Menu Zavřít

BEZ PENĚZ TO NEJDE

28. 8. 2001
Autor: Euro.cz

I n t e r n e t

Do světové počítačové sítě, jak je internet někdy nazýván, nelze vstoupit zdarma. Jestliže chceme mít přístup do internetu z domova, dáme za potřebné vybavení několik desítek tisíc, provoz se počítá minimálně na stokoruny měsíčně. Oplátkou je nepředstavitelné množství informací odevšud a o všem.

Zájemce o internet musí mít v prvé řadě počítač s vhodnými programy, modem a nějaké připojení. Počítačovou sestavu včetně základních programů, barevného monitoru, tiskárny a vestavěného modemu, vhodnou pro domácí využití internetu, lze pořídit přibližně od 30 000 korun výše. Snažit se ušetřit například tak, že si koupíme starý černobílý monitor, anebo vynecháme tiskárnu, je hloupost.

Pozornost bychom měli věnovat zejména procesoru (srdci) počítače a modemu. Nejlepší je dnes zvolit procesor s frekvencí 300 a více megahert- zů. Modem, který není schopen přenášet data rychlostí 56 kbps (56 kilobajtů za vteři-nu, asi čtyři běžné strojopisné stránky) bychom dnes už neměli kupovat. Před pár lety činila běžně dosahovaná rychlost modemů 14,4 kbps, dnes to je 28,8 či 33,6 kbps, někdy i uvedených 56 kbps. Rychlost modemu je opravdu zásadní, protože při pomalém provozu bychom utratili příliš mnoho peněz za telefonní spojení.

Dobrý drát

Další nezbytnou podmínkou je připojení. Pro většinu účelů, zejména pak v domácnostech, stačí obyčejná telefonní linka. Připojení se v tomto případě navazuje vytočením čísla (takzvaný dial-up). Zřízení samostatné telefonní stanice stojí u Telecomu 3500 korun, měsíční fixní poplatek činí 135 korun. Občas můžeme zaslechnout, že někdo má špatnou linku. Tím se obvykle myslí, že navázané telefonní připojení v dané lokalitě se často přerušuje (vypadává), anebo že je linka, a tedy i přenos dat, rušena různými šumy.

Kdo má dobrou linku, tomu nic nevypadává a data putují sem a tam bez problémů. Závisí to hlavně na typu místní telefonní ústředny a celkovém stavu „drátů v dané lokalitě. Nekvalitní linka se při připojení do internetu prodraží. Špatných linek s postupující modernizací telekomunikačních sítí ubývá, ale stále existují. Zjistit pravý stav věcí na nějakém konkrétním místě lze například přátelským dotazem na telekomunikačního technika, který v okolí právě něco spravuje.

Pro náročnější potřeby si lze pořídit takzvanou pevnou linku. V některých lokalitách je ale třeba počítat s dlouhou čekací lhůtou. Cena za pevnou linku o rychlosti přenosu 33,6 kbps dnes začíná přibližně na 8000 Kč měsíčně, což je zhruba o polovinu méně než před rokem, protože v tomto oboru je silná konkurence nabídek. Pevnou linkou je zákazník připojen do internetu nepřetržitě, poplatky za telefonní připojení odpadají. Ti, co bydlí v Praze a mají kabelovou televizi od firmy Dattel, se už mohou připojit do internetu i touto cestou, některé firmy začaly nabízet také bezdrátové připojení. Do internetu se lze dostat i s pomocí běžného mobilu, ale to se vzhledem k nízké rychlosti přenosu dat (9,6 kbps) a vysoké ceně za minutu vyplatí málokomu.

Pro domácnost

Nejrozšířenější a pro většinu domácností také naprosto dostačující je připojení vytáčením na normální telefonní lince. K tomu je ale ještě nutné zaplatit si přístup do internetu u některého z mnoha poskytovatelů těchto služeb. Neomezený přístup s jednou adresou pro elektronickou poštu lze dnes pořídit zhruba za pět set korun měsíčně. Přístup k internetu bez elektronické poštovní adresy je hloupost.

Poslední položkou, která vchází do hry u připojení dial-up, jsou telefonní poplatky Telecomu (případně například v Praze 1 a 2 konkurenčnímu Dattelu). Telecom si nyní účtuje za automaticky uskutečňované místní hovory, což je nejčastější případ, 2,60 Kč za dvě minuty v době silného provozu (ve všední dny od 7.00 do 19.00) a za čtyři minuty v době slabého provozu (ve všední dny od 19.00 do 7.00 a v nepracovní dny). Zkušenosti mnoha rodin s dětmi i rodiči brouzdajícími v internetu říkají, že při těchto cenách a určité kázni lze udržet měsíční účet za telefon s pěti stovkami. Mít doma internet a snažit se neutratit nic, to velký smysl nedává.

Přijde zlevnění

MM25_AI

Již brzo - snad ještě v únoru - se ale připojení do internetu zlevní. Internetoví akti- visté si totiž po zdražení telefonních poplatků, k němuž došlo l. ledna, vydupali s podporou široké veřejnosti u Telecomu levnější tarif pro internet. Poskytovatelé připojení dostanou k dispozici zvláštní čísla, na nichž se bude hovorné účtovat výhodnějšími sazbami než při normálním hlasovém provozu.

Tarif nazvaný Internet 99 rozděluje sazby do tří časových pásem. V časovém pásmu silného provozu v pracovní dny od sedmi ráno do pěti hodin večer zákazník Telecomu zaplatí podle dosavadních informací za každé tři minuty 2,60 Kč. Ve druhém časovém pásmu ve všední dny od pěti do devíti hodin večer bude možné za 2,60 Kč protelefonovat šest a půl minuty. V třetím pásmu, do něhož patří noc a nepracovní dny, se vejde do uvedené ceny dvanáct a půl minuty. Pro každé navázané spojení ve všech třech pásmech se však ještě navíc bude účtovat jednorázově tak-zvaný sestavovací poplatek 2,60 Kč. Tento poplatek paradoxně znevýhodní ty, kteří se připojují jen na velmi krátkou dobu, ale zato několikrát denně, aby si stáhli novou poštu.

  • Našli jste v článku chybu?