Menu Zavřít

Bez tajemství a s vyšší daní

18. 7. 2005
Autor: Euro.cz

ZAHRANIČNÍ KONTA V EU Od července je platná směrnice, umožňující státům zdaňovat úspory, které si jejich občané uložili v jiné členské zemi. Současně dochází ke zvýšení srážkové daně z úroků. Směrnici o zdanění příjmů z úspor v zahraničí (ve formě vyplácených úroků) přijala Evropská unie již v červnu předloňského roku (Směrnice Rady 2003/48/ES).

CO TO JE PŘÍJEM Z ÚSPOR Příjem z úspor lze obecně definovat jako příjem z vyplacených nebo na účet připsaných úroků týkajících se dluhových pohledávek jakéhokoli druhu - tedy ať už zajištěných, či nezajištěných zástavním právem či nesoucích, nebo nenesoucích právo podílet se na ziscích dlužníka. Mohou se týkat také vládních dluhových cenných papírů, příjmů z dluhopisů a obligací včetně prémií a zisků s těmito cennými papíry spojených. Pod příjmem úrokového charakteru se rozumí také výplata úroků časově rozlišených (naběhlých) nebo kapitalizovaných při prodeji, refundaci nebo vykoupení dluhových pohledávek. Je za ně považován rovněž příjem odvozený od úroků z úvěrů a půjček vyplácený otevřeným podílovým fondem nebo obdobným fondem kolektivního investování v zahraničí. Patří sem i příjem z prodeje podílového listu vydaného otevřeným podílovým fondem nebo z obdobného investičního nástroje (při splnění určitých podmínek).

ZAHRANIČNÍ KONTA V EU

Od července je platná směrnice, umožňující státům zdaňovat úspory, které si jejich občané uložili v jiné členské zemi. Současně dochází ke zvýšení srážkové daně z úroků.

Směrnici o zdanění příjmů z úspor v zahraničí (ve formě vyplácených úroků) přijala Evropská unie již v červnu předloňského roku (Směrnice Rady 2003/48/ES). V praxi měla být původně uplatňována již od 1. ledna 2005. Rada Evropské unie však rozhodla, že vzhledem k nemožnosti splnění všech nutných správních a procesních podmínek - zejména uzavření mezinárodních smluv s třetími zeměmi - je nutné původní termín posunout. Zmíněný dokument upravuje hlavně postup při zdaňování úroků z úspor uložených u zahraničních bank. Nicméně počítá i s tím, že od roku 2008 bude po celé Unii - tedy i v České republice - platit každý občan, kterému jeho banka úročí úspory, daň z úroku ve výši 20 procent. Od roku 2011 se tato částka zvýší dokonce na 35 procent. „Je to v zájmu sladění naší legislativy s legislativou Evropské unie,“ potvrzuje tiskový mluvčí ministerstva financí Marek Zeman. Časový harmonogram je již odsouhlasen a nebude se měnit.

VÝMĚNA INFORMACÍ

Podstatou novinky je automatická výměna informací o příjmech z úspor daňového rezidenta v podobě vyplácených úroků, pokud je obdrží v jiném členském státě Unie než v tom, kde majitel konta trvale žije a platí daně. Směrnice by měla zajistit, aby daň z úroků z úspor uložených u některé ze zahraničních bank (v rámci EU) a vyplacených v dané členské zemi mohl inkasovat státní rozpočet „domovské“ země.

Státy si nyní mají vzájemně hlásit vlastníky kont a jejich úroky. Některé země (Belgie, Lucembursko či Rakousko) si sice zachovají bankovní tajemství, ale uplatní na konta cizinců srážkovou daň z úroků (viz tabulka vlevo).

Výnosy z těchto daní - s výjimkou úhrady nákladů - pak tyto země převedou těm státům, v nichž majitel konta platí daň.

Směrnice se bude vztahovat na veškeré úrokové příjmy fyzických osob, včetně výnosů z kolektivního investování a státních dluhopisů. Ale zdaňovat se budou až úroky, připsané po 1. červenci, bez možnosti zpětného působení. Nové opatření se netýká dividendových příjmů z akcií, pojišťovacích produktů ani kapitálových výnosů. Právnických osob se směrnice také netýká.

JAK TO BUDE V PRAXI

Co konkrétně přináší uvedená novinka pro české občany? Pokud obdrží úrokový příjem ze státu, který bude provádět automatickou výměnu informací (viz rámeček), zdaní ho český občan v rámci svého daňového přiznání. Správce daně -tedy finanční úřad - obdrží informaci o výši příjmu a osobě příjemce ze zahraničí a bude si moci ověřit správnost podaného přiznání.

Pokud však bude úrokový příjem vyplacen ve státě, který nebude provádět automatickou výměnu informací (viz rámeček „Srazí daň“), podléhá tento příjem srážkové dani v zahraničí, nyní ve výši 15 procent. Bude tedy zdaněn v zemi, v níž má fyzická osoba konto či vklad. Majitel konta, tedy skutečný příjemce úrokového příjmu, zahrne tento příjem do základu daně z příjmů fyzických osob. Svoji vypočtenou daňovou povinnost v Česku pak sníží o daň sraženou v zahraničí. Pokud bude celková daňová povinnost nižší než zaplacená srážková daň, vznikne občanovi přeplatek ve výši tohoto rozdílu.

SRAZÍ DAŇ

Srážkovou daň na příjem z úspor budou aplikovat:

* Andorra

* Belgie

* Britské Panenské ostrovy

* Guernsey

* Jersey

* Lichtenštejnsko

* Lucembursko

* Monako

* Nizozemské Antilly

* Ostrov Man

* Rakousko

* San Marino

* Švýcarsko

* Turks a Caicos

VYMĚNÍ SI INFORMACE

Na automatické pravidelné výměně informací se budou podílet:

* Anguilla

* Aruba

* Česká republika

* Dánsko

* Estonsko

* Finsko

* Francie

* Irsko

* Itálie

* Kajmanské ostrovy

* Kypr

* Litva

* Lotyšsko

* Maďarsko

* Malta

* Německo

* Nizozemsko

* Polsko

* Portugalsko

* Řecko

* Slovensko

* Slovinsko

* Španělsko

* Švédsko

* Velká Británie

Pramen: Ministerstvo financí ČR 

RŮST SAZBY DANĚ

sazba období  
 15 % 1. 7. 2005-30. 6. 2008
 20 % 1. 7. 2008-30. 6. 2011
 35 % od 1. 7. 2011

Pramen: Ministerstvo financí ČR

  • Našli jste v článku chybu?