, stejně tak pohled na současné energetické vize a trendy,“ sdělil Petr Cuber, technický ředitel a spolumajitel společnosti Hedviga Group.
Více na https://www.astanaexpo2017.cz/cs/