Menu Zavřít

Bez bankovních poplatků

29. 7. 2005
Autor: Euro.cz

PayPal konečně přišel a Monetka se vrací

Gambori z Nikaraguy se živí prodejem poštovních známek v internetových aukcích. Nevím, jestli je to kluk nebo holka, kolik je mu let, neznám ani jeho jméno. Na eBay vystupuje pod identitou Gambori. Líbily se mi jeho aršíky s šachovou tematikou, a protože jsem byl jediným dražitelem, získal jsem je za vyvolávací cenu deseti dolarů. Ještě v červnu bych ale měl smůlu, protože Gambori přijímá platbu výhradně prostřednictvím systému PayPal. Do té doby jsem platíval prodávajícím hotovostí zasílanou v doporučených dopisech a větší částky jsem posílal bankovním převodem. Vždycky to trvalo dlouho, transakční náklady nákup výrazně prodražovaly a navíc takto mnozí nechtěli platbu přijmout. Než jsem mohl dražit, musel jsem vždycky s prodávajícím vyjednat, jak mu zaplatím. Lidé z České republiky a ostatních zemí východní Evropy byli ze systému PayPal vyloučeni. Představovali jsme „bezpečnostní riziko“. V současnosti však není nic snazšího než zaplatit na eBay. PayPal otevřel své brány, byť ne úplně.

FIN25

Zatím jen jednosměrka.

PayPal je největším systémem pro on-lineové platby na světě a jeho princip je jednoduchý. Vstupuje jako důvěryhodný partner mezi dvě strany, které se vůbec neznají. Z kreditní karty kupujícího zinkasuje konkrétní částku a pošle ji prodávajícímu. Sám si přitom strhne malou provizi. Kdo chce prostřednictvím PayPalu platit, jednoduše a zdarma se zaregistruje na jejich internetových stránkách. Systém ověření uvedených údajů - e-mailové adresy, jména a kreditní karty - je nastavený na vysokou míru bezpečnosti. Po zadání všech požadovaných údajů požádá systém nového uživatele o souhlas s inkasem jednoho a půl eura z jeho platební karty, což mu bude zpětně připsáno při první platbě. Než ji však nový účastník může provést, musí počkat na zúčtování zmíněné částky 1,5 eura svou bankou, neboť do systému musí ještě zadat autorizační kód, kterým je číselné označení právě této transakce na výpisu z bankovního účtu. Pro zaplacení pak stačí na internetových stránkách PayPalu zadat e-mailovou adresu protistrany a částku. Stejně jednoduché je platby přijímat, to je však zatím účastníkům z nových členských zemí PayPalu zapovězeno. Společnost tvrdí, že pracuje na rozšíření služeb pro země bývalého východního bloku, ale žádný konkrétní termín neuvádí. V okamžiku, kdy se PayPal rozhodne zplnoprávnit Českou republiku, a kdy proto bude možné prostřednictvím tohoto systému peníze jednoduše posílat i přijímat, získají navíc klienti českých bankovních ústavů zbraň proti vysokým bankovním poplatkům.

Made in Czech Republic.

Nedlouho po otevření PayPalu pro Čechy došlo ke znovuoživení domácího systému on-line plateb. Virtuální peněženka Monetka společnosti Computer Press funguje sice již delší dobu, teprve nyní by však už měla být přijímána nejen na serverech této firmy, ale v podstatě u kteréhokoliv internetového prodejce, který o to projeví zájem. Na rozdíl od PayPalu neumí Monetka spolupracovat s platební kartou ani jinak přímo inkasovat peníze z běžného bankovního účtu. Je proto třeba ji vždycky „nabít“, poslat si do ní peníze platebním příkazem, a teprve pak je možné platit. Nepříjemným omezením je i výše částky, kterou lze do virtuální peněženky nacpat: maximálně 4500 korun. Stejně jako v případě PayPalu neplatí klient prakticky žádné poplatky za její používání a provedené transakce. Na českém internetu na počátku tisíciletí bylo k dispozici více platebních onlineových systémů, kromě Monetky třeba systém I Like Q. Novela bankovního zákona platná od 1. 1. 2003 však jejich činnost ukončila. Nová pravidla stanovují, že společnosti provozující virtuální peněženky musí získat výjimku ze zákona, ale ani pak nesmějí elektronický ekvivalent peněz převádět na další subjekty. Monetka proto několik měsíců po získání výjimky ze zákona umožňovala platit jen na serverech společnosti Computer Press. Nyní její provozovatel objevil jednoduchý trik, jak toto omezení obejít. Stane se prostě zprostředkovatelem obchodu. Internetoví prodejci, kteří chtějí svým zákazníkům nabídnout možnost platit Monetkou, uzavřou s jejím provozovatelem zprostředkovatelskou smlouvu. Platbu z virtuální peněženky pak formálně přijímá provozovatel Monetky jako zprostředkovatel, který ji dále přepošle prodejci.

  • Našli jste v článku chybu?